Baro Başkanının Avukatlar Günü konuşması

KALEM Farkıyla...

Baro Başkanının Avukatlar Günü konuşması

Baro Başkanının Avukatlar Günü konuşması

250’nin üzerinde yazıyla bugüne kadar sizlerle konuşma, hitabet, topluluk önünde söylevler üzerine duygu ve düşüncelerimi paylaştım. Bugün ise 5 Nisan Avukatlar Günü olması münasebetiyle Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın Cumhuriyet Meydanındaki konuşmasını, üzerine çok şey katmadan bazı satırbaşlarıyla sizinle paylaşmak istiyorum.

KIYMETLİ BİR TARİF

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, konuşmasında çok güzel bir avukatlık tarifi yaptı. Şöyle dedi: “Bizler, Hukuk Devleti’nin varlığı için avukatız. Bizler, Hukukun herşeyi çözdüğüne inandığımız için; hukukun üstünlüğünden yana olduğumuz için avukatız. Bizler, halkın güvencesi olabilmek için avukatız. Biz Avukatlar; çocuğa, kadına, canlılara yapılan şiddetin karşısında duranlarız. Halkın yargıdaki gücüyüz.” Bir mesleğin birikimine dair bu bilgileri edinmek güzeldi.

ÇARPICI BİR SORUSU

Ve birbirinden kıymetli avukatların katıldığı törende işittiğim şu cümlelerden etkilendim. “Hep haykırdık; “Uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin” dedik. “Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak” dedik. Ama daha kötü bir tabloyla karşılaştık. Hakarete uğradık, dövüldük, öldürüldük. “Artık yeter” diyoruz, “daha ne kadar öleceğiz” diye soruyoruz.” Sizce de avukatların durumu etkileyici ve hatta üzücü değil mi?

GÜZEL BİR BENZETME
Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın bu konuşmada yaptığı bir benzetme de çok çarpıcıydı. Şöyle dedi: “Davaların tarafı gibi görülüp müvekkilin yerine konulan, kimi Siyasetçiler tarafından yıpratılmak istenen, yaptıklarımızdan rahatsız olanlarca hedef tahtasına koyulan, sesleri kısılmaya çalışılan bizleriz. Cüppelerimize düğme dikilmeye çalışılan, genel kurulları yaptırılmayan yine bizleriz. Oysa unutulmasın ki avukatların sesi kesilirse, toplumun nefesi kesilir.” İşte bu son cümle çok güzeldi.

GÜNDEMİN BEKLEDİĞİ CEVAP

İstanbul Sözleşmesi iptal de edilse kadınların yanındalar. Bu bir erkek olarak da memnuniyet verici. Baro Başkanı şöyle sesleniyordu: “Çanakkale Barosu olarak kadına yönelik her türlü şiddetin daima karşısındayız. Kadın hakları mücadelesini daha da güçlendirmeye kararlıyız. Hukuki ve fiili eşitliği sağlama yolunda, kadın erkek eşitliğini anlatmaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.”

İKİ VECİZELİ KAPATIŞ

Çanakkale Baro Başkanı, soğuğa rağmen meydanda toplanan meslektaşlarına yaptığı konuşmayı çok anlamlı ve kıymetli iki vecize ile noktaladı. Şöyle konuştu “ Farabi’nin dediği gibi; ‘toplum sevgi ile kaynaşır, adaletle yaşar, dürüst çalışmakla hayatta kalır.’ Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Herhalde dünyada bir hak vardır ve hak kuvvetin üstündedir.” Bence bu sözler çok şey anlatır. Anlayana.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST