Basit usulde vergi mükellefi olanın malul aylığı kesilir mi?

KALEM Farkıyla...

Basit usulde vergi mükellefi olanın malul aylığı kesilir mi?

Basit usulde vergi mükellefi olanın malul aylığı kesilir mi?

Çalışma yaşantısı başladıktan sonra, hastalık, kaza vb. bir olay sonucu çalışma gücünü yahut meslekte kazanma gücünü en az % 60 oranında kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen kişiler malul sayılır. Uygulamada aylık bağlanma şartları bakımından hem 4(a) sigortalılarının hem de 4(b) sigortalılarının maluliyet sigortasından yararlanmasında bir farklılık yoktur. Ancak 4(c) sigortalıları yani memurlar için vazife malullüğü hükümleri uygulanır. Malullük aylığının bağlanmasında son sigortalılık statüsü etkilidir. Bir başka ifadeyle en son çalışma 4(a) ise 4(a)’dan 4(b) ise 4(b)’den malullük aylığı bağlanır.
En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün adına sigorta bildirimi yapılmış olanlar malullük aylığına hak kazanırlar. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaz.
5510 sayılı Kanunun malullük aylığının kesilmesine ilişkin 27 nci maddesinde, sigortalının bu Kanuna göre veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları hallerinde malullük aylığının kesileceği öngörülmüştür. Ancak 2008 Ekim tarihinden önce sigortalı çalışmaya başlayanlar için bu durum değişiklik göstermektedir.
193 sayılı Kanuna göre ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veyabasit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b)bendinin (1) numaralı alt bendi gereğince sigortalı sayılır. Özel sohbetlerimizde ve e-postamıza gelen yazılardan malulen emekli olanların basit usulde vergi mükellefi olmaları halinde maluliyet maaşlarının kesilip kesilmeyeceği ve sigorta primi ödeyip ödemeyeceklerine dair meraklarının olduğunu anlıyorum. İşte bu sorularının cevabı.
a) 2008 Ekim tarihinden önce sigortalı olanlar için; 4 (a)’ dan malulen emekli olan sigortalıya 4(b)’li olarak işe girmesi halinde, malullük aylığı ödenmeye devam edilir.Bunlar sigortalı sayılmaz ve bunlardan SGK prim almaz.
b) 2008 Ekim tarihinden sonra sigortalı olanlar için; 4 (a)’ dan malulen emekli olan sigortalı 4(b) kapsamında sigortalı olması halinde aylığı kesilecektir. Bunlar sigortalı sayılır ve bunlardan SGK prim alır.
c) Gerek 2008 Ekim tarihinden önce ve gerekse sonra sigortalı olanlar için: (Eski Bağ-Kur) 4 (b)’ den malulen emekli olan sigortalı 4(b) kapsamında sigortalı olması halinde aylığı kesilecektir.Bunlar sigortalı sayılır ve bunlardan SGK prim alır.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST