BAYRAMDA ÇALIŞAN İŞÇİNİN HAKLARI

KALEM Farkıyla...

BAYRAMDA ÇALIŞAN İŞÇİNİN HAKLARI

BAYRAMDA ÇALIŞAN İŞÇİNİN HAKLARI

Çevremizde özellikle hizmet sektöründe yer alan işletmelerin bayram tatillerinde çalışmaya devam ettiklerini görmekteyiz. Pek çok çalışan için fazla mesai ödemesi anlamına da gelen bayram çalışmalarının hesabının saatlik mi yoksa günlük mü yapılır? Sözgelimi Kurban Bayramının ikinci gününde 2 saat çalışan bir işçiye 2 saatlik zamlı ücreti mi ödenecektir? Yahut tüm gün için mi ücret alacaktır? Bayramda çalışan kişiye bu çalışması karşılığında ücret yerine serbest zaman kullandırılabilir mi? Yıllık izinle bayram günlerinin çakışması durumunda ne olur? Bu günkü yazımızda uygulamada karşılaşılan bu sorulara cevap arayacağız.

BAYRAM MESAİSİ SAATLİK HESAPLANABİLİR Mİ?

İş Kanunu, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde tatil yapılmayarak çalışıldığında; çalışılan her gün için bir günlük ücretin ödenmesi gerektiği hükme bağlanmıştır. BU durumda bayram tatilinde işyerine gelip 2 saat çalışanın bir işçinin bu çalışmasına dair zamlı ücreti nasıl hesaplanmalıdır?
Yargıtay 05.02.2019 tarihli bir kararında bu soruna bir çözüm getirmiştir. Yüksek mahkemeye göre hafta tatili, genel tatil ve resmi tatillerde çalışan işçilere ödenecek ücretin hesabında çalıştıkları saat dikkate alınmaksızın, bu günlerdeki çalışmaları için günlük zamlı ücretlerinin ödenmesi gerekir. Yani Kurban Bayramında 1 saat bile çalışan bir işçiye 1 günlük zamlı ücretinin verilmesi gerekir.

BAYRAM MESAİSİ YERİNE İZİN VERİLEBİLİR Mİ?
Bayram günlerinde çalışanların merak ettiği konulardan biri de; bayramda çalışılan günlerin ücret ödemesi ile mi, yoksa serbest zaman kullandırılmak suretiyle mi karşılık bulacağıdır. Kanuna göre, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Ulusal bayram ve genel tatil günleri çalışma yapan işçiye serbest zaman kullandırılması gibi bir hüküm mevzuatımızda yer almamaktadır.

YILLIK İZİN GÜNLERİ BAYRAMA İSABET EDERSE NE OLUR?
Bayramla ilgili çalışanların kafalarında oluşan soru işaretlerinden bir diğeri de yıllık izin almışsa ve bu izin bayram tatiline denk geliyorsa bayram tatilinin yıllık izinden düşülüp düşülmeyeceği hususundadır. Ulusal bayram, hafta tatili günleri izin süresinden sayılmaz. Bayram tatili, yıllık izin süresine dahil edilemez, yıllık izinden düşülemez.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST