KALEM Farkıyla...

Bayramlar

Bayramlar

Sanki her tarafta var bir düğün… Evet, geçtiğimiz haftayı böyle de özetleyebiliriz. Normalin dışında camlardan, balkonlardan kutladığımız bayramların ardından bu yıl coşkulu, heyecanlı, sevinçli bir 23 Nisan geçirdik. Öğrencilerin birçoğunun ilk bayramı olması nedeniyle hem kendileri hem de velileri tarifsiz bir heyecan yaşadılar.
Ben de bu yıl Geyikli İlk Okulu’nun kutlama programına katılma imkânı buldum. Rengârenk bahar çiçekleri gibi sıralanmış çocukları keyifle seyrettim. Sadece Geyiklide değil yurdun dört bir yanında benzer manzaralar olduğuna eminim. Bu duyguları yaşayanlara, yaşatanlara, emek harcayanlara kocaman bir teşekkürü borç bilirim.
***
Beklenenin aksine en azından henüz bayram tatilinin uzayacağına dair bir açıklama yapılmadı. Çarşamba günü bayramın son günü olması nedeniyle Perşembe günü öğrenciler dersliklerine, çalışanlar işlerinin başına dönecek gibi görünüyor. Arada kalan iki günde ise inisiyatif kullanabilenler tatili uzatabilirler. Ulaşım maliyetlerinin geçen dönemlere göre arttığı şu dönemde bizim halkımız ‘’Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmeli,’’ diyebilirler mi? Bence derler.
***
Hastane ve toplu ulaşım araçları haricinde kapalı alanlardaki maske yasağı da bu hafta son buldu. Bir çok mecrada ‘’Artık okullarda maske zorunluluğu yok,’’ şeklinde açıklamalar yapıldı. Hali hazırdaki uygulamaya baktığımızda zaten maske konusunun veli kararına bırakıldığını, velinin de bu kararı öğrenciye bıraktığını, öğrencinin de bu uygulamaya pek olumlu yaklaşmadığını görmekteydik. Bundan sonra bazı istisnai durumlar hariç getirilen bu serbestliğe çok çabuk uyum sağlayacağımıza şüphem yok. Alınan kararların herkes için hayırlı olmasını temenni ederim.
***
Uzun yıllar sonra hayatımıza tekrardan giren bir kavram var: Bekçilik. Bu meslek Bir çok gencin de hayalini süslüyor olması hasebiyle yapılan şu duyuruyu da sizinle paylaşmak istedim:
‘’7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği kapsamında; Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak81 İl Valiliğinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi okul mezunu toplam3.250 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacaktır.
Alıma ilişkin esaslar, il kontenjanları ve başvuru şartları önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.’’
Sınavlara katılacak tüm adaylara şimdiden başarılar dilerim.
***
Mübarek Ramazan Bayramına yaklaştığımız şu günlerde öncekilerden daha güzel, hayırlı bayramlar diliyorum.
Bu haftayı da Cengiz Aytmatov ile noktalayalım kıymetli okur.
“Mutluluk, birbirini tamamlayan ufak tefek şeylerin birikmesinden doğuyor.”
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Özel Eğitim Uzmanı Eğitim Koordinatörü

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST