KALEM Farkıyla...

Bayramlaşma

Bayramlaşma

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıl dönümünü kutladık. Neredeyse bir asıra ulaştı. Şimdi bunları yazarken, geçtiğimiz yılki kutlamalarda, babasının omzundaki heyecanlı miniklere duyduğum hayranlığı hatırladım. Bu kez de küçük yeğenimizin sosyal medyadaki bayrak elinde, Cumhuriyet Bayramı kutlamasına katıldığı fotoğrafın etrafında, yorumlarımızla toplandık. Miniklerin umut verici hallerinin insanı bir başka türlü hissettirdiği kesin.
Bir esnaf arkadaş “Bayramın kutlu olsun” dedi. Bir diğeri, hepimizin anlamında “Cümlemizin” dedi. Ben de “Cümle ümmeti Muhammed’in” diye uzattım. Yanımızda bulunanlardan birinin “Tövbe estağfurullah” diyerek yadırgamasına şahit olduk.
Ümmet kelimesiyle Cumhuriyet kelimesinin aynı cümlede geçmiş olmasından tehdit hissetmiş olmalı. Kurtuluş savaşının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinin mahiyetine hakim olmadığından muhtemelen. Cahillik ve gericiliğin, asıl düşmanımız olduğunu bir kez daha hatırlatan bu tepkinin, özellikle şu sıralar verilmesi manidar.
Kutlamalar sırasında sokaklar inanılmaz kalabalıktı. Kordonda zor yürüdük. Yaşını almış kimi çiftlerin kafelerde içeceklerini yudumlarken, kutlamaları keyifle izlediklerini gördük. TRT fm’de Sabancı Grubunun sponsorluğunda yayınlanan Cumhuriyet kutlama mesajını çok beğendim. “Cumhuriyet bayramdır, tatil değil”. Komşu ülke Yunanistan’dan çok turist var şu sıra sokaklarda. Onlar da çok güzel renk oluşturdular.
Çafad’ın halk oyunu festivaline Balkan ülkelerinden ekipler çağırdığı etkinliğini, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına denk getirmesi bir başka harmoni oluşturdu. Belediyenin etkinlikleri, kutlama organizasyonları tekdire şayandı doğrusu.
“Cumhuriyet bayramdır, tatil değil”. Herkese kutlu olsun.

Düşünceleriniz...

Ahmet Sayar

Ahmet Sayar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST