BAZI İNSANLAR NEDEN ÇOK KONUŞUR?

KALEM Farkıyla...

BAZI İNSANLAR NEDEN ÇOK KONUŞUR?

BAZI İNSANLAR NEDEN ÇOK KONUŞUR?

Çoğu zaman, bu tür insanlar hayatlarında çok yalnızdır. bu tip insanlar sürekli birisiyle bağlantı kurmaya çalışırlar. Yalnızlık ile birleşen kaygıları bu tip insanları her şeyi anlatmaya itiyor. İç sansür, birilerine söylenmesi gerekenler ve söylenmemesi gerekenler durumudur. Bununla birlikte, konuşmayı sevenler, bu yeteneğe sahip olmayabilirler. Birey, aşırı konuşmayı oldukça normal olduğu konuşkan bir aileden geliyorsa, bu davranışı günlük yaşamlarında da tekrarlayabilirler. Bir kişi narsistse veya kendini yetersiz hissediyorsa, bilindiğinden emin olmak için genellikle aklına gelen her şeyi konuşurlar. Önde gelen üniversitelerin yaptığı araştırmalara göre, insanlar yaşlandıkça daha çok konuşmaya meyilli oluyorlar.

DÜNYA EN ÇOK HANGİ DİLİ KONUŞUYOR?

Dünya genelinde pek konuşulmasa da nüfusunun da etkisi ile Mandarin en çok konuşulan dil. Çin’de konuşulan ve resmi kabul edilen bu lisan en kalabalık ülke olarak 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Dünya üzerinde 508 milyon insan İngilizce konuşarak 2. Sırada yerini alıyor. Yaygın diplomatik dil olmasına rağmen ikinci sırada yer almakta.497 milyon insan Hintçe konuşarak 3. sırada yerini alıyor.

Dünya üzerinde konuşulan en romantik dil olarak Fransızca ilan ediliyor. Konuşma açısından daha kibar ve kulağa hoş gelen bir dildir. Fransızca dili konuşan 129 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. Üstelik toplam 29 ülkede de resmi dil olarak kullanılmakta.

ALGI OLUŞTURACAK BİR KAÇ SOMUT TEKNİK

Avuç içlerinizi yukarı tutarak konuşmak güven duygusu uyandırır. Tam tersine avuç içini yere tutarak yaptığınız el hareketleri insanları korkutur. Ancak tam tersine birilerine emir verirken de tam tersine avuç içlerinizi yere döndürün. El sıkışırken avuç içinizi yukarı getirirseniz karşı tarafa ben sana tehdit değilim ve sana itaat ediyorum mesajı verirsiniz. Özellikle saldırgan ve narsist amirleriniz varsa onlara elinizi bu şekilde vermeniz sizi birçok beladan korur.

Bir grup içinde hep beraber gülerken ilk göz teması kurduğunuz kişi genel olarak o gruptaki en güvendiğiniz kişidir. Tam tersinden bakarsak grup içinde gülmeye başladığınız zaman size ilk kim bakıyor ona dikkat edin. Bir de kim size hiç bakmıyor, ona da dikkat edin. Size hiç bakmayan problem çıkarabilir.

BİR YÖNETİCİ NASIL KONUŞMALI?

“Görüşme yapılan yöneticilerin konuşma özellikleri hakkındaki görüşlerinden hareketle yöneticilerin özellikle; konuya hâkim olmak, yapılacaklarla ilgili bilgiyi açık ve net ifade etmek, “şey, yani” gibi dolgu sözler kullanmamak, İstanbul Türkçesine uygun konuşmak,

vurgu ve tonlamaya dikkat etmek, çalışana uygun sözlerle hitap etmek ve emir ifadeleri kullanmamak özelliklerini vurguladıkları görülmektedir. Söz konusu özelliklerin, tüm bireylerin konuşmaları sırasında sahip olması gereken özellikler oldukları ancak bir üst düzey yöneticinin konumu ve misyonu nedeniyle bir yönetici için çok daha önemli olduğu düşünülmektedir.” Alemdar YALÇIN ve Ferah Burgul ADIGÜZEL’in “Üst Düzey Yöneticilere Göre Konuşmanın Önemi: Bir yönetici Nasıl Konuşmalı?” başlıklı makalesi.

ANNE KARNINDAKİ SESİ YASTIĞA TAŞIDI

Gaziantep’te anne karnındaki sesle beyaz gürültüyü entegre ederek “Huzurun sesi” adlı bebek yastığı tasarlayan girişimci Özovacı, Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi desteği alarak yurt dışına açılmaya hazırlanıyor

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST