Bebekler nasıl uyandırılmalı?

KALEM Farkıyla...

Bebekler nasıl uyandırılmalı?

Bebekler nasıl uyandırılmalı?

Bebeklere çok sesli konuşmak veya bağırmak onları korkutuyor. O sebeple hassas ve sessiz olmalıyız. Ufak ses tonlarıyla bebeğimize seslenelim. Konuşarak ve şarkı söyleyerek uyandırabiliriz.

BAZI SESLER SİNİRİNİZİ BOZUYOR MU?
Seslere karşı aşırı hassasiyete mizofoni denir. Seçici ses duyarlılığı sendromu olarak da bilinir. Yetişkinlerin yaklaşık %15’inde vardır. Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Sakız çiğneme, nefes alma, tırnak kesme, ağız şapırdatma, gibi seslerden rahatsız olur. Britanya’daki Newcastle Üniversitesi mizofonisi olan insanların beyinlerinde sesin işlendiği kısımla ağız ve boğaz kas hareketlerinden sorumlu olan premotor korteks alanın arasında daha güçlü bağ olduğunu gösterdi.

MÜLAKATTA KARARINDA KONUŞUN
Mülakat sırasında çok sessiz olmanız kadar aşırı derecede konuşmanız da sizin aleyhinize olacaktır. Bu nedenle kararında konuşun. Kendinizi net ve açık ifade edin. Eğer işvereniniz size konuyu detaylandıracak sorular sorarsa konunun ayrıntılarına girin. Genel bir soruya ayrıntılı cevap verilmez. Çok sessiz de kalmayın. Sessizlik bilgisizlik ve özgüvensizliğe yorulabilir.

KISA KISA
RİSKLİ KONUŞMA: Aşırı cep telefonu kullanımı, beyin tümörü riskini artırıyor. Kelimeleri hatırlayamama, telaffuz problemleri, peltek konuşma, konuşulanları anlamama gibi sonuçlar doğurabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, özellikle çocuklarda cep telefonu kullanımının sınırlandırılmasını ve kulaklıkla konuşulmasını öneriyor.

KAÇIRILMAYACAK KONUŞMA: Toastmasters Türkiye 3. Kurumsal Zirvesi, 29 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşecek. Zoom üzerinden ücretsiz olacak. Alanında en iyi yerli ve yabancı konuşmacılar sahne alacak. “Liderlik” ana temalı konuşmaları dinlemek ve Toastmasters ile tanışmak için toastmasterskurumsalzirvesi.org adresinden kayıt olabilirsiniz.

ARABİSTAN’DAN ÖZGÜN UYGULAMA: Suudi Arabistan’da, camilerde hoparlörlerin sadece ezan ve kamet okunması sırasında kullanılmasına karar verildi. Namaz sırasında dışarıya verilen sesler sona erdirildi.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST