Bedavaya iş yaptırtmak

KALEM Farkıyla...

Bedavaya iş yaptırtmak

Bedavaya iş yaptırtmak

Gayrimenkul sektöründe sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biri özellikle mal sahiplerinin hiçbir bedel ödemeksizin gayrimenkul danışmanlarına iş yaptırma talebidir. Elbette sektörümüzde ayakçı ya da sektörü tam olarak anlamamış emlakçıların başvurduğu yöntemlerden biridir “mal sahibinden hizmet bedeli almamak” ya da almadığını söylemek. Oysa bu yaklaşımın mal sahibinin farkına varmadığı ciddi sıkıntılara yol açması gibi bir gerçeklik vardır. Zira sektörde bizlere duyulan güvensizliğin temelinde verilmediği sanılan hizmet bedellerinin satış rakamlarına eklenmek suretiyle aradan para götürülmesidir ki ortaya çıktığı zaman başlı başına ciddi bir problem olarak göze batar bu durum.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; bu sektörü kariyer olarak göre ve işine önem veren hiçbir gayrimenkul profesyoneli böyle bir teklifi kabul etmez, edemez. Bu teklifi kabul etmenin en basit tabirle açıklaması kendi yaptığı işe inanmamaktır. Karşısındaki mal sahibinin kendi emeğine, bilgi birikimine, tecrübesine ve yaptığı işe hiçbir önem vermediğini kabul etmek ve hatta mal sahibinin talebini onaylamak suretiyle yaptığı mesleği önemsizleştirmektir, değersizleştirmektir.Bunu yazmamdaki amaç gayrimenkul sektöründeki bizlerin yaptığı mesleği kutsallaştırmak değildir. Bilakis kişisel olarak hiçbir sektörün böyle kutsal bir tarafı yoktur benim açımdan. Herkesin yaptığı iş kendi sınırları içerisinde önemlidir, her işin hakkını vererek yapanları ve yapmayanları vardır. Oysa bizim ülkemizde genel yaklaşım kişilerin kendi yaptığı işi kutsallaştırarak, diğer mesleklerden çok daha değerli gibi düşünmesidir. Bu yaklaşım ise beraberinde ego çatışmalarını, gereksiz polemikleri, kendini diğerlerinden üstün görme gibi anlamsız tavırları tetikler. Kimse kimsenin yaptığı işi kutsal olarak görmek mecburiyetinde değildir ancak kimsenin de benim yaptığım işi veya sizin yaptığınız mesleği değersizleştirme gibi bir özgürlüğü yoktur. Ben nasıl karşımdaki mal sahibinin kişiliğine, emeğine ve mesleğine saygı duyuyorsam aynı şekilde bir saygı beklemek en doğal hakkımdır diye düşünüyorum. Nasıl ki bir doktora gittiğimde muayene ücretini başka doktorların muayene ücretlerini örnek göstererek düşmesini istemiyorsam, bir mimarla görüşme esnasında talep ettiği rakamın pazarlığını yaparken “ne yapıyorsun ki bilgisayarda 3-5 çizik atıyorsun” demiyorsam, müşterim bir esnaf olduğunda “bütün gün oturuyorsun, bu seferlik de böyle olsun” diye anlamsız tavırlarda bulunmuyorsam aynı şekilde bir gayrimenkul profesyoneli olarak bu tarz tavırlarla karşılaşmaktan mutlu olmuyorum. Mutlu olmamanın ötesinde bu tarz ısrarlı bir tavırla karşılaştığımda açıkçası ne diyeceğimi bilemiyorum. Ve hatta düşününce böyle bir durumla karşılaşmak belki de kendi mesleğimin sınırları içerisinde en üzücü bulduğum durumlardan biri olarak aklıma geliyor.

Herhalde bizim gibi tam gelişmemiş toplumlarda daha sık görülen bedavaya iş yaptırma hastalığı belki de birçok sektörün ilerlemesini engellediği gibi, kişilerin emeğini değersizleştirip insanları günü kurtarayım telaşesine sokmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu da aslında kişilerin çok iyi hizmet alabileceği halde daha kötü bir hizmeti daha ucuza almasına sebep oluyor. Tabi bunun acısı ise iş bittiğinde veya iş sürecinde ortaya çıkıyor. Ancak bu sefer de yine ucuza iş yaptıran sorumluluğu almak bir yana, ucuza iş yaptırdığı kişiyi suçluyor, iş yaptırdığı kişinin sektörünü kötülüyor. Oysa en nihayetinde o kişiyi seçen de sensin, ucuza iş yaptırmak adına bu işi profesyonelce yapanlarla beraber iş yapmak istemeyen de sensin. Yani bir nevi; “tencere dibin kara, seninki benden kara” durumu var ortada. Bir an olsun kendi sektörünüzü düşünün, sizin yaptığınız işi yarı fiyatına ve hatta daha da altına yapanları düşünün. Sizin verdiğiniz hizmet ile iş bitimindeki sonuç, işi 3-5 liraya yapanların verdiği hizmetle ve verdiği sonuç ile aynı mıdır?

Velhasıl sonuca gelirsek; bedavaya veya sudan ucuza bir iş yaptırmak yaptıran açısından başarı değil, olası problemlerin kapısını aralayan bir yaklaşımdır. Bu sebeple bir gayrimenkul profesyoneline para vermeden iş yaptırmaya çalışmadan önce; kendi sektörünüzde size böyle bir teklif ile gelinse ne tepki verirdinizi düşünmeniz çok büyük olasılıkla yaklaşımınızı ve gayrimenkul profesyonelleri ile kuracağınız ticari ilişkiyi de çok daha sağlam temeller üzerine oturtmanızı ve elbette hem ticari hem de dostluk anlamında çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.Her zaman dediğim gibi; “Herkes kendisine yakışan kişi ile çalışır ve siz de mutlaka kendinize yakışan kişiler ile çalışacaksınızdır”

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST