Ben Emek Hırsızıyım, Yer Gösterme Formu İmzalamam

KALEM Farkıyla...

Ben Emek Hırsızıyım, Yer Gösterme Formu İmzalamam

Ben Emek Hırsızıyım, Yer Gösterme Formu İmzalamam

Gayrimenkul sektöründe olmazsa olmazlarımızdan biridir YER GÖSTERME FORMU. Bununla beraber bazı durumlarda gayrimenkulü görecek kişi bu formu imzalamaktan imtina eder ve hatta bu formdan dolayı anlamsız gerginlikler yaşadığımız bile olur.

Peki nedir bu YER GÖSTERME FORMU ve ne işe yarar?
Basit anlamda baktığımızda görülecek yerin adresinin, bilgilerinin ve fiyatının yazıldığı bir evraktır. Ve bir işlem gerçekleştiği taktirde ödenecek hizmet bedelinin kayıt altına alındığı, gerçekleşmediği durumda ise bir bedel talep edilmeyeceğinin garanti altına alınmasına yarar.
Normal şartlarda okuduğunu anlayan biri için sıkıntı yaratmayan, yapılan işin kağıda döküldüğü ve yer gösteren Gayrimenkul Danışmanının işini daha rahat yapmasına yarayan bir evraktır. Tabi normal şartlarda diyorum çünkü birçok sektörde olduğu gibi ülkemizdeki işler normal şartlar altında yürümez. Mutlaka ama mutlaka birileri bu normal şartları esnetip, kendi lehine çevirip karşı tarafa zarar vermeye çalışır ve bunu ne yazık ki ticaret olarak adlandırarak yaptığı emek hırsızlığının kılıfını hazırlar. İşte bu noktada YER GÖSTERME FORMU devreye girer. Benim inancım her türlü sözleşmenin aslında ortada art niyet yoksa bir daha dosyadan çıkmayan, değersiz bir evraktan öte anlam ifade etmediği yönündedir.
Ancak iş gayrimenkul sektörüne gelince bu anormal şartlar sıklıkla karşımıza çıkmaya başlar. Çünkü yaptığımız işi yer göstermekten öte bir iş olarak görmeyenler tarafından aradan çıkarılmanın ticaret gibi algılandığı ve başkasının emeğine el uzatmanın başarı olarak görüldüğü bir sektördür gayrimenkul sektörü.
Gösterdiğimiz yerin mal sahibine ulaşmak için kapı kapı dolaşanları mı ararsınız, mahallenin esnaflarını dolaşıp mal sahibini soranları mı ararsınız, ev doluysa bizim ardımızdan gidip kapıyı çalma cesareti gösteren cengaverler mi ararsınız, apartman yöneticisini bulup ona soranları mı ararsınız; kısacası ne ararsanız bizim sektörde bulacağınızı garanti edebilirim. Ve tabi bu eforu sergilerken tiyatroculara taş çıkarırcasına naif ve sevimlidir ki bu emek hırsızları, bir an duygusallaşsanız haklı bile bulabilirsiniz onları.
İşin en güzel kısmı ise yapılan bu emek hırsızlığı açığa çıktığında çoğunlukla şu cevabı alırız; “Vallahi sizi aradan çıkartmak aklımdan geçmedi, sadece bir soru sormak istemiştim, sizi rahatsız etmek istemedim”. Oysa işin Türkçesi çok açık ve nettir; “Ben sana kazık atıp senin emeğinden, rızkından çalmak istedim”.
İşte bu noktada o “Yer gösterme formu imzalamam” diye inatla diretenlerin, karşısındaki danışmanı kendisine güvenmesi yönünde ikna etmeye uğraşanların yukarıdaki örneklerin kahramanları olduğunu sektörde 16 yıldır çalışan biri olarak rahatlıkla görebiliyorum. Bu sebeple gerek verdiğim REALTY WORLD eğitimlerinde yeni başlayan Gayrimenkul Danışmanlarına, gerekse REALTY WORLD INCON ofisimizdeki arkadaşlarıma yer gösterme formunu imzalamak istemeyen kimseye servis vermemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü söylediği sözün altına imza atamayan birinin önce şahsi sonra ticari ahlaka sahip olmadığına inanıyorum.
Bununla birlikte şu da bir gerçek ki; niyeti düzgün, ne istediğini bilen ve kendine yakışan hizmeti alacağı kişiyi doğru seçen hiçbir kimsenin de bu bahsettiğimiz yer gösterme formu yüzünden problem yaşadığına şahit olmamışımdır. Hep dediğim gibi; “Herkes kendine yakışan kişiyle çalışır”. Yeter ki siz kendinize yakışan bir Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmaya başlayın. O zaman hem daha güvenli, hem daha sağlıklı sonuçlara ulaşacağınızdan adım gibi eminim.
Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST