Beslenme Konusunda Çocuğunuzla Çatışmayın

KALEM Farkıyla...

Beslenme Konusunda Çocuğunuzla Çatışmayın

Beslenme Konusunda Çocuğunuzla Çatışmayın

1. Gece Beslemelerine Son Ver!
Çocuğuna yaptığın en büyük şiddetlerden biri! Gece 22:00-04:00 saatleri arasında salgılanan büyüme hormonu, çocuğunun bu saatlerde sadece uyuması gerektiğini söylemektedir! Uykusunu biberonla verdiğin süt veya mamayla bölmek ise; minik bedeninde kilo artışı sağlarken, aynı zamanda gün içerisinde de daha az yemesine neden olacaktır.
Israrcı Olmayın, Alternatif Sunun
Çocuğun beslenmesinde yemek saati kavramı oluşmasını sağlayın…Öğünlerin ;saatinde, yemek masasında ve var olan yemeğin yenmesi ritüeli olduğunu alışkanlık haline getirmesine yardımcı olun.
Çocuğunuzdan gelecek öneriler doğrultusunda bunları sürekli değil ama bazen yeniden düzenleyebilirsiniz….
Aralarda aç değilse yemesi için ona ısrar etmeyin….
Aralarda atıştırmaması için öğünlerden doğru bir şekilde doyarak kalkmasını sağlayın….
Uyku Düzenine Dikkat Et!
En değerli besin, uykudur.
Sağlıklı ve kaliteli bir uyku, çocuğunun gün içerisindeki beslenme ve zihinsel performansını direk olarak etkilemektedir. Uyku kalitesi sağlayamayan çocuğun, gün içerisinde davranışlarında huzursuz olduğu kadar, beslenmesinde de dengesizlikler yaşayacaktır.(aşırı yeme/iştahsızlık/tatlı isteği)
Boş Enerji Kaynağı Besinlerden Uzak Tutun
Şekerli yiyecek ve içecekler boş enerji kaynağı gıdalardır.
Özellikle iştahsız çocuklarda ,nasıl olsa yemiyor diye düşünerek bu gıdalara yönelmek ; hem tatlı tada alışmasını kolaylaştırır, hem de hassas olan kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açarak obezite ve diyabet gibi kronik hastalıklara neden olur.
Günlük içtiği suyu kontrol edin
Çocuğunun sıvı alımını destekleyin … Ama yemekten önce aşırı su tüketimi, midesinde geçici şişkinlik yaratarak iştahını olumsuz etkiler. Yemek saatinde çocuğunun az miktarda yemek yemesine neden olur. 1 saat öncesinden sıvı alımını sonlandır.
Aile Masasına Birlikte Oturun
Böylece hem fizyolojik hem duygusal tatmin ile doyum sağlayacaktır.

Rol Modeli Olun
Belirli bir besini görünce yaptığınız olumsuz davranışlar, çocuğunun o besine tadına dahi bakmadan tepki göstermesine neden olur.

Yemek Servisini Yapmasına İzin Verin
Yiyebileceği kadar besin almasına, porsiyonları öğrenmesine yardımcı olur.

Sağlık ve ağız tadı ile kalın

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST