Bi el atasım geldi… (video)

KALEM Farkıyla...

Bi el atasım geldi… (video)

Bi el atasım geldi… (video)

Yazının içindeki fotoğraf karesi bugün öğle saatlerinde çekildi.

(3 Eylül Cuma.. okullar açılacak. Vatandaş memleketine gidecek, falan filan)

Gördüğün gibi bi karmaşa var. Trafik yönetilmeyince ‘yolu kapan’ giriyor. Bu da daha büyük çözümsüzlük yaratıyor. Tıpkı alttaki fotoğrafta olduğu gibi.

Bu durumun özeti ‘saldım çayıra mevlam kayıra..

Fotoğrafa birlikte bi daha bakalım.

Tamamını sen göremesen de iskele meydanına her sokaktan araç çıkıyor. Halk Bankası arkasındaki sokak dahil. Bi an kendimi Hindistan’da sandım.  İnsanların anlayışsızlığı karşısında, her birinin ‘benim’ edasıyla trafiği zorlamasından korktum.

Ne polis var ne geçiş önceliğine uyan var. Her bir araç sürücüsünün hep acelesi olduğu için ilk giden olmak istiyor.

Otobüsü gördün değil mi. Sıkışmış durumda. Kımıldayamıyor. Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerinde Valilik tarafından gelen çift sıra trafik akışı var diyeceğim de; akmıyor kilit durumda..

Demircioğlu Caddesi yönünden gelenler Kayserili Ahmetpaşa Caddesi boyunca gitmek istiyor. Yani araçlar kafa kafaya bekliyor. Daraldım ve bu keşmekeş trafiği bırakıp ayrıldım.  Allahtan arabada falan değilim. Buna rağmen bu görüntü beni yordu.

Aslında çözüm basit..

Bi trafik polisi bu durumu yönetse..bugün trafiğin kalabalık olacağı haftalar öncesinden belli.

Bazıları feribota binmek için kuyrukta bekliyor, bazıları kuyruğun olduğu yöne gitmek istiyor. Herkes istiyor ama hiç biri gidemiyor. Trafik düğüm olmuş. Kimse geri manevra da yapamıyor. Tam bir karmaşa.

Trafik her ne kadar kurallar ile işliyor olsa da bizim ülkemizde yönetilmeye muhtaç..

Başka bir örnek vermek istiyorum. 15 gün önce çektiğim bir video. Yine iskele meydanı. Benim üzerinde olduğum Kilitbahir Feribotu çok önce gelmesine rağmen otobüsler nedeniyle tahliye sağlayamadı. Sonra sağdaki  diğer feribot geldi ve curcuna yeniden başladı. Aynı anda çıkan araçlar yönetilmeyince feribot otoparkı karıştı.

Biz toplum olarak her alanda; ne olursa olsun, kurallara ve yasalara rağmen yönetilmeye muhtacız. O nedenle lütfen bizim başımızdan bi çoban eksik olmasın..yoksa ne nizam kalıyor ne intizam.

Meraklısına:

Şu konuda vatandaşa hak veriyorum. İskelede trafik olması kadar doğal bir şey olamaz. Şehirdeki bütün yollar buraya akıyor. Bu durum da kargaşanın dibine vuruyor. Yönetilme vaziyeti kaçınılmaz oluyor.

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST