Biblo Bistronomy

KALEM Farkıyla...

Biblo Bistronomy

Biblo Bistronomy

Bu hafta gayrimenkule ara verelim ve farklı bir konudan, farklı iki mekandan bahsedelim.

İlki Çanakkale’de değerini henüz bulamamış ancak çok daha fazlasını hak eden bir yer; Biblo Bistronomy. Çarşı Caddesi’nin bir arka paralelinde, Fatih Sokak No:13 adresinde bulunan ve birbirinden farklı lezzetleri taptaze bir şekilde sunan Sevgili Yegena’nın sahibi olduğu bir mekan. İşletmenin sahibi Yegena’nın farklı dünya mutfaklarına hakim bilgi birikimi ile belki de Çanakkale’de ve hatta bir çok yerde yeme şansına hiçbir zaman sahip olamayacağınız yemekleri sunması açısından Biblo’nun önemli olduğunu düşünüyorum. Hele hele Çanakkale gibi yeme içme kültürü bakımından ne yazık ki geride kalmış bir şehirde bu tarz mekanların sayısının artması biz Çanakkaleliler açısından da fark yaratacaktır. Zira balık ekmek, çiğ köfte, lahmacun, pide, fast food tarzı yemeklere boğulmuş şehrimizde eğer farklı bir şeyler denemek istiyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Burada her gün Sevgili Yegena’nın seçtiği bir menüyü deneyebileceğiniz gibi, daha da güzeli gitmeden önce kendisi ile irtibata geçip hiç yemediğiniz ancak merak ettiğiniz tatları da yapmasını rica edebilirsiniz. Ortaya çıkacak sonuç kesinlikle beklediğinizden farklı olacaktır. Geçen hafta ailece gittiğimiz bu mekanda muhtemelen çok ünlü restaurantlarda ancak bulabileceğimiz bir yemeği yapıp yapamayacağını sorduğumuzda tereddüt etmeden kabul etmesi ve masaya şahane bir sunumla getirmiş olması bile taktire şayandı. Ve doğum günü pastamızda yine çok özel ve çok güzeldi. Standart yemeklerin dışına çıkmaktan hiç çekinmemesi ve mahareti konusunda hiç şüpheye düşmeden yeteneklerini konuşturmaktan keyif aldığını düşündüğüm Sevgili Yegena’nın mekanı Biblo Bistronomy’i bu anlamda değerlendirmenizi ve en kısa sürede ziyaret etmenizi öneririm. Henüz keşfedilmemiş olmasından dolayı da bence şimdilik oldukça rahat ve çocuklu aileler için birebir.

CARNE RESTAURANT

İkinci mekan ise Avec’in sahibi olduğu ve Çanakkale’den Lapseki’ye gidişte sağ tarafta kalan Carne Restaurant. Burayı ilk açıldığında denemiş ve ciddi anlamda şaşırmıştık. Bu tarz bir yerin Çanakkale’de olabilmesi bile çok büyük bir şanstı. Gerek dekorasyonu, gerek çalışanların eğitimli, samimi, ilgili yaklaşımı ve elbette mükemmel yemekleri ile birlikte içinden seçebileceğiniz geniş şarap listesi Çanakkale’deki birçok yerden ayrışmasını sağlıyordu. Keşfettiğimiz ilk günden beri önemli günlerde veya ufak kaçamaklar yapmak istediğimizde Carne’ye gitmeye devam ediyoruz. İşin güzel yanı henüz hiç pişman olmadık dersem yeridir.

Kendi adıma Şef Ramazan Ertürk’ün elinden çıkan birbirinden leziz yemeklerin ve mükemmel sunumların sizi de şaşırtacağını düşünüyorum. Fiyat anlamında Çanakkale standartlarının bir tık üzerinde olan Carne Restaurant muhtemelen İstanbul’da olsa bu fiyatlar ile yer bulmanın mümkün olmayacağı bir yer olurdu; keza bu kadar ilgi ve özen ile şimdiki fiyatların 2 katı ile rahat müşteri de bulurdu.

Gitmeden önce tek çekincemiz acaba şehrin dışında keyifsiz bir manzara ile karşılaşıp karşılaşmayacağımızdı. Ancak gittiğimizde bulunduğu nokta açısından beklediğimizden güzel bir manzara ile birlikte dekorasyonunun ve güzel havalarda bahçe keyfinin bu endişemizi boşa çıkarmış olduğu gerçeğiydi. Buraya da henüz gitmediyseniz mutlaka özel günlerinizin birinde vakit ayırıp eşsiz ve farklı menüsünden seçeceğiniz yemekleri yine güzel bir seçim olan Chateau Kalpak ile taçlandırmanız isabetli bir seçim olacaktır.

Evet bu hafta 2 özel mekandan bahsetmiş olduk, belki ilerleyen haftalarda başka yerlere de dokunuyor oluruz kim bilir…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST