Bilinçsiz neslin moda kelimesi: Duyar Kasmak

KALEM Farkıyla...

Bilinçsiz neslin moda kelimesi: Duyar Kasmak

Bilinçsiz neslin moda kelimesi: Duyar Kasmak

Herkese merhaba,
Büyük bir ihtimalle çoğumuzun sosyal medyada,yorumlar da karşılaştığı bu iki kelime, aslında insanlarımızın bilinç yolunda hangi düzeyde olduğunu ortaya koymakta. İnsanlar bilinç ve his sahibi olarak dünyaya gelen canlılardır. Bunlar zaman içerisinde gelişir ve belirli kalıplara göre şekillenir. Bilincimiz hem gelişim sürecinde hem de sonrasında çevremizle olan etkileşimimizde ve insan ilişkilerimizde belirleyici roldedir. Ne yazık ki yeni nesil bu gelişim evrelerini birbirleri aracılığı ile deneyimlemekten ziyade teknoloji vasıtasıyla geliştirmekte.Bu da kendilerini keşfedebilmeleri,duygularını deneyimleyebilmeleri için oldukça yetersiz kalmakta. Dışarıda çok fazla zaman geçirmemek,kalabalık şehirler de doğmak,aile yapısı, ailenin davranışları ,sosyal hayat önemli etkenlerdendir. İnsanların çevrelerine ve diğer canlılara karşı nazik ve duyarlı yaklaşabilmeleri daha huzurlu ve aydınlık bir toplum oluşturabilmek için oldukça önemlidir. Fakat gözlemlediğim kadarı ile ailelerinde ve sosyal hayatlarında ihtiyaçları olan yeterli ilgi ve alakayı alamayan gençler, duyguları ile nasıl başa çıkabileceklerini öğrenemedikleri için, bunları yok sayma yahut gerçek algılarını minimumda tutarak her olayda eğlenecek bir şey bulma eğilimindeler. Acının da sevginin de, kazanmanın da kaybetmenin de hayatımızın bir parçası olduğunu algılayabilmeliyiz. Her olay basite indirgendiğinde ve gereken algı oluşturulamadığında, ortaya hissedip harekete geçen ve zaman içerisinde kendini keşfeden bir bilinç yerine, hiçbir olayı özdeşleştiremeyen, gerçekten kopuk zamanını boşa tüketen , kendisi ve çevresi adına faydalı girişimler de bulunmayan , bunun getirdiği çatışma ile de baş edemeyen boşluk dolu ,problemli zihinler meydana gelir. Kendimiz adına, çevremiz adına duyarlı davranmanın,saygının ve sevginin ne demek olduğunu öğrenememiş çocukların bunu başarabilen insanlarla sürekli çatışma eğiliminde olduklarını gözlemliyorum. Bunun sebebinin de kişiliği oluşturan psikoseksüel ve psikososyal gelişim evrelerinde karşılaştıkları ve atlatamadıkları sıkıntılar olabileceği bir gerçektir. Bu noktada ailelere ve yetişkinlere büyük görevler düşmekte. Daha önce ki yazımda da bahsettiğim gibi çocuklarımıza gerçekten değerli oldukları ve sevildikleri hissini yaşatabilmemiz bu noktada çok önemli. Onların fikirlerini ve duygularını ne kadar önemsersek, mantıklı açıklamalarda bulunursak,derin düşünmeyi ve başka yollar olabileceğini gösterebilirsek onlar da bizden öğrendikleri bu davranışları hayatlarında uygulayacaklardır. Bilinçli olmanın,duyarlı olmanın önemini ve bize kazandıracaklarını onlara öğretme yolunda ilerlemeliyiz. Tabi bu farkındalığa önce kendimiz sahip olmalıyız. Yeterince duyarlı hissediyor musunuz? Hayatınız ve çevreniz için neler yapıyorsunuz?

Düşünceleriniz...

Bengü İncesu

Bengü İncesu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST