Bipolar bozukluk

KALEM Farkıyla...

Bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk diğer adıyla iki uçlu bozukluk, coşkulu mani dönemleri ile çökkün depresif dönemler arasında süreğen bir şekilde gidip gelen bir duygudurum bozukluğudur. Bipolar bozuklukta kişinin motivasyon, düşünme ve ruh halinde belirgin dalgalanmalar görülür. Kişi kendini bir anda çok iyi, coşkulu, neşeli veya sinirli hissederken, bir süre sonra çökkün, depresif, içine dış dünyaya kendini kapatabilir bir hale gelebilir. Bu iki ruhsal durum kişilerde dönem dönem görülmektedir, hastalığın nüksetmediği dönemlerde kişiler tamamen normale döner. Günlük hayatta normal kişiler belli dönemlerde ruh halinde inişler ve çıkışlar yaşayabilir. Fakat bipolar bozukluğunda kişi bu ruh hali dalgalanmalarını daha ani ve keskin yapılı olmakta birlikte daha ağır geçirmektedir. Ayrıca bu dalgalanmalar kişinin iş ve akademik performansında düşüşe, sosyal ilişkilerinde bozulmalara yol açabilmektedir. Bipolar bozukluğun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu alanda yapılan araştırmalar bipolar bozukluğun genetik aktarımla geçebileceği gibi stresli yaşam olaylarına bağlı olarak da gelişebileceğini söylemektedir. Bipolar bozukluk her yaşta görülebilir ama en sık 20’li yaşların başında başlar. Her 100 kişiden 1-2’sinde görülür. Kadın erkek arasında görülme sıklığı açısından fark yoktur. Bipolar bozukluğun semptomlarının içeriği, sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bipolar bozukluk belirtileri yaşayan kişiler zaman geçirmeden ruh sağlığı uzmanlarından profesyonel yardım alması gereklidir.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri
Mani dönemdeki belirtileri: Mani döneminde yüksek bir enerji vardır ve yoğun bir neşe ya da sinirlilik duygudurumu hâkimdir. Mani nöbetleri genellikle ani başlar ve süresi 2 hafta ile 4-5 ay arasında değişir. Belirtileri ise; aşırı enerji ve neşe, yerinde duramama hali, hızlı konuşma ve hareket etme, sabredememek ve aceleci olma, çok para harcama, aşırı özgüven, uykuya ihtiyaç duymama, odak sorunu, tahrik edici ve uygun olmayan davranışlarda artış, cinsel istekte artış, alkol ve uyuşturucu kullanmaya yatkınlık, yargılama kapasitesinde azalmadır.
Depresif dönemdeki belirtileri: Depresif nöbetleri mani nöbetlerinden daha uzun sürelidir, görülme süresi ortalama 6 aydır. Yoğun bir üzüntü, endişe veya karamsarlığın yaşandığı depresif dönemdeki belirtiler; aşırı mutsuzluk ve umutsuzluk, karamsarlık, enerji azlığı, değersizlik hissi, yaşamdan zevk alamama, konsantrasyon bozukluğu, sürekli yorgun hissetme, sürekli uyuma isteği ya da uykusuzluk, iştahsızlık, suçluluk hissetme, her şeyden şüphe duyma, sürekli kavga etme, cinsel istekte azalma, intiharı ve ölümü düşünme, unutkanlıktır.

Karma dönem: Bu dönemde her iki atağa ait belirtiler görülür. Örneğin kişi bir anda mutluyken, mutsuz olabilir. Geleceğe yönelik hayalle kurarken birden intihar etmeyi düşünebilir.

Uzm. Klinik Psikolog Duygu Engin
www.psikologduyguengin.com

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST