Bir Başka Mayıs

KALEM Farkıyla...

Bir Başka Mayıs

Bir Başka Mayıs

Kıymetli okur, geçtiğimiz haftanın bayram olması nedeniyle bir hafta ayrı kaldık. Ayrı kaldığımız bu dönemde de bir dizi güzel ve anlamlı günler geçirdik.
Bu vesile ile öncelikle şehit anneleri ile pandemi dönemiyle birlikte üzerine çok daha fazla görev düşen tüm kıymetli annelerimizin anneler gününü kutlarım.
Tam kapanma döneminde aynı zamanda Ramazan ayının bir kısmı ile Ramazan Bayramı’nı da idrak edebilme şansı bulduk. Bu Ramazan da önceki tüm Ramazanlardan farklı, kimisi için buruk, kimisi için heyecanlı, kimisi için sakin, kimisi için de telaşlı geçti. Herkesin mübarek Ramazan Bayramı’nı da tebrik ediyor daha nice güzel bayramlara kavuşabilmeyi temenni ediyorum.
Aradan Geçen Bir Yıl
Yazılarımı takip edenler bilir, perşembe günleri kiminizin evine, kiminizin iş yerine, kiminizin telefon, tablet ya da bilgisayarına konuk oluyor, dilim döndüğünce bildiklerimi paylaşmaya kimi zaman da sizlerle sohbet etmeye çalışıyorum. 14 Mayıs 2020 de başlayan bu serüven de bir yılı doldurmuşuz. Zaman zaman gündemi yorumladığımız, zaman zaman öngörülerimi paylaştığım zaman zaman bilgi köşeleri açtığımız bu sayfaları kıymet gösterip okuyup istifade eden herkese, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen eşime ve bu yazıların sizlere ulaşmasına vesile olan tüm Kalem Gazetesi ailesine teşekkür ediyorum.
Okullar da Son Durum
Tam kapanma dönemiyle birlikte ülke genelinde ki tüm okullar da kapatılmıştı. Geçtiğimiz yıl henüz alışık olmadığımızdan böyle durumlar daha büyük etkiler yaratıyordu. Bu yıl artık alışık olduğumuzdan olacak çok da etkilemedi sanki toplumu. Kapanmanın bitip yeni normalleşme sürecine geçilmesiyle Bakanlıktan yapılan açıklamada okul öncesi eğitim kurumları, özel eğitim kurumları ile 8 ve 12. Sınıfların devam ettiği destekleme yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitime, diğer kademelerde ise haziran ayına kadar uzaktan eğitime devam edileceğini duyurdu. Daha önce daha sert açılma ve kapanmaları gördüğümüz için sürecin bu şekilde sürdürülmesi makul ve mantıklı yorumlandı. Temmuz ayına kadar okulların açık olacağı açıklaması daha önce yapılmıştı bu açıklama doğrultusunda Haziran’dan sonra ne olur, hangi kararlar alınır kestirmek güç ama oklar sonbaharı gösterirse de şaşırmamak gerek diye düşünüyorum.
Notunu Kendin Seç
Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ‘’Gençler selam! Liselerde sınavlar iptal demeyelim de yeniden düzenlendi, diyelim.’’ Başlıklı bir yazı yayınladı. Buna göre öğrenciler isterlerse 2. Dönem sınavlarına girmeyebilecek, girseler dahi isterlerse ilk dönem notlarını tercih edebilecekler. 2. Dönem notlarını tercih etmek isteyenler için ise 2. Dönem sınav notları geçerli olacak. Konu ile alakalı daha sonra bir açıklama daha yapan Sayın Bakan , Öğrenciler üzerinde oluşan sınav kaygısının kısmen de olsa giderildiğini ifade ederek bayram tatilini kitap okuyarak geçirmelerini rica etti.
Lise kademesinde ki öğrencilerin bir çoğu teşekkürlerini iletti.
Bu haftayı da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü ile noktalayalım kıymetli okur,
‘’Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz…’’
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı en içten dileklerimle kütler,
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu günler dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Özel Eğitim Uzmanı Eğitim Koordinatörü

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST