Bir Satışın Tıkanma Süreci

KALEM Farkıyla...

Bir Satışın Tıkanma Süreci

Bir Satışın Tıkanma Süreci

Gayrimenkul satışı dışarıdan bakıldığı zaman çok kolay olarak görülse de aslında işin içine girildiğinde o kadar da kolay olmadığı kendini ciddi anlamda hissettirir. Çünkü olay sadece gayrimenkul bu kadar, hizmet bedeli şu kadar, tapu o kadar, ”Koy Parayı Bul Karoyu” sürecinde ilerlemez ve çoğu zaman kendi içerisinde farklı krizlerin ortaya çıkması ile yer yer tıkanma sürecine girer.

 

Bu krizlerin iki farklı sebebi vardır aslına bakarsak.

 

İlk sebebi konuya ve portföye hakim olmayan bir emlakçı (!) ile yolu kesişen satıcı ve alıcı adayı süreç hakkında çok fazla bilinmezlik ile karşı karşıya kalır. Yaptığı işin hakkını vermek bir yana tek derdi hızlıca parayı cebe atmak olan emlakçı sorulan sorulara cevap vermek yerine laf kalabalığı ile satışı kapatmaya çalıştığından ortaya bir güven zafiyeti çıkar ve karşılıklı gerginlikler ile ya satış kaçar ya da satış olsa bile günün sonunda memnuniyetsizlik tavan yapar. Neticede ciddi rakamları cebinden çıkaracak bir alıcı adayı ve yine mülkünü elden çıkartmak isteyen bir satıcı elbette muğlakta bazı konuların kalmasından rahatsız olacaktır. Bilinmezlik zaten başlı başına gerginlik yaratma potansiyeline sahipken birde yüzbinlerce, milyonlarca liranın bir kalemde el değiştirdiği gayrimenkul sektöründe bilinmezliğin tetiklediği “Kazık mı yiyorum” korkusu ile birlikte ortaya çıkan “Ben böyle olsun istiyorum” diretmesi krizin tetikleyicisi olur.

 

İkinci sebebi ise genellikle “Ben her şeyi biliyorum, bu hayatta her şey benim istediğim gibi olmak zorunda” düşüncesini sözel olarak ifade etmese de davranışlarıyla çok net ortaya koyan alıcı adaylarıdır. Karşısında bu işi profesyonelce yapmaya gayret gösteren gayrimenkul danışmanını dinlemek bir yana, gayrimenkulünü satacak mal sahibine ve gayrimenkul danışmanına lütufta bulunuyormuşçasına hareket tarzı geliştiren bu alıcı adayları belki başka işlerinde bunun getirisini yaşıyorlardır ancak gayrimenkul sektöründe bu tarz yaklaşımlar süreci tıkamaktan, zorlaştırmaktan ve memnuniyetsizlik yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Uzlaşma kültürüne sahip olmamak bir erdem değil bilakis hızla terk edilmesi gereken rahatsızlık verici bir tavırdır. Her pazarlık istediğimiz gibi ilerlemek zorunda değildir ama her pazarlık saygı çerçevesi içerisinde ilerlemek zorundadır. Bunu unutarak masaya oturan tarafın o masadan zararla kalkacağı çok nettir.

 

Özellikle alıcı adaylarına sürekli tekrarladığım bir konudur bu köşede; kendinize bu işi düzgün ve hakkını vererek yapan bir gayrimenkul profesyoneli bulun ve onunla paralel bir şekilde hareket edin. Ucuza iş yaptıracağınızı düşündüğünüz bir emlakçı size sonradan çok daha büyük maliyetler ile geri dönecektir. İyi bir hizmeti ucuza almaya çalışırken, kötü bir hizmeti almak zorunda kalıp sonra gayrimenkul danışmanlarına düşmanlık beslemenin de pek bir anlamı olmayacaktır. Çünkü yapılan bir yanlışın bu sektörde geri dönüşü kolay değildir ve o ucuza iş yapan kişiyi de seçen aslında sizden başka birisi değildir. Bu elbette aklınızdaki sorulara cevap almayacağınız anlamına gelmez ancak hakim olmadığınız ama bildiğinizi düşündüğünüz gayrimenkul sektöründe dinamikler çok farklı hareket etmektedir. Nasıl kendi içinde bulunduğunuz sektör dışarıdan kolay gibi görünüyorsa da aslında sizin yaptığınız işin incelikleri farklıdır ve aynısı gayrimenkul sektörü için de geçerlidir.

 

Aklınızdaki olan tüm soruları karşınızdaki danışmana sormaktan çekinmeyin, sizinle ve gayrimenkulle ilgili konuların hepsine mutlaka gayrimenkul danışmanının kısa, net ve anlaşılabilir bir cevabı olacaktır. Bununla beraber “Mal sahibi kimdir? Mal sahibinden para alıyor musunuz? Niye bu kadar para istiyorsunuz bizden? Bu size yetmez mi?” gibi anlamsız soruların da yine size bir fayda sağlamayacağı açıktır. Eğer doğru danışmanı seçtiyseniz ve onun gösterdiği yoldan ilerlerseniz bu süreci çok keyifli geçireceğiniz konusunda kendi adıma hiç şüphem olmaz. Ancak ucuz etle yahni yapmaya niyetlendiyseniz o zaman o yahninin tadı sizi pek mutlu etmeyecektir.

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST