Bir Turizm Öncüsü: Mehmet Öngen

KALEM Farkıyla...

Bir Turizm Öncüsü: Mehmet Öngen

Bir Turizm Öncüsü: Mehmet Öngen

Her şey 1983 yılında genç bir avukatın gayretiyle başladı. Hukuk ile turizmin ne alakası var diyeceksiniz. Onun mayası babasından geliyordu. Baba Öngen, bir tarih meraklısıydı. Oğluyla birlikte kitap okur ve anekdotlar anlatırdı. Bu ortamda, genç Öngen’de tarihi eserleri ve doğal hazineleri koruma bilinci gelişti ve bir tutku haline geldi.

Çalışmaya doğduğu yerden başladı. 10 yıl boyunca Yeşilyurt Köyü’ndeki insanları ikna etmeye çalışırken birçok zorluklarla karşılaştı. Büyük gayretler neticesinde, valilikten çıkardığı kararla burada betondan ev yapımını yasaklattı. Bunun üzerine köyünün yarısı kendine küstü ve konuşmadı. Bu kararla evi yıkılan bir astsubay emeklisi ise silah çekerek tehdit etti. Gayretleri yıllar sonra netice verdi ve Yeşilyurt köyü bir turizm cazibe merkezi oldu. 8 butik otel, bir o kadar da pansiyon ve kafeler yapıldı. İstanbul’dan gelenler birçok ev inşa etti. Köydeki mülklerin değerleri 10’a katlandı. Köyde hiç işsiz kimse kalmadı. Kendisine silah çeken kişi durumu görünce, en iyi dostu oldu. Böylece eski Büyük Çetmi Köyü geleneksel taş binalarinşa edilerek Yeşilyurt adını aldı.

Bu genç avukatın da 25 yıllık hayali Öngen CoutryOtel ile sonuçlandı. 1995 yılında inşaatına başladığı otel 2000 yılında hizmete açıldı ve dünyanın en saygın mimarlık ödülü olan ‘’Ağahan Mimarlık Ödülü’’ne aday gösterildi.

Turizmle uğraşan Mehmet Öngen’in tarih aşkı hiç bitmedi. Otelinde 300 kez düzenlediği söyleşiler çok büyük ilgi gördü. Bu toplantılarda Assos ve Truva ve İda Dağı’nın mitolojik hikayelerini anlattı yaklaşık 10 bin kişiye.

İdealleri bitmemişti. Yeni bir hayali daha vardı. Bölgeye ilk uluslararası otel zincirini getirmek için, dünyanın 52 ülkesinde 8 bin oteli ile en büyük otel zinciri markası olan, A.B.D. merkezli ‘’Wyndham Grup’’ la anlaşma imzalayarak, grubun en yaygın ve güçlü markası olan ‘’Ramada’’ markasını kullanım hakkı satın aldı ve Güre’ye 5 yıldızlı, 350 yataklı bir oteldaha inşa etti. 2016 yılında açılan bu otel, Ege’nin ilk ve tek termal ve spatesisi oldu. Çevreye olan duyarlılığı sebebiyle ‘’Yeşil Anahtar’’ belgesi aldı.

Mehmet Öngen’in turizmle ilgili endişeleri var. ‘’Avrupalı turistleri bölgeye çekemediğimiz sürece, turizmin durumu zordur. Ülkemizin 2. büyük sektörü olan turizm, 150 ye yakın iş kolunu harekete geçiriyor ve gelir bakımından da ilk üçün içinde. Son 50 yıldır iktidarlar bir turizm politikası oluşturmadı. Bakanlığın kurulmasından bu yana geçen 55 yıl içinde 44 bakan değişti. Son hükümetteki bakanın sektör içinden olması bizi umutlandırıyor. Yeni dönemde iyi şeyler bekliyoruz.’’ dedi.

Öngen, bugünlerde artık eskisi kadar çok çalışmıyor. Yetiştirdiği eğitimli 2 oğluna işleri devreden bu başarılı işadamına, sahildeki bir kafede tarih kitabı okurken rastlayabilirsiniz.

Başarılı günler dileklerimle, hoş kalın, hoşça kalın.

Düşünceleriniz...

Mustafa Çakır

Mustafa Çakır

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST