BİR ZAFERİN YILDÖNÜMÜ BÖYLE OLMAMALI

KALEM Farkıyla...

BİR ZAFERİN YILDÖNÜMÜ BÖYLE OLMAMALI

BİR ZAFERİN YILDÖNÜMÜ BÖYLE OLMAMALI

1915 yılında bugün, Albay Mustafa Kemal’in komutasındaki Türk askerlerinin taarruzuyla İngiliz ve Anzac kuvvetlerinin geri çekilmesi sağlandı. Burada büyük bir cesaret, dirayet ile birlikte hitabette söz konusudur. Büyük liderin hitabet gücü askerlerin motivasyonunda son derece önemlidir. “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” sözü işte buna güzel bir örnektir. Keşke böylesine önemli bir yıldönümde Çanakkale genelinde büyük törenler olsa. Ama maalesef.

ÜSLUBUNUZU KUVVETLENDİRECEK 10 ÖNERİ
1- Önce konu iyi kavranmalıdır.
2- Samimi olun. Yapmacıklıktan kaçının.
3- Anlamsızlıktan kaçının.
4- Ahenkli ve akıcı bir anlatım seçin.
5- Gereksiz ifadelerden kaçının
6- Canlı bir dil kullanın
7- Sade olayım derken basitleşmeyin.
8- Eksiksiz ve fazlasız anlatın
9- Açık, düzgün ve özentisiz olun.
10- Zekâ ve hayal gücünü harekete geçirin

MUHARREM İNCE VE HİTABET
Fatih Altaylı, Muharrem İnce’nin başarılı olup olmayacağı konusundaki görüşünü belirtti. Altaylı, “Başarılı olabilir mi? Olabilir. Tam Türk siyasetine göre birisi Muharrem İnce. Belagat sağlam. Laf ebeliği müthiş. Gerisi? Gerisi gerekmiyor ki zaten” diye yazdı.

BİR AKADEMİSYEN VE ANIMSATTIĞI
Üniversitenin edebiyat hocalarından Yadigar Ercan Saydam, muhteşem konuşan, sözü dinlenen, doğal ve etkileyici bir bilim insanı. Bunda edebiyatçı kişiliğinin etkisi şüphesiz büyük. Ama daha önemlisi okuduğu kitaplarla birlikte hayvan sevgisidir. Yapılan araştırmalar hayvan severlerin duygu ve düşüncelerini daha rahat aktardığını ispatlıyor.

KONUŞMA STRESİ YAŞIYOR MUSUNUZ?
Lavanta yağı sakinleştirici etkisiyle en çok kullanılan yağlardan biridir. Anksiyeteye de iyi gelen lavanta yağının rahatlatıcı özelliği tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Birçok insanın kullandığı yöntemler arasında buhurdanlık bulunuyor. Buhurdanlığa birkaç damla lavanta yağı ekleyerek pozitif duyuları teşvik edebilirsiniz. Eğer buhurdanlığınız yoksa hafif bir masaj için de kullanabilirsiniz. Böylece stresi azaltmış olursunuz.

EN İYİ HİTABET KİTABI HANGİSİ?
Sevgili okuyucular, sizlerden gelen mailler içinde en çok şu soruya tanık oluyorum “Konuşmamızı geliştirici kitap önerir misiniz?” Bana göre en iyi kitap Nejat Muallimoğlu’nun Hitabet isimli eseridir. Alırsanız pişman olmazsınız. En içeriklisi ve bize en uygunu budur.

İLKOKULDA ÇOCUĞUNUZ VARSA DİKKAT
Uzmanlara göre konuşma sesi bozukluklarında en büyük risk ilkokul çağlarında ortaya çıkıyor. Burada özellikle edinilemeyen sesle önem arzediyor. Edinilemeyen sesler okuma-yazma öğreniminde zorluklara neden olabiliyor. Bu yaşta çocuğunuz varsa aman dikkat edin.

CANLI YAYINDA KÖPEK SESİ
Veyis Ateş’in sunduğu “Habertürk gündem” programında, canlı yayın esnasında bu seferde köpek havlama sesi duyuldu. Daha önce de gaz sesiyle gündeme gelen programda sesler bitmek bilmiyor.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST