Bitcoin/Altcoin dolandırıcılığı yöntemleri (Dolandırılmaktan Kurtulun)

KALEM Farkıyla...

Bitcoin/Altcoin dolandırıcılığı yöntemleri (Dolandırılmaktan Kurtulun)

Bitcoin/Altcoin dolandırıcılığı yöntemleri (Dolandırılmaktan Kurtulun)

Dünya çapında bitcoin ve altcoinlerin bu denli popüler olması sonucu, alım satım, teminat, mahsup, rehin vs gibi sözleşme konuları içinde yer almaktadır. Zamanla bu işlemlerindaha yaygın hale geleceği öngörülmektedir. Ancak örneğin; bit ve alt coinler üzerindeki alacağa karşılık rehin hakkı tesis etmek isteyen kişi veya finans kurumları, öncelikle bitcoinlerin olduğu sanal cüzdanlara erişimi sağlayacak ve buradaki bitcoinleri kendilerine ait rehinli bitcoinleri muhafaza ettikleri sanal cüzdanlarına aktaracaklardır. Eğer şu an ki haliyle yasal tedavülü olmayan bitcoinlerin bu gibi hukuki işlemlere konu olması ve karşı tarafın kötü niyetli davranması halinde, sanal cüzdanlara erişim izni verildiği için ortaya çeşitli dolandırıcılık eylemleri ve bunun sonucu dolandırılan mağdurlar çıkacaktır. Bu yazımızda bit ve alt coinler ile ne türlü dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirilebileceğinden bahsedeceğiz.
Bilindiği üzere Bitcoin, herhangi bir kuruma, kişiye veya şirkete bağlı değildir. Merkezi veya temsilcisi yoktur. Dolayısıyla değeri pazardaki arz ve talebe göre değişmekle birlikte, kullanıcı davranışları, bilinirlik, yaygınlık ve güven gibi unsurlar değerine etki etmektedir. Bitcoin alım-satım işlemi yapan borsalar veya cüzdanında Bitcoin bulunan (madencilik yaparak elde etmiş veya bir başka kullanıcıdan transfer almış) kişilerden temin edilebilmektedir. Türkiye’de Bitcoin alım satımı yapan 40’ı aşkınICO olarak tabir edilen kripto para arzları platformları bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak; Paribu.com, Btcturk.com, Koinim.com, Digilira.com. Bunlardan Digilira.com diğer değişim borsalarından farklıdır. Digilira.com’dasatın alınan Bitcoinler kullanıcıların kendi cüzdanlarında kalmaya devam etmektedir. Oysa diğer borsalarda satın alınan Bitcoinler bu aracı şirketlerin soğuk depolarında tutulmakta vekontrol asıl sahibinde olmasına rağmen, bitcoinleraracı şirketlerin etki alanında olmaktadır. Dolayısıyla bu husus ciddi bir güvenlik problemi oluşturmaktadır.

SORU: Bitcoin/altcoin Yatırımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bitcoin/altcoinDolandırıcılığı Hangi Yöntemlerle Gerçekleştirilebilir?
2008 yılından itibaren Bitcoin önderliğinde kripto paraların ve buna bağlı olarak ICO (“InitialCoinOfferings”) olarak adlandırılan kripto para arzlarının gündeme gelerek popülaritesinin artması ile birlikte her yeni gelişen teknolojide olduğu gibi bu alan da dolandırıcıların ilgisini çekmiş ve siber suçlular çeşitli dolandırıcılık yöntemleri ile suça konu eylemlerini gerçekleştirmek suretiyle mağduriyet yaratmaya devam etmişlerdir.
Bitcoin/altcoinyatırımı ile insanlara para kazandırma vaadi veren ve güvenlerini kazandıktan sonra dolandıran kötüniyetli kişilerin ne tür eylemlerle dolandırıcılık suçunu işleyebileceklerini aşağıda açıklamaya çalıştık:
• Bitcoin dolandırıcılığı, sahte bulut madenciliği ile gerçekleştirilebilir. Kendisini bulut madencilik girişimi olarak tanımlayan kişiler mining ekipmanı olmadan mining işlemleri gerçekleştirdiklerini duyurarak kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışırlar. Mining; Kripto para madenciliğinin diğer adıdır. Bu tip dolandırıcılık yöntemlerinde kullanıcılara yüksek kâr vaat edilerek onların verilerini cihazları olmadan depolamak amacı taşır.
• Siber suçlular tarafından kripto para alım satım platformlarının, sanal cüzdan hizmeti sağlayan platformların uygulamaları birebir taklit edilmekte, kullanıcıların bu uygulamalara kimlik, parola ve şifre gibi bilgilerini girmesiyle birlikte siber suçlular tarafından kullanıcıların asıl kripto para alım satım platformları veya sanal cüzdan hizmeti sağlayan platformlara ilişkin bilgileri ele geçirilmektedir. Ele geçirilen bu bilgiler yoluyla ise kullanıcıların hesaplarına izinsiz olarak girilip, hesaplarda bulunan varlıklar doğrudan ve/veya dolaylı yoldan siber suçlulara ait hesaplara aktarılmaktadır. Bu nedenle Bitcoin kullanıcıları güvenilir olmayan kripto para borsalarına yatırım işlemi yapmamalıdır. Kullanıcılar, işlem yapacakları kripto para alım satım platformlarında sermaye yapısı, yönetim ve üst düzey yöneticiler, müşteriyi tanıma (KYC) kuralları, komisyonlar, kurulu bulunduğu/yerleşik olduğu ülke gibi hususlara dikkat etmelidir.

Yazının devamı yarın…

Düşünceleriniz...

Ezgi Engin

Ezgi Engin

Avukat Ezgi Engin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST