BM konuşmaları üzerine ilginç notlar

KALEM Farkıyla...

BM konuşmaları üzerine ilginç notlar

BM konuşmaları üzerine ilginç notlar


• 66 yıldır BM Genel Kurulunda ilk konuşmacı hep Brezilya’dır. BM Genel Kurulunun ilk yıllarında ilk konuşmacı olmayı hiçbir ülke istemeyince Brezilya’nın bu işe gönüllü oluyor ve bu böylece kalıyor.
• Tüm devlet liderleri içinde ikinci konuşma ev sahibi ABD liderinindir. ABD Başkanı Barack Obama’nın 2016 yılında BM Genel Kuruluna gecikmesi üzerine kürsüye ikinci konuşmacı olarak Çad Devlet Başkanı İdriss Deby çıkmıştı.
• Kurulda söz alan ülkelerin 15’er dakika konuşma süresi var.
• Eski Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, 2009 yılında ilk kez katıldığı Genel Kurul toplantısında 96 dakika konuşmuştu.
• Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun 1960’ta başbakan olarak katıldığı kurul konuşması 4 saat 29 dakika sürmüştü.

CUMHURBAŞKANININ BU SÖZLERİ ….
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, dün 76’ncı kez toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşma yaptı. Konuşmasında en çok ses getirense Paris İklim Anlaşması ve Keşmir konusunda yaptığı açıklamalardı. Bir önceki konuşması ise daha etkili ve sarsıcıydı.

HEP AYNI NAKARAT
Amerikan Başkanı Biden’ın BM Konuşmasını izleyin. Göreceksiniz ki yasak savmak için, adet yerini bulsun diye bir konuşma. İncelerseniz yorumlarda da görürsünüz. Ezber tekrarı gibi. Buna Çanakkale’de geleneksel hale gelmiş törenlerde yapılan konuşmalarda da sıklıkla rastlıyorum. İcat yok, yenilik yok, hep aynı nakarat.

KONUŞURKEN SAATİNİZE BAKMAYIN
Birisiyle konuşurken saatinizi kontrol etmek saygılı bir davranış değildir. Böylece konuşmaktan daha önemli bir işini olduğunu göstermiş olursunuz. Konuşmayı bitirmek istediğini gösterirsiniz.

İFADELERİMİZ NET OLSUN
İstediğimizi açıkça ifade edebilmek, ikna etmek, zihne yerleştirmek için net ve kesin olmak durumundayız. Hedefi belli bir niyet ortaya koyun ve dolaysız ifade edin. Mesela «Maaşıma 500 TL. zam istiyorum.» gibi. Yoksa “maaşıma biraz zam istiyorum” değil.

BUNLAR ENERJİNİZİ TÜKETİYOR
Enerji konuşma için çok önemli. Ama fark etmeden basit birkaç sebeple enerjimiz tükeniyor. İşte bunlardan bazılar:
1. Duygu yüklü televizyon programları izlemek
2. Öğünlerin arasını çok uzun tutmak
3. Dağınık bir çalışma masasına sahip olmak
4. Ekranınızda çok fazla sekmenin açık olması
5. Kambur oturmak
6. Kısa nefes alma alışkanlığı
7. Küçük işleri ertelemek

BEBEKLERDE KONUŞMA
• İlk 3 aya kadar bebek ani ve yüksek seslerde irkilir, tanıdık sesleri duyduğunda sakinleşir.
• 3-6 ay arasında; ismi söylendiğinde veya ortamda bir ses varlığında sizi görmese de başını çevirir, kendi kendine mırıldanma şeklinde sesler çıkarır.
• 6-9 ay arasında; adı söylendiğinde tepki verir ve başını sesin yönüne çevirir.
• 10. ayda; bebekçe sesler, tek tek heceli sesler çıkarabilir ve konuşma benzeri seslere dönüşür.
• 12. ayda birkaç sözcük söyleyebilmelidir.
• 12-18 ay arasında; basit kelimeleri ve sesleri tekrarlar. Tanıdık nesneleri işaret etmeye çalışır, basit talimatları anlar, tanıdık hayvan seslerini taklit edebilir. Yedi veya daha fazla kelime kullanabilir.
• 18 aylık çocuğun konuşmasının yüzde 25’i anlaşılabilir olmalıdır.
• 18-24 ay arasında; basit cümleleri anlar, komutla tanıdık nesneleri alır ve vücudun çeşitli kısımlarını gösterir.

ÇANAKKALELİ GENÇLER AMAN DİKKAT
Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde geçen günlerde yer alan habere göre, Instagram için yapılan araştırmada, sosyal medyanın gençlerin psikolojisi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koydu.Bu da haliyle konuşma ve iletişimi olumsuz etkiliyor.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST