Böyle konuşursanız felç olursunuz

KALEM Farkıyla...

Böyle konuşursanız felç olursunuz

Böyle konuşursanız felç olursunuz

Telefonla dirseği kıvırarak yapılan 10 dakikalık bir telefon konuşmasının ardından sinir dolaşımı bozulmaya başlıyor. Dirseğin kıvrık pozisyonda uzun süre sabit kalması, omurilikten çıkan periferik sinirlerde baskıya ve sonrasında hasara neden oluyor. Tahribatın artması durumunda da eldeki bazı kaslar felç olabiliyor.

DÜNYAYI ETKİLEYEN O ŞİİR
Bir şiir düşünün ki dünya çapında 27 dile çevrilmiş. İnsanlara ilham kaynağı olmuş. Kartlara basılıp, ceplerde taşınmış. Şiirin, “Ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldım diye yerinir İkisine de vermeyebilirsen değer” mısrası Wimbledon’ın tenis kortunda oyuncuların giriş kapısında yazılmış. Rudyard Kipling’e ait olan ve Bülent Ecevit tarafından “Adam olmak” ismiyle çevrilen bu şiirin kısa bir parçası:

Bekleyebilirsen usanmadan
Yalanla karşılık vermezsen yalana
Kendini evliya sanmadan
Kin tutmayabilirsen kin tutana.
Ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldım diye yerinir
İkisine de vermeyebilirsen değer
Söylediğin gerçeği eğip büken düzenbaz
Kandırabilir diye safları dert edinmezsen
Ömür verdiğin işler bozulsa da yılmaz
Koyulabilirsen işe yeniden.
Unutmayabilirsen halkı krallarla gezerken
Dost da düşman da incitemezse seni
Ne küçümser ne de büyültürsen çevreni
Her saatin her dakkasına
Emeğini katarsan hakçasına
Her şeyiyle dünya önüne serilir
Üstelik oğlum adam oldun demektir.

ÇOCUKTA KEKEMELİK NASIL GEÇER ?
Öncelikle çocuğunuza kekemelikten bahsetmeyin. Kelime tekrarında sakin kalın ve sakın gülmeyin. Yavaşlan, hızlan gibi tavsiyelerde bulunmayın. Dikkatlice dinleyin. Ona zaman ayırın. Konuşun. En önemlisi de bir konuşma terapistine götürün.

ETKİLİ KONUŞMANIN DÜŞMANI: UYKUSUZLUK
Bunun en iyi örneğini yakın tarihte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Siber Güvenlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada gördük. Oktay, konuşmasında fenalaştı. Sebebi ise uykusuzluk ve yorgunluk olarak açıklandı. Size tavsiyem bu videoyu bulun ve izleyin. Önemli konuşmalarınız öncesinde dinlenmenin ne denli önemli olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

BEBEĞİN KONUŞMASI NASIL GELİŞTİRİLİR?
Bebeğin dil gelişimini desteklemenin en güzel yolu sürekli iletişim kurmaya çalışmaktır. Böylece, bebeklerde dil gelişimi teşvik edilecektir, bebeğin ilgisini çeken şeyler hakkında birlikte bol bol konuşarak iletişim sürekli hale getirilmelidir. El sallayarak, işaret ederek, bebekçe konuşarak veya kelimeler kullanarak neyle ilgilendiklerini göstermeye çalışmalısınız. Konuşmayı bitirdiğinizde, çocuğunuza bir şans verip cevap vermesini bekleyin.

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
Erken yaşta öğrenilen birden fazla yabancı dilin ömür boyu sürecek beyin sağlığına, etkin düşünmeye ve konuşma becerisini artırmaya anlamlı katkılar sunduğunu biliyor musunuz ?

GÜNÜN SÖZÜ
Müslüman, elinden ve dilinden başkalarının güvende olduğu kimsedir.
(Hadis-i şerif)

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST