Bu baharatlar ilaç niteliğinde

KALEM Farkıyla...

Bu baharatlar ilaç niteliğinde

Bu baharatlar ilaç niteliğinde

Baharatlar diğer bitkilerden biraz daha önemlidir, sadece yiyeceklere tat vermekle kalmayan önemli baharatların;antidiyabetik, kardiyovasküler sistemi koruyucu, antitiroid, spazm çözücü, ağrı kesici, alerji düzenleyici, tansiyon düşürücü ve enfeksiyon hastalıklarından koruyucu birçok faydaları mevcuttur.
Konu böyle olunca bu baharatları iyi tanımalı,satın almaktan kullanmaya kadar tüm detaylarını bilmeliyiz.Birçoğu da ülkemizde yetiştirilen ve mutfaklarımızda kullanılan bu baharatlar;
TAZE ZENCEFİL
Zencefil demir, bakır, manganez, krom ve çinko gibi metabolizmamızı hızlandıran en önemli minerallerin süper kaynağı. Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta zencefil mutlaka taze kök olarak tüketilmeli.
ZERDEÇAL
Zerdeçal içerisinde bulunan kurkuminoid adlı bitkisel bir bileşiklerden dolayı özellikle anti-inflamatuvar etkili bir baharattır. Zerdeçal tükettikten sonra maalesef bağırsaklardan emilimi de az olduğu için zerdeçalın bağırsaklarda emilimini arttıracak beslenme stratejisi önemlidir.
TARÇIN
Etken madde sinnamaldehittarçının tıbbi bir baharat olarak kullanılmasında rol oynar. Tarçın aslında kabızlık ve karın ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bakterilerin aşırı çoğalmasını engelleyerek enfeksiyonlardan korunmayı sağlar.
SARIMSAK
Allisinbiyoaktif bileşiği ile sarımsak tansiyon dengeleyici ve doğal antibiyotik olarak bilinir. Kalp hastaları, hipertansiyon sorunu olanlar, tıbbi etkisi sebebiyle günde en az iki diş olacak şekilde sarımsak tüketmeleri çok önemlidir.
SANDOLOZ SAKIZI
Yapılan çalışmalarda, kanda kolesterol ve karaciğer enzimlerini düşürdüğü için kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması tedavisinde önemli olduğu bildirilmiştir. Düşük dozda sakız ağacı reçinesi kullanımının kan şekerlerini düşürebildiği gösterilmiştir.
KİMYON
Hazımsızlığı gidermek için kullanılan kimyon ayrıca çok iyi gaz gidericidir.
Kuru baklagilleri oda ısısındaki suda 12-24 saat kadar beklettikten sonra ıslatma suyu dökülüp az suda düdüklü tencerede kimyon ile pişirildiğinde gaz yapıcı etkisi de kaybolmaktadır. Kronik kabızlığı olanlar düzenli olarak kimyon kullanmalıdır. Çünkü kimyon sindirim kanalını uyarıcı, sindirim sistemindeki enzimlerin de çalışma kapasitelerini arttırıcı etkiye sahiptir.
YILDIZ ANASON
Limonata, çay ve kahveye koyabileceğiniz yıldız anason, gaz söktürücü, mideyi rahatlatıcı ve anne sütü arttırıcı etkileri sebebiyle mükemmel bir baharattır. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.
ACI BİBER
Acı biberde bulunan kapsaisin, metabolizmayı güçlendiricidir,iştahı azaltarak, daha uzun süre doygun hissetmeyi sağlar.Acı biber enfeksiyonlara karşı mideyi koruyabilecek tıbbi bir özelliğe sahiptir.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST