Bu Hafta ‘’Makud’’ Nedir Diye Sorduk

KALEM Farkıyla...

Bu Hafta ‘’Makud’’ Nedir Diye Sorduk

Bu Hafta ‘’Makud’’ Nedir Diye Sorduk

Merhaba Dostlar; bu hafta sizlere motosiklet camiasında kısa adı MAKUD olarak tanınan İstanbul merkezli olan MOTOSİKLETLİ ARAMA KURTARMA VE DESTEK DERNEĞİN den, sevgili başkanı Erkan ÇEKİÇ ile yazışarak yaptığım söyleşiyi aktarmaya çalışacağım. Ama ben öncelikle şunu belirtmek isterim ki afet ve kriz durumlarında insanlara yardım amacı ile kurulmuş kendi derneğim Ç.A.S.M.A.K. da dahil olmak üzere en aktif ve kuruluş amacına en çok hizmet eden dernek olarak bütün camianın taktirini kazanmış bulunmaktadır.

Erkan ÇEKİÇ Başkana derneğinden bize bahsetmesini istedik;
-Motosikletli Arama Kurtarma ve Destek Derneği, kısa adı ile MAKUDDER ailesi 2016 yılında bir grup gönüllünün en çok sevdikleri hobilerini canlıların yararına da bir şeyler yapmak için kuruldu. Kendi deyimimizle ‘’Kurtarmaya Adanmış Hayatlar’’parolası ile tamamen gönüllülük esasına göre kuruldu. Öncelikle tüm üyelerimizin eğitim sürecini tamamladık. Bu süre zarfında birçok arama,kurtarma ve tahliye faaliyetlerinde AFAD ve itfaiye koordinesinde görev aldık.2018 yılında resmi dernek statüsüne geçtik.

Bu eğitim süreci ile birlikte üyelerimizin tamamı Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı İlk Yardımcı ve Kıyı Emniyet Müdürlüğünce onaylanmış Amatör Telsizci yetkisine kavuşmuştur. Hem motosiklet hem de arama kurtarma camialarının sorumluluğunu aynı çatı altında birleştirerek insanlara örnek olmak adına giriştiğimiz bu gönüllülük birçok canlının bize olan ihtiyacını yakinen gördükçe hayatlarımızın kopmaz bir parçası haline geldi.Ne zaman bizlere ihtiyaç duyulsa orada olduk. Ayaklarımız yürür gibi değil koşar gibi gitti operasyon sahalarına.

Biz MAKUDDER ailesi olarak birçok şeye ihtiyaç duyuyoruz, en çok da sizlere ihtiyacımız var. İsteğimiz tanınmış olmak değil yalnız olmadığımızı hissetmek. ‘Sesimizi Duyan’ birileri olduğunu bilmek. Afetsiz günler dileriz.

Bizlerde MAKUDDER e yaptığı başarılı çalışmalar ve verdiği eğitimlerde başarılar dileriz. Kendilerinin yaptığı çalışmalar hem insanlık adına hem de motosiklet camiası adına gerçekten gurur verici çalışmalar. Kaskınız başınız da olsun tekerinize taş değmesin dostlar…

Düşünceleriniz...

Tanju Çeliksoy

Tanju Çeliksoy

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST