Bütün Ülkelerin Tek Düşmanı Korona

KALEM Farkıyla...

Bütün Ülkelerin Tek Düşmanı Korona

Bütün Ülkelerin Tek Düşmanı Korona

Dünyanın başındaki bela sınır tanımadan her yeri kasıp kavuruyor. Ülkemizde de korona virüsüne karşı bir dizi önlemler alındı ve alınmaya devam ediyor. 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkmasına kısıtlandırma getirildi. Marketlerin açılış kapanış saatleri değiştirildi. Toplu taşıma araçlarına %50 taşıma kapasitesi uygulaması başladı.

HER ŞİRKET ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMALI
Artık her sabah korkuyla uyanır olduk. Elinizde kolonya dolaşıyoruz, elektrik faturalarını öde diye mesaj geliyor, bankalar hiçbir fedakarlıkta bulunmuyor, kredi borçlarını erteleriz ama faiziyle alırız diyorlar, kriz yönetilemiyor. Çin’den gelen ilaçlar kırk ile gönderildiği haberleri çıktı demek ki vaka sayısını saptamakta çok geç kalınıyor. Telefon operatörleri de taşın altına ellerini soksunlar yıllarda bu vatandaşların üzerinden tonlarca para kazandılar. Sağlık çalışanlarına kriz atlatılana kadar ücretsiz konuşma ve internet erişimi sağlasınlar. Her şeyi özelleştirirseniz bu durumlarda yapayalnız kalırsınız. Stratejik kurumlar asla özelleştirilmemeli.
Sokak ve caddeler boşaldı. İş yerleri kepenkleri açılmıyor. Marketlerde alışveriş için 10 kişiden fazla kişiyi içeri almıyor. Belediyeler, 65 yaş üzeri vatandaşların alışverişini yapıp evlerine teslim ediyorlar. İlk başlarda 65 yaş üzeri kişiler yasağa alışamadı, kendilerini dışarı atmaya devam ettiler. Polis uyarılara aldırmayanlara para cezası kesti. Bankalar 12-17 saatleri arasında hizmet vermeye başladı. Edindiğim bazı bilgilere göre bankalar döviz ödemesi yapmıyormuş. Dünyada virüsün görülmediği hemen hemen hiçbir ülke kalmadı. Vaka ve ölü sayısı her geçen dakika artıyor.
GENÇLERDE YAŞLI FOBİSİ BAŞYALABİLİR
Yaşlı nüfusun evlere kapandığı bu günlerde bazı vatandaşlarda mecbur kaldıkları için dışarı çıkmak zorunda kalıyor. Geçtiğimiz günlerde, ahlak ve terbiyeden yoksun bir genç 65 yaş üstü sokağa çıkan bir vatandaşla aklı sıra dalga geçiyor ve bunu videoya alıp sosyal medyada yayınlıyor. Sosyal medyada milyonlarca kişinin tepkisini çeken genç gözaltına alındı. Yaşlı vatandaşı kaymakam ve yetkililer evinde ziyaret ederek ihtiyaçlarını karşılayıp sorunlarıyla ilgilendiler. Oraya gidenlerin maske takıp önlem almamaları da dikkatlerden kaçmadı. Bu gençler ne ara bu kadar çürüdü. Nedir bu sosyal medya da beğenilme tutkusu. Bu ne tür bir hastalık türüdür. Geçmişte din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri kaldı. Ama artık ahlakı da kaldırmışlar. Aile terbiyesi görmemiş bu genç, sanki kendisi yaşlı olmayacak. O adamın çaresizliği yürekleri burktu, konuşurken sesi titriyordu.
Bu olay daha unutulmamışken başka bir terbiyesiz, ahlak çöküntüsü yaşayan basit, kişiliksiz başka bir d.llama, sokakta gördüğü yaşlı bir adama maske takıp başına kolonya döküyor. O adam hiçbir şey söylemeden yoluna devam etti. Al birini vur ötekine. Şimdi bu iki gencin internette arattığınızda ilk sıralarda bu iki çirkin davranışları görünecek ve bu lekeleri hayatları boyunca yakalarını bırakmayacak. Bir iş başvurusunda bulunduklarında, mülakata girdiklerinde geçmişleri önlerine konulacak.
Bu paylaşımlar yapılırken bazı gençlerde yaşlı vatandaşların bütün ihtiyaçlarını karşılamak için elerlinden geleni yapıyor. Tabi ki de onların yeri ayrı.
BAŞKA BİR VİRÜS DAHA ÇIKTI ORTAYA
Bütün bunlar yaşanırken, sosyal medyada hızla yayılan bir paylaşım dikkatlerden kaçmadı, Çin’de, ‘hantavirüs’ ortaya çıkmış. Bir beladan kurtulmadan başka bir bela başımıza musallat olacak gibi. Ama Çin virüs konusunda daha dikkatli olmalıdır, virüsü yayılmadan kontrol altında tutmalıdır, yoksa vay halimize.
KÜRESEL EKONOMİK ÇÖKÜNTÜ
Küresel korona virüsü salgınından etkilenmeyen ülke ekonomik çöküntü yaşamayan sektör kalmayacak gibi. Bunun derin yarası uzun yıllar kapanamaz. Daha ekonomik kriz başlamadı bile. Dünya tarihi, ‘koronadan öncesi ve sonrası’ diye ikiye ayrılacak. Bütün dünya devletleri virüse karşı birleşme yolunda. Belki bu durum savaşlarının da sonunu getirebilir ama ekonomik kriz derinleşirse, ekonomisi daha güçlü olan üreten devletler ayakta kalırken diğerlerini çok zor zamanlar bekliyor.
Dünyanın büyük bir değişime ihtiyacı vardı zaten, bunu da bir virüs gerçekleştirecek. İnsanoğlunun takkesi düştü ve keli görüldü. O kadar teknolojimiz ileri, bir her şeyi yapar her istediğimiz elde ederiz havaları esmeyecek artık. Artık sıcak savaş-soğuk savaş dönemlerini geride bırakmalıyız. Yeni dünya kurulacak ve şekillenecekse, yeni liderlere de ihtiyaç olacaktır. Sermaye babaları değil, akıllı, zeki, iyi eğitim almış insanlar yönetici olmalıdır. 2020 yılı derslerle dolu bir yıl olacağa benziyor.
Görüş, öneri ve eleştiriler için iletişim: mechuladaminkosesi@gmail.com

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST