Ç-9’da “Patlayıcı” tespit edildi!

KALEM Farkıyla...

Ç-9’da “Patlayıcı” tespit edildi!

Ç-9’da “Patlayıcı” tespit edildi!

Çanakkale’de Ç-9 otogar hattında şoförlük yapan bir kadın var. Geçtiğimiz hafta ilk defa denk geldim kendisiyle. Otobüse yaşlı bir adam bindi hemen arkamdan. Mehmet Amca adı, emekli banka müdürü olması lazım. Uzun zamandır otobüslerde rastlaştığımızdan az çok tanıyorum kendisini. Mehmet Amca, 86 yaşında ve haliyle yürüme güçlüğü çekiyor. Eşini kaybettikten sonra da kendi tabiriyle “ev üstüne üstüne geldiği” için sık sık çarşıya iner, akşam 17.30, 18.00 seferiyle de Cevatpaşa’daki evine geri döner.
Şimdi dönelim başa; otobüste ilk defa denk geldiğim kadın şoföre… İsminin tam halini yazıp kendisini daha da rencide etmek istemiyorum zira yazacağım yazı dahi kendisi için oldukça rencide edici olmalı. P. ile başlayan bir ismi var, biz ona Bayan Patlayıcı diyelim, ki ne kadar yerinde bir mahlas olduğunu birazdan anlayacaksınız. Bu Bayan Patlayıcı, şoförlüğe yeni başlamış. Kendisinin olduğu araca yalnızca iki kere bindim. İkisinde de mahlasının hakkını verdi…

KIRAATHANEDEN ÇEVRİLİP ŞOFÖR YAPILMIŞ GİBİ…

Bayan Patlayıcı’yle ilk tanışmam, Mehmet Amca’nın otobüse binmesiyle oldu. Mehmet Amca otobüse bindi Bayan Patlayıcı’dan şöyle bir bağırtı duyuldu:
“HOAAAP! Amcaaa?? Sen nereye gidiyon!! Arkalara oturma bak arka gapı açılmıyor, ge buraya öne otur!”
Adam, muhtemelen duymadı ve ön taraflara oturdu. Bunun üzerine Bayan Patlayıcı bir kez daha bağırdı:
“ÖÖÖÖAAAF! Senle mi uğraşçam ben ya? Bir saatte biniyo, bir saatte iniyo! Seni mi beklicem ben???”
O ara dayanamayarak araya girdim. “Nasıl konuşuyorsunuz siz? Düzgün konuşun. Bu nasıl bir üslup?” gibi bir şeyler söylediğimi hatırlıyorum.
Ve Bayan Patlayıcı, bu kez bana patladı. “UUUUUUAAAF! Hadi sen de ordan işine bak! Bununla mı uğraşçam ben??? Her gün biniyor, her gün iniyor! Otobüs onu mu beklicek? Hayret bir şey yaa…”
Olay çığırından çıkınca diğer yolculardan da tepki geldi tabii. Aşağı yukarı hepsi, “Düzgün konuşun. Üslubunuza dikkat edin! Siz bir yolcuyla böyle konuşamazsınız” türevi şeyler.
Ancak Bayan Patlayıcı’yla diyoloğa girmek ne mümkün! Kendisi biraz önce kıraathanede okey oynarken alelacele masadan kaldırılıp şoför koltuğuna oturtulmuş gibi bir hanım zaten. Ağzından, “Hadi be ordan!” , “Sana ne lan!” gibi kaba saba sözcükler dökülmeden konuşamıyor zira.
O anlarda deliye döndüğümü anımsıyorum. Gazeteci olduğumu, bu davranışlarının karşılıksız kalmayacağını, kimseye böyle davranmaya hakkı olmadığını defalarca söyledim. Elime telefonumu alarak fotoğraf çektim, hatta video çektim. Tabii, Bayan Patlayıcı durur mu? Durmadı. “Bu gasteciler de gendilerini artiz sanıyor! Çeg gel çeg, gel haa çeg” benzeri cümlelerle atarını sürdürdü.

ŞİKAYET ETTİK AMA…

Ertesi gün ilk işim bu hadsiz sözlerin sahibini Belediyeye şikayet etmek oldu. Beraberimde bulunan birkaç yolcunun daha aynı şikayeti yaptığını biliyorum. Hakkında “inceleme” başlatıldığı söylendi. Ancak ertesi hafta, yani bundan dört gün önce aynı kadın şoföre bir kez daha denk gelmek gibi bir hataya düştüm. Ve sonuç, 2’de 2!
Bu kez da Bayan Patlayıcı, İskele Durağı’ndan binip Öğretmenevi Durağı’nda inen başka bir yolcuya, “HOOOOAAAP! Sen nerde bindin nerde iniyon???” şeklinde sözlerle bağırdı. Adam, araçtan indikten sonra da arkasından “Gerizekalı!” dediğini duydum. Muhtemelen tüm otobüs birden duydu. Ancak bu kez ortada hakkını savunan bir adam vardı. Yaşça oldukça büyük olduğu belli olan adam, otobüse geri binerek “Ben kartımı bastım, istediğim durakta inerim. Buna siz karışamazsınız” şeklinde kendini savununca, nasıl oldu bilmiyorum ama bizim Bayan Patlayıcı, “Taaam taaam sorun yok” diyerek geri vites yaptı.
Bense her iki olaya da şahitlik eden bir gazeteci ve dahası bir vatandaş olarak yaşanan bu olayı, bir kez daha Belediye’ye aktardım. Bu kez Ulaşım’dan Emir Bey ulaştı bana. Birim şefiymiş kendisi. “Hakkında inceleme başlatıldı, görüntüler incelendi ve savunması alınacak” gibi bir şeyler söyledi. Umarım öyle olur. Umarım gerçekten de bu kendini bilmez kişi, uyarıdan çok daha fazlasını alır. Ve yine umarım ki, “Uyarı” dedikleri de; “Yav kızım ne bağırıyon millete? Az sakin ol” şeklinde sözlü bir temenniden fazlasıdır.
Konunun takipçisi olacağım efenim.
Görüşmek ve Ç-9 rastlaşmamak üzere…
Esen kalın!

Düşünceleriniz...

Esra Çanlı

Esra Çanlı

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST