Ç.A.S.M.A.K.

KALEM Farkıyla...

Ç.A.S.M.A.K.

Ç.A.S.M.A.K.

Merhaba Dostlar. Bu hafta sizlere şahsımın da kurucuları arasında bulunduğum Ç.A.S.M.A.K. ( Çanakkale Sivil Motorize Arama Kurtarma Derneğinden) bahsetmek istiyorum.
Derneğin temelleri ilk olarak 2015 yılında beş motosiklet seven kişinin bir araya gelmesi ile atılmış oldu. Ülkemiz şartlarında birçok motosiklet derneği ve kulübü bulunmaktadır bizler farklı bir şeyler yapabiliriz diye düşündük.
Afetlerde en büyük sıkıntılardan biri de yıkılmış, çökmüş yollarda bir yerlere ulaşmak, bir şeyleri nakletmek keşif yapmak olduğunu düşündük. Böyle durumlar da takdir edersiniz ki araçların giremediği yerlere biz motosikletler ile çok daha rahat ve çabuk ulaşabiliriz dedik.Yani afet durumlarında biz motosiklet kullanıcısı olarak lojistik destek sağlayabiliriz diye çıktık yola.
O dönem ilimizin AFAD müdürü olan Sayın Erdoğan ÇABUK ve değerli çalışanlarının verdiği çok büyük destek ve teşvikleri sayesinde o dönem üyelerimiz ile birlikte AFAD eğitimlerimizi tamamlayarak AFAD gönüllüsü olduk. Resmi kurumların bizim gibi tamamen gönüllü çalışan ve her türlü harcamasını kendi cebinden yapan dernek ve kişilere yaptığı destek gerçekten çok önemli umarız bu tür destekler artarak devam eder.
Çıktığımız bu yolda sadece Lojistik destek olmak adına kurduğumuz derneğimiz aldığı bu eğitimler ile daha donanımlı hale gelmiş oldu ama tabi ki yetmedi. Afet durumunda en önemli faaliyetlerden birisi de malum haberleşmeydi ve kesintisiz haberleşme çok önemli olduğunu biliyorduk. Bu nedenle üyelerimiz ile birlikte Kıyı Emniyet Başkanlığı tarafından imtihanları yapılan Amatör Telsizcilik sınavlarına hazırlandık. Bu dönemde şehrimizde de şubesi bulunan T.R.A.C. ın sayın başkanı Ercan YAMAN ve değerli üyelerinden çok büyük destek gördük. Sonuçta çıktığımız bu yolda dünya çapında çağrı adına sahip olan birer amatör telsizci de olduk.
Derneğimiz 2016 yılında kuruluşunu tamamlayarak resmi dernek statüsüne geçmiş bulunmaktadır. Çanakkale de kırmızı yelekleri ile motorcuları görürseniz bunlar Ç.A.S.M.A.K. üyeleridir.Derneğim ile ilgili faaliyetleri anlatmaya belli aralıklar ile devam edeceğim sizlere bizleri sanal medyadan da takip edebilirisiniz.
Sevgili araç sürücüleri lütfen unutmayın trafikte bizler de varız ve bizim kaportamız bedenimiz aynalarınıza iki defa bakın….

Düşünceleriniz...

Tanju Çeliksoy

Tanju Çeliksoy

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST