Çalışan Öğrencinin Yetim Aylığı Kesilmeyecek

KALEM Farkıyla...

Çalışan Öğrencinin Yetim Aylığı Kesilmeyecek

Çalışan Öğrencinin Yetim Aylığı Kesilmeyecek

Sessiz okul yollarında yine yankılanacak sesler. Kızlar, oğlanlar dik bir yokuşu tırmanmaya başlayacaklar yine. Kampüs canlanacak ve gençlerden kimileri şehirde iş bulup çalışacak. Bu gün yazımda yetim aylığım kesilir korkusuyla sigortasız çalışmayı düşünen gençlere bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Sigortasız çalışmayın
Sigortasız işçi çalıştırmak kanunen yasaktır. Bir işçinin sigortasız çalıştırılması cezai yaptırımlarla karşılaşacak olan işverene büyük zarar verir. Öte yandan sigortasız çalışan kişi de sağlıktan emekliliğe pek çok konuda hak kaybına uğrar.

Sigortasız çalışmak herkese zarar verir
Esasen sigortasız çalışmak kişinin yalnız kendisine zarar vermez. Sigortasız çalışan kişi toplumda birlikte yaşadığımız pek çok ihtiyaç sahibine de kötülük yapmış olur. Sigorta sistemi büyük bir havuz gibidir. Çalışıp sigorta primi ödeyenler bu havuzu doldurur. Emekliler, dullar gibi hak sahipleri ise bu havuzdan kendi paylarına düşeni alırlar.

Sigortasız çalışmak toplumun hakkını yemektir
Çalışırken havuza su taşıması yani sigorta primi ödemesi gerekenler kayıt dışında kalırlarsa ne olur? Kimin hakkı olanı vermemiş olurlar? Kimin hakkını yemiş olurlar? Sigortasız çalışmaya razı olanların bu noktada durup vicdani muhasebe yapmaları gerektiğini düşünüyorum.
Sigortasız çalışmanın gençler arasında daha yaygın olduğu biliniyor. Bunun pek çok nedeni var elbette. Sebeplerden bir tanesi de yetim aylığı alan gençlerin sigortalı çalışınca aylıklarının kesilmesiydi. Cümlede mazi sigası kullandım çünkü yeni düzenlemelerle bu sorun ortadan kalktı.

Yetim Aylığı Artık Aylıklar Kesilmeyecek
Artık yetim aylığı alırken herhangi bir özel sektör işyerinde çalışacak olan öğrenciler, ya sigortalı olmayı ya da anne ya da babasından dolayı aldığı aylığı tercih etmek zorunda değiller. Çünkü5510 sayılı Kanunda yapılan düzenleme ile anne veya babasından gelir veya aylık bağlanan hak sahibi çocuklardan 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayanların sigortalı olarak çalışmaya başlamaları halinde, kendilerine ödenen gelir ve aylıkları kesilmeyecek.

Kesilen Aylıklar Yeniden Bağlanabilecek
Yetim aylığı alan hak sahibi çocuklar, aylıkları kesilmesin diye sigortasız çalışmak zorunda değiller.Ayrıca daha önce çalıştıkları için aylıkları kesilen çocuklar daSGK’ya başvurarak kesilen aylıklarını yeniden bağlatabilirler.

Okulların açılmasından bahsedilen bir sonbahar yazısına yakışacak bir son yazalım.
“Bekletme ne olur,
Gelmek zamanı gel,
Yok yok yok,
Gitme gitme gel,
Eylülde gel”

Düşünceleriniz...

Bahtiyar Yavuz

Bahtiyar Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST