Çanakkale gayrimenkul piyasasında neler oluyor?

KALEM Farkıyla...

Çanakkale gayrimenkul piyasasında neler oluyor?

Çanakkale gayrimenkul piyasasında neler oluyor?

Geçen hafta Kalem gazetesinin sahibi ve kentimizin en tecrübeli gazetecilerinden sevgili İlker Yurttaş’ın davetlisi olarak katıldığım radyo programında Çanakkale özelinde ve biraz da Türkiye genelinde gayrimenkul sektörünü masaya yatırdık. Bu haftaki yazımı, programda konuştuğumuz konuların kısa bir özeti olarak yazıya dökmek istedim.

 

Gayrimenkul sektöründe herkesin gördüğü gibi satışlarda bir gerileme var ve bu gerileme Çanakkale bazında %15 civarında, Türkiye genelinde ise satışlar %20 oranında düşmüş. Bu açıdan bakıldığından Türkiye ortalamasından daha iyi bir performans sergilemişiz. Daha önce katıldığım radyo programında 2018 için beklentimin 2017’ye oranla daha fazla satışın olacağıydı, %4,5 oranında fazla bir satışla kapattık. Yani 2018 öyle anlatıldığı gibi kötü bir sene değildi. Bu sene için beklentim ise toplam satış adedinin Çanakkale merkez için 5.200 – 5.500 aralığında olacağı yönünde ki bu rakam geçen yıl 6451’di. Yani satış adedimiz bu sene düşecek ama bu durum gayrimenkullerin satılmayacağı anlamına gelmiyor. Doğru fiyat ile satışa çıkan veya rakamını doğru fiyata çeken tüm gayrimenkuller doğru pazarlandığı taktirde satılacak, bununla beraber gayrimenkul sahiplerinin büyük çoğunluğu bunu yap(a)mayacakları için piyasada oldukça fazla satılık gayrimenkul görülecek. Çanakkale merkezde şu an için satılık gayrimenkul adedi 4000’i, tarla tarzı satılıkların adedi ise Çanakkale sınırları içerisinde 12.000’in üzerinde. Son 3 yıl (2019 hariç) dikkate alındığında tüm ilde 12.000’in üzerinde yeni (birinci el) gayrimenkul ise sahibini bekliyor.

 

Şu an için piyasada nakit para ile işlem gerçekleştiği için kredili satışlar hemen hemen durma noktasına geldi. Çanakkale genelinde Mayıs ayında yapılan toplam kredili satış adedi 49. Bu rakam geçen sene 333 idi. %85’lik bir farktan bahsediyoruz ki bu ciddi bir kayıp. Ancak satışların gerçekleşmemesinin sebebi daha önceki bir yazımda yazdığım gibi kredi faiz oranları değil, gayrimenkul sahiplerinin günün ekonomik şartlarından ziyade ihtiyaçlarına ve yanlış verilere göre fiyatlandırma yapıyor olması. Kredi faiz oranları asıl sebepten sonra gelen bir problem.

 

Peki gayrimenkul fiyatları düştü mü? Evet ama çok sınırlı bir düşüşten bahsediyoruz. Yaklaşık %5-10arasında bir düşüş mevcut. Buradaki asıl problem ise gayrimenkulün diğer yatırım araçlarına oranlandığı vakit karşımıza çıkan ciddi değer kaybı. Zaten gayrimenkul sahiplerinin fiyatlandırma yanlışlarından birinin de bu mantık dışı oranlama olduğunu görüyoruz sıklıkla. Tekrar söylemek gerekirse gayrimenkul bir yatırım aracı olarak şu anki piyasa şartlarında arkalarda kalan bir enstrüman. Bu sebeple kimse krediye girip bir yatırım yapma seçeneğini dikkate almıyor, sadece fiyatı doğru gayrimenkuller ağırlıklı olarak oturum amacıyla satın alınıyor.

 

Tabi bu noktada bir detay daha var. Örneğin geçen yıl fiyatı 250.000 TL olan bir gayrimenkulü pazara 350.000 TL ile çıkaran bir gayrimenkul sahibi fiyatını 275.000 TL’ye çektiğinde fiyat düşmüş olmuyor. Zaten aşırı fiyatlanarak piyasaya çıkarılan bu gayrimenkul, fiyatı 275.000’e çekildiğinde de hala fiyatı yüksektir ve yine satış gerçekleşmeyecektir çünkü geçen yıla oranla gayrimenkulün fiyatı 235.000 TL’ye gerilemiştir. Bu tarz fiyat değişiklikleri gayrimenkul sahiplerince fiyat düşürmek olarak adlandırılsa da aslında ortada bir fiyat düşme gibi durumu söz konusu değildir. İşte tam da bu noktada profesyonel bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç vardır. Gayrimenkulün fiyatının doğru belirlenmesi ve doğru bir pazarlama faaliyetinin yürütülerek sonuca ulaşılması önem arz eden bir gerçektir.

 

Realty World INCON Gayrimenkul olarak biz de diğer profesyonel meslektaşlarımız gibi bu piyasa şartlarında gayrimenkul sahiplerini doğru bilgilendirmek için var gücümüzle çalışıyor ve sonuca ulaşarak müşterilerimize fayda sağlıyoruz.

 

Peki asıl soru; “Bu durum düzelecek mi?”. Elbette her ekonomik kriz doğru adımlar atıldığında bir noktada düzelmeye başlar ve sonunda kriz ortamı son bulur. Bizim inancımız da zaten bu sebeple “Her şeyin çok güzel olacağı” yönünde.

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST