Çanakkale güvenle büyüyor

KALEM Farkıyla...

Çanakkale güvenle büyüyor

Çanakkale güvenle büyüyor

İş sağlığı ve güvenliğine (İSG) yönelik maden işyerlerinin yanı sıra diğer sektörlerin de şartlarının iyileştirilmesi, kamu kurumları, üniversiteler, sanayi odaları, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ile birlikte İSG farkındalığının artırılması için Türkiye’nin 7 bölgesinde 25 ili kapsayan maden sektörü istişare toplantılarının Çanakkale ayağı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Benim de İSG alanında kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğini güçlendirilmesine katkı sağlayacağına inandığım Maden Sektörü İstişare Toplantısının açılış konuşmasında İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Sakine Ovacıllı Hanımefendi bizlerle çok kıymetli veriler de paylaştı.

İş Sağlığı Ve Güvenliğine Destek Uygulamaları Var
İşverenler nezdinde İSG hizmet sunumunu teşvik ve destekler ile kolaylaştırdıklarını ve 10’dan az çalışanı bulunan çok tehlikeli ve tehlikeli sektörlerde yer alan iş yerlerinin İSG hizmetlerine maddi destek sunduklarını söyleyen Ovacıllı: “2019 yılında hayata geçirdiğimiz bir diğer önemli desteğimiz de 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen 10’dan fazla çalışanı bulunan çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, işsizlik sigortası işveren payının 3 yıl süreyle %50 indirimli olarak alınmasıdır” dedi. Daha fazla çalışanın İSG hizmetine erişimini sağlarken işverenlerin de iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunumunu kolaylaştırmak adına 50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli sınıftaki iş yeri işverenleri ile işveren vekillerine İSG hizmetlerini (sağlık hizmetleri hariç) yürütebilme imkânı tanındığını söyleyen Enstitüsü Başkanı, kolaylaştırıcı uygulamalar ile 2013’ten bu yana iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan iş yeri sayısında 2020 yıl sonu itibariyle 7,96 kat artış sağlandığını söyledi.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetine Erişim Arttı, İş Kazaları Azaldı
Konuşmasında Çanakkale ile ilgili verilerde paylaşan Sakine Ovacıllı: “15 OSGB ve 241 aktif iş güvenliği uzmanı, 75 işyeri hekiminin görev yaptığı Çanakkale’de İSG hizmetine erişim 2013 yılından 2021 yılına işyerleri için 25,2 kat artmıştır” dedi. 2013-2019 arasında işyeri sayısının %14,9; çalışan sayısının ise %64,9 arttığını söyleyen Başkan Ovacıllı; Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe çalışan sayısı Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme göstererek %45,2 artmış olmasına rağmen aynı dönemde ölümlü iş kazalarının % 53,2 (TR %41,3) azalmış olduğunu söyledi.

İş sağlığı ve güvenliğine (İSG) yönelik iyileşmenin devam ettirilebilmesi ve tüm sektörlere sirayeti için işbirliğinin ve katılımın artırılması hususunda tüm paydaşların katkı sunması önem arz etmektedir. Çanakkale olarak büyüyen bir ekonomimiz var. İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nün kıymetli Başkanı Sayın Sakine Ovacıllı’nın bizlerle paylaştığı veriler ışığında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki: “Çanakkale Güvenle Büyüyor”.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST