Çanakkale Taekwondosunun Başarıları Ve 2020 Yılındaki Beklentilerimiz

KALEM Farkıyla...

Çanakkale Taekwondosunun Başarıları Ve 2020 Yılındaki Beklentilerimiz

Çanakkale Taekwondosunun Başarıları Ve 2020 Yılındaki Beklentilerimiz

Çanakkale’nin başarılı spor dalı olan Taekwondo, almış olduğu başarılarla Ulusal ve Uluslararası şampiyonalarda Çanakkale’nin adından söz ettirmeyi başarabilmiş bir spor dalıdır. Kısaca bu başarılardan söz edecek olursak, Çanakkale TaekwondosuÇanakkale’nin spor tarihinde Olimpik bir spor dalında dünya derecesini Çanakkale’mize kazandırarak bir ilke imza atmıştır.2014 yılında Azerbaycan’da yapılan Dünya Taekwondo Şampiyonasındataekwondo sporunda Dünya’nın en iyi ülkeleri olan Güney Kore, İran, Fransa gibi ülkelerin katıldığı turnuva da yarı final maçına kadar bu ülkelerin sporcularını yenen Çanakkaleli sporcumuz Emine GÖĞEBAKAN, Dünya üçüncülüğünü elde etmeyi başardı. Çanakkale’nin spor tarihinde bir ilke imza atmayı başardı. Ayrıca Çanakkale taekwondosu olarak 2016 yılında Romanya’da yapılan Avrupa Yıldızlar Taekwondo Şampiyonası için düzenlenen milli takım seçmelerinde üç sporcumuz şampiyon olmuş ve Türkiye Taekwondo milli takımı kafilesiyle Avrupa şampiyonasına gitmeye hak kazanmıştır.Bir takımdan üç sporcunun bir turnuvaya iştirak edebilmesi le Türkiye de bir ilki başardık. Romanya’da yapılan Avrupa taekwondo şampiyonasına katılan sporcumuz Gökçe GÖĞEBAKAN Avrupa şampiyonu olarak şanlı bayrağımızı dalgalandırmış ve istiklal marşımızı okutmuştur. Dahasımilli takım seçmelerinde tüm maçlarını nakavtla alan sporcumuz Zeynep TAŞKIN 2015 Yılında Fransa’da yapılan Avrupa yıldızlar taekwondo şampiyonasına katılarak bu şampiyonada da birçok maçını nakavtla almış ve şampiyonada şanlı bayrağımızı dalgalandırarak istiklal marşımızı okutmayı başarmıştır. Tüm bu sporcularımız Türkiye’yi ve Çanakkale’yi en iyi şekilde temsil etmiş ve bizleri de gururlandırmıştır. Ayrıca 2017 yılında Kuzey Kıbrıs’ta yapılan Gençler Avrupa Taekwondo Şampiyonasına katılan Çanakkale’nin başarılı taekwondo sporcusu Emine GÖĞEBAKAN bir üst kategori olan gençlerde Avrupa şampiyonu olarak Türkiye’nin ve Çanakkale’nin gururu olmuştur. Çanakkale olarak taekwondo sporunda bu ana kadar almış olduğumuz başarılar:

1-Dünya Üçüncülüğü
3-Avrupa Şampiyonluğu
1-Balkan Şampiyonluğu
8-Uluslararası Şampiyonluğu
2-Uluslararası İkinciliği
5 – Uluslararası Üçüncülüğü
25-Türkiye Şampiyonluğu
30-Türkiye İkinciliği
38-Türkiye Üçüncülüğü

Elde edilen bu büyük başarılarla sporcularımız Çanakkale’nin geçilmezliğini ortayakoymuştur. Böylesi büyük başarılar elde etmiş iken Çanakkale’nin kamu kurum ve kuruluşlarından hak ettiğimiz desteği bulamamış olmanın sıkıntısı içerisindeyiz. Yeterince desteğimiz olmadığı halde bu kadar büyük başarılar elde edebiliyor isek, düşünün ki bu sporcularımız hak ettiği desteği bulduğunda neler başarabiliriz.Elde edilen başarılar, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün taekwondo için ayrılan bütçesi ile elde edilen başarılardır.

Çanakkale taekwondo İl Temsilcisi ve Milli Takım antrenörü Hasan ALTUNIŞIK,2020 yılından beklentilerimiz, inşallah bu güzide ve başarılı sporumuza hakettiği şekilde destek ve değer verilir, bizde bu sporun daha iyi yerlere gelebilmesi için elimizden gelen tüm gayreti seferber edebiliriz. Elde ettiğimiz bu başarılara başarı katarak inşallah bu yıl yapılacak olan Gençler Dünya şampiyonasına sporcular göndereceğiz. Sporcularımız, hedefi yüksek, kendinden emin, disiplinli ama her şeyden önce ahlaklı sporculardır. Gayretli ve devamlı çalışmalarımız ile Dünya şampiyonlukları elde edebileceğimize inanıyorum. 2020 yılı Türkiye taekwondosu için çok önemli bir yıl, sebebi ise Türkiye para taekwondo branşında, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarına, tam kadro katılmayı başaran tek ülke oldu.Dünya Taekwondo Federasyonu (WT) Başkanı Dr. ChungwonChoue’den Türkiye’ye bir kutlama ve teşekkür mektubu geldi. Başkan Choue, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarına en fazla sayı olan 6 kotayı birden kazanan Türkiye’yi kutlarken, bunu başaran tek federasyonun Türkiye Taekwondo Federasyonu olduğunu vurguladı. Başkan Choue, para taekwondo branşının kurulduğu günden bu yana en büyük destekçilerinden olan Türkiye’ye bu başarısından dolayı teşekkür etti.Ayrıca Olimpiyatlara Türkiye taekwondo sporunda dört sporcu vermeyi başardı bu elde edilen başarı taekwondo sporunun ana vatanı olan Güney Kore bile Türkiye’nin elde ettiği başarıyı yapamadı.Tokyoda yapılacak olan Paralimpik Oyunlarına katılacak sporcular haricinde 49 kg Rukiye Yıldırım, 57 kg İrem Yaman, 67 kg Nur Tatar ve +67 kg Nafia Kuş, almış oldukları kota maçlarında başarılı olarak Japonya’nın başkenti Tokyo’da 24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılacak olan olimpiyatlara katılma hakkı kazanmışlardır.

Anlaşılacağı üzere Türkiyede ve Dünyada taekwondo sporunda başarı elde etmek çok zor.Sporcularımızın almış oldukları bu başarıların gerçekten takdir edilecek başarılar olduğunu bilmemiz gerekir Çünkü taekwondo sporunda Türkiye şampiyonu olabilmek için sporcularımız 7-8 maç yapması gerekiyor. Bazı spor dallarında sporcuların kendi kategorilerinde üç beş sporcu oluyor ve maçı kaybetse dahi 3. olması garanti gibi. Taekwondo sporunda ise sporcularımızın kategorilerinde en az 180-200 sporcu oluyor ve tabii ki buda sporcularımızın çok maç yapmasına neden oluyor. Ardı ardına 7-8 maç yapabilmek, ciddi oranda kondisyon ve dayanıklılık gerektirmektedir ki buda uzun ve devamlı çalışmalar ile olmaktadır. Bu zorlu yolda bizlere şampiyonluklar yaşatan sporcularınızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. 2020 yılında kamu kurum kuruluşlarından ve özel sektörden taekwondo sporunu desteklemelerini temenni ediyorum.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST