Çanakkale’de YAYA olmak var ya..

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’de YAYA olmak var ya..

Çanakkale’de YAYA olmak var ya..

Yeni Trafik cezaları meclisten geçerse sen yaya olarak adımını attın mı şak arabalar duracakmış.
Ne güzel değil mi; hayal bile olsa bunu konuşmak benim çok hoşuma gidiyor..
Sen yaya geçidine ayağını koydun adam durmadı mı şak 488 TL ceza. Ceza kesilir kesilmesine de sen sağ kalır mısın orasını bilmem..
Hangi sürücü yayalara saygı duyuyor ki; şak duruversin, yol versin hatta sana gülümseyiversin..
Mümkün mü ?
İmkansız değil. Biraz da kampanyalar ile destek verirsek mutlaka lokal de olsa başarı sağlayabiliriz.
Daha önce yazdım; Safranbolu bunu kısmen başarmış. Yaya saygı gösteren, yol veren şehir diye girmiş meseleye ve insanlar yavaş da olsa buna uymaya başlamış..
Çanakkale’de de zaman zaman yayalara saygı göster sürücüleri görüyorum; hatta yaya geçidinde onları alkışladığım oluyor..
Diyelim ki yeni trafik cezaları meclisten geçti..
Yaya geçidinde yol vermemenin cezası 488 TL olacakmış, az bile.
Meraklısına:
Bu yazının sonunda üç link verdim. Biri Türkiye versiyonu biri Amerika. Diğeri ise karma. Lütfen, üşenme ve bu üç videoyu izle.
Bizim sürücü kurslarımız henüz sürücü adaylarına kuralları bile doğru düzgün anlatamazken yayalara saygı duymayı göstermezken yalnızca cezalar ile sorunu çözmek pek mümkün değil.
Al ben. Yayalara her zaman yol vermeye hazırım ama arkamdan hızla gelen araca güvenmiyorum. Sen sağ şeritte yol veriyorsun, yaya yola çıkıyor. Soldan hızla gelen serseri bir araç yaya geçidini biçip geçiyor..
Korkuyorsun yayalara yol vermeye..
Diyelim ki sen yaya geçidinde yol vermedin. Sana cezayı kim yazacak. Şikayet mi edeceğiz. Ettik nasıl tespit edeceksin..
Bu işler zor işler. Ceza olsun ama öte yandan eğitim şart. Hah işte bunun için de şehir içi trafiği mutlaka Belediyelere devredilmeli. Yoksa zor; mesela Çanakkale’de 2018 yılında yaya geçidinde durmayan kaç araca cezai işlem uygulanmış.
Hadi Emniyet Müdürü bunu açıklasın..
Mesela engelli yerine duranlara kaç kez ceza kesilmiş. Yaya geçidine, kaldırıma park yapan kaç araca cezai işlem yapılmış..

Cezaları artıracaksın ama takibini de yapacaksın..
Saldım çayıra mevlam kayıra olmaz. O zaman herkes kendi bildiği gibi hareket eder.
Git bakalım Tansaş’a, 17 Burda ve Troy AVM’ye. Engelli park yerinde bir tane boş bulabilecek misin..
Cumhuriyet Meydanında kaç kişi yayalara yol veriyor..

Eskiden görürdüm, elinde fotoğraf makinesi trafik polisi şak çekerdi tak yazardı cezayı. Şimdi hiç görmüyorum, herkes kendi dalgasında.
Arada bir söylüyorum, bir daha tekrarlasam zararı olmaz. Yahu senin annen, kardeşin, karın, kocan, çocukların hiç yaya geziyor mu..birazcık olsun utanman sıkılman yok mu ?
https://www.youtube.com/watch?v=515jBqFoZ_4

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST