Çatacak yer arıyoruz

KALEM Farkıyla...

Çatacak yer arıyoruz

Çatacak yer arıyoruz

Bizim gayrimenkul sektöründe gün geçmiyor ki enteresan karakterler ile karşılaşmayalım. Herkesin hayata bakışı, hayatı algılayışı ve elbette verdiği tepkiler farklı olduğundan özellikle hizmet sektöründe bazılarının beklentileri ile birlikte olaylara yaklaşımı gerçekten çok ilginç olabiliyor. Bizi aradan çıkartıp hizmet bedelimizi çalmaya uğraşanlar bir yana yaşadıkları her problemde bizi sorumlu tutmaya eğilimli oldukça fazla kişi ile muhatap oluyoruz. Para verdikleri için ömür boyu tüm aksaklıkları bizim sırtımıza yükleyip “para alırken iyiydi, paranızı aldınız şimdi umurunuzda değiliz tabi” şeklinde yükselip sinirini boşaltan, kendi terapisini kendince yapıp rahatlama eğilimi ağır bastığında gerekli gereksiz telefon açmayı hak görenlerden bahsediyorum. Haydi buyurun bir iki örnek ile güne keyifle başlayalım.

Satış işlemi bitmiş, tapu el değiştirmiş, içindeki mal sahibi de 2 ay sonra evi boşaltacağını beyan ederek işlem noktalanmış. Eski mal sahibi evi boşaltmış, boşaltırken kombiyi sökmüş yerine eski bir kombi takmış. Eski mal sahibinin böyle bir harekette bulunabileceğini düşünmemiz zaten imkansız çünkü benim kendi adıma 20 yıllık tecrübelerimde hiç böyle bir örnek yok. Mal sahibinin yaptığı terbiyesizlik bunda mutabıkız, adamın o kombiyi sökmesine sebep olan süreci bilmiyoruz ancak anladığım ev boşaltma günü konusunda eski ve yeni mal sahibinin yeğeni telefonda küfürleşmeye varan bir süreç yaşamış, neticesinde eski mal sahibi de kombiyi sökmüş gitmiş. Yeni mal sahibi de yeni kombi almış hemen ardından yeğeni telefon açıyor ve “10.000 TL masrafımız var bunu siz karşılayacaksınız” diye başlıyor saydırmaya. “Dava açın eski mal sahibine, biz de şahit olalım” diyoruz, “ben mi açacağım” diyor. “Hukuken bizim dava açabilme hakkımız yok çünkü dava açacak bir tarafta değiliz, mecburen siz açmalısınız” diyoruz o zaman “10.000 TL’yi verin” diyor. 20 dakika bu kısır döngü içerisinde bir telefon görüşmesi; 20 dakikanın 18 dakikasında yeni mal sahibi yeğeninin bağırmaları, tehditleri, ajitasyonlarıvsvsvs… Sonuç bir daha emlakçı ile çalışmayacakmış; bence bir daha ev almaması veya kiralamaması daha isabetli olur ama tabi takdir kendisinin.

Gayrimenkulü kiralamışız, 7 ay sonra kiracı arıyor “mal sahibi evi satıyor, siz dolandırıcısınız, yalancısınız” diye başlıyor saydırmaya. Diyoruz “Hanımefendi bizim haberimiz yok, biz pazarlamıyoruz ve sizden duyuyoruz şu an. Kontrat yapılırken de sordunuz, satmayacağını söyledi, kontratınız da ayrıca devam ediyor”. Mal sahibini arıyoruz durum nedir diye ki aramamızı gerektiren bir durum bile yok. “Şartlar öyle gerekti, bir aile dostumuza satıyorum, sizlik bir durum yok, ben de satmak istemezdim”. Kiracı hanımefendi tabi bu durumu anlamak bir yana dakikalarca bize saydırmayı kendisinde hak görüyor. Emlakçılar böyle, emlakçılar şöyle vsvsvs… Biz gayrimenkul danışmanları kiraladığımız mülklerin kiracı evden çıkana kadar satılmayacağı garantisi veremeyiz ki evin satılma ihtimali varsa zaten kendi adıma tüm kiraladığım mülklerde yeni kiracıyı bilgilendirerek işlemi sonlandırmışımdır. Ancak burada kilit nokta “haberim varsadır” ve eğer haberim yoksa yapabileceğim bir şey zaten bulunmamaktadır. Hayat şartları mal sahibini satmaya zorlamıştır veya bir sebepten satma kararı almıştır ve bununla ilgili gayrimenkul danışmanı olarak benim söz hakkım yoktur.

Biz gayrimenkul danışmanlarının verdiği hizmet özünde pazarlamadır. Hukuken kiralamanın veya satışın sonlanmasıyla bizlerin de görevi bitmiş olur. Bundan sonraki süreçlerde iyi niyet çerçevesinde elimizden gelen bir yardım varsa imkanlar dahilinde yardımcı olmaya çalışırız ancak verebileceğimiz destek belli sınırlar içerisindedir. İşlem sonlanmadan önce ise olası bir başka senaryo varsa bu konuda da gerekli bilgilendirmeleri yaparız ki yapmak zorundayız. Ancak sonrasında oluşabilecek sorunlarda veya beklentilerin karşılanmaması noktasında bizlerin de yapabileceği bir şey yoktur. Bu noktada karşılıklı uzlaşma kültürü devreye girer ki zaten toplum olarak bu konuda ciddi eksikliklerimiz olduğu düşünülürse en ufacık bir fikir ayrılığı bile tarafları çok anlamsız durumlara sokabilir. Bu sebeple doğru iletişim kanallarını kullanmak, doğru danışmanlarla ve ofislerle çalışmak önem arz eder. Gayrimenkulle alakalı işlemlerinizde ve sonrasında problemler ile karşılaşmamanız dileğiyle.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST