Çay ama fonksiyonel

KALEM Farkıyla...

Çay ama  fonksiyonel

Çay ama fonksiyonel

Kimimiz siyaha çaya alternatif olarak, kimimiz zayıflamak için, kimimiz genel sağlık için bitki çaylarına başvururuz. Genellikle sıcak olarak kış günlerinde aklımıza gelse de aslında buzlu ve soğuk olarak yaz sıcaklarında da iyi bir tercihtir.
Dikkat etmeniz gereken nokta tüketeceğiniz bitkilerin içeriklerine ve demleme sıcaklıklarına ve sürelerine dikkat etmek.
Gün içinde yaşadığımız stres, hava kirliliği, sigara dumanı ve birçok kimyasal nedeniyle vücudumuzda toksin yükünün artması ve yaşam kalitemizi de olumsuz etkiler. Araştırmalar sağlıklı beslenme planı ve hafif aktivitelerin yanı sıra toksinlerden arınınmanın da kışın ağırlığını üzerimizden atmada etkili olduğunu belirtiyor.
Bitkisel çaylar içerdikleri bitkilere göre ruh halini iyileştirerek rahatlama, doğal yapılarındaki antioksidanların gücü ile toksinlerden arınma ve keyif vererek enerjiyi artırmada kısa sürede etki gösterebiliyor.
Hem poşet hem de doğal yaprak formlarına ulaşabildiğimiz bitki çaylarını mümkün olduğunca ambalajlı ve etiketli olarak satın alınması önemli.
Bitkisel çay çeşitlerinin doğal yapısında bulunan tanen, vitamin ve polifenollerin sıcak suda üç-dört dakika bekleme ile geçer.
Bitki çaylarını tüketirken ilave şeker eklememek önemli şartımız. Kuru karanfil, bal ve limonla tatlandırabilirsiniz.
RAHATLATICI VE STRESİ AZALTICI ÇAYLAR:
Rezene , nane yaprağı
Yeşil çay , bergamot yaprağı
Papatya çiçeği , papatya yaprakları
TOKSİN ATAN ÇAYLAR:
Kuşburnu , bamya çiçeği
Zeytin yaprağı , biberiye, mate, yeşil çay, barut ağacı kabuğu ve kekik
Sinameki, kiraz sapı, biberiye, huş ağacı yaprağı, rezene ve mate yaprağı
ENERJİK HİSSETMEYİ SAĞLAYAN ÇAYLAR:
Biberiye, mate, funda otu, beyaz çay, barut ağacı kabuğu, kekik, rezene ve ısırgan otu
Elma , bamya çiçeği, kuşburnu, böğürtlen yaprağı, portakalın kabuğu ve mürver

SAĞLIK VE AĞIZTADI İLE KALIN

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST