Çeyiz Parası

KALEM Farkıyla...

Çeyiz Parası

Çeyiz Parası

Yaz mevsimi bir taraftan da düğün mevsimidir. Bu yazımızda düğünlerin yoğun olduğu şu günlerde kız çocuklarına ödenen evlenme ödeneği veya halk arasında bilinen ismiyle çeyiz parasına dair akıllara takılan sorulara bu yazımızla cevap bulmaya çalışacağız.

Çeyiz parası nedir?
Sigortalının veya sürekli iş göremezlik geliri ile malullük veya yaşlılık aylığı almakta olanların ölümü halinde gelir veya aylık bağlanmasına hak kazanan hak sahibi konumundaki kız çocuklarının evlenmeleri durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almış oldukları gelir veya aylıkları kesilmektedir. Evlenmeleri nedeniyle gelir veya aylıkları kesilmesi gereken kız çocuklarına Kurum’dan talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği veya çeyiz parası, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere peşin olarak ödenmesi anlamına gelir. Konuyu soru cevap şeklinde açmaya çalışalım.

Çeyiz parası kimlere verilir?
Hak sahibi konumundaki kız çocuklarına verilir.

Çeyiz parası alan tekrar yetim maaşı alabilir mi?
Hak sahibi kız çocuğunun aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde (boşanma, eşin vefat etmesi..) iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir ve aylıklar bağlanmaz.

Çeyiz parasının diğer hak sahiplerine etkisi olur mu?
Evlenme ödeneği verilmesi halinde diğer hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden belirlenir.

Yetim kişinin eşi vefat ederse eşinden dolayı aylık bağlanır mı?
Anne veya babasından dolayı tarafına evlenme ödeneği verilen kız çocuğunun iki yıl içerisinde eşinin ölümü halinde, eşten dolayı tarafına ölüm aylığı bağlanacaktır.

Çeyiz parası için müracaat şart mı?
Evlenme ödeneğini alabilmek için mutlak surette SGK’dan talepte bulunmak gerekir. Ancak evlenmeleri nedeniyle gelir ve aylıkları kesilen kız çocuklarının, bu ödeneği alabilmeleri için Yasa gereği talepte bulunmaları gerekmekte olup beş yıl içerisinde talepte bulunulmaması halinde ise bu hakkın zamanaşımına girebileceği unutulmamalıdır.

Düşünceleriniz...

Bahtiyar Yavuz

Bahtiyar Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST