ÇOCUĞUNUZ DAHA İYİ KONUŞSUN İSTER MİSİNİZ?

KALEM Farkıyla...

ÇOCUĞUNUZ DAHA İYİ KONUŞSUN İSTER MİSİNİZ?

ÇOCUĞUNUZ DAHA İYİ KONUŞSUN İSTER MİSİNİZ?


Onunla sık sık konuşun.
Başkalarıyla iletişim kurmasını sağlayın.
Ninni söyleyin, masal okuyun, hikaye anlatın.
Sizinle iletişimine cevap verin.
Kesinlikle televizyondan uzak tutun.

İYİ DEĞİLSE KONUŞMAYIN/KONUŞTURMAYIN
Tarihçi İlber Ortaylı, İngiltere Kraliçesi’ne Türkiye ziyaretinde refakat eder. Kraliçe Kur’an dinlemek ister. Zamanın Bursa Valisi, arkadaşına görev verir. Arkadaş diye seçtiği o kadar kötü okur ki herkes suratını ekşitir. Demem o ki, iyiyse konuşun, iyiyse konuşturun. Torpile hitabette de geçit yok.

SES DEĞİŞEBİLİR
Ses zaman içinde değişiklik gösterir. İlk dönem 3 yaşına kadar devam eden hızlı gelişim sürecidir. Bunu ergenliğe kadar sürecek yavaş gelişim süreci izler. Ergenlikte ise tekrar hızlı bir gelişim süreci gözlenir. Ama birde sesin kullanımı var ki bu konuda profesyonel bir destekle harikalar yaratabilirsiniz.

MİKROFON AKILLANDI
Mikrofonla konuşma yapanların işini kolaylaştırmak için yola çıkan Sunny Elektronik, ‘Akıllı Hitabet’ adında arkasında promter olan yeni nesil bir mikrofonu satışa sundu. Bu cihaz önden mikrofon görünümünde ama arkasında ekran var. Ekrandan konuşma metni geçiren cihaz, metnin doğru okunup okunmadığını da kontrol ediyor.

AĞZINIZA DİKKAT
Ağzınızın içinde fiziksel bir problem varsa konuşmanızda sorun yaşarsınız. Bağlari yırtıklar, yaralar, oluşum bozuklukları konuşmanızı etkiler. Özellikle çocuğunuzda böyle bir problem varsa biran önce tedavi ettirmenizi öneririm.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
Dostoyevski kalabalık bir toplantıda yaptığı konuşma ve okuduğu şiir nedeniyle Rus Çarı tarafından hapse mahkum edildiğini ve Sibirya’ya sürüldüğünü, hapis yıllarını “Ölüler Evinden Anılar” isimli kitapta topladığını biliyor muydunuz?

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST