Çocuğunuz kekeliyor mu?

KALEM Farkıyla...

Çocuğunuz kekeliyor mu?

Çocuğunuz kekeliyor mu?

Çocuğum çok kekeliyor diyenlere denk geliyorum. Şunu ifade etmeliyim. Özellikle 2 ile 4 yaş arasında, çocuk aynı anda birçok şey düşünür, düşündüğü her şeyi o anda dile dökmek ister. Bu dönemde çocuk yavaş dönen gerçek dünyada değil zihnindeki hızlı dönen hayallerde yaşar ve yetersiz kelime dağarcığı yüzünden düşüncelerini kelimelerle ifade etmekte zorlanır. Yani düşünce hızı konuşma hızından öndedir. Dolayısıyla bu çocuklar cümlelerinde duraklama ve yineleme yapabilir. Bununla birlikte çocuklarda korku, kaygı, baskı ve stres kekemeliği tetikler.

BUGÜN ZEKİ MÜREN’İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ
Türkçeyi kurallı konuşan, özenle seslenen, nazik ve nezih ifadelerle latif hitap eden, vurgulama ve tonlamalarıyla “benim” diyen diksiyon hocalarına düğme ilikleten, dilinden bal damlayan sanat güneşimiz Zeki Müren’i vefatının 23. Yıldönümünde saygıyla anıyorum. Sanatçılara ve hepimize örnek olmasını diliyorum.

NAZIMIN KONUŞMASI
Değerli dostlar şair Nazım Hikmet’in çok kaliteli bir videosu çıktı. 1962 yılında Sovyetler Birliği’nde bulunduğu sırada “Mavi Ateşçik” adlı bir televizyon programına konuk oluyor. Orada izleyicilere yeni oyunun tanıtımını yapıyor. Bir şair dostu programda Nâzım’ın iki şiirini okuyor. https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=JjkHPKvU6ak adresinden ulaşabilirsiniz.

SÜSLÜ KONUŞMAYIN
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM 74. Genel Kurulu çerçevesinde gerçekleşecek İklim Zirvesi’ne katılacak liderlerden bir talepte bulundu. Onlardan, süslü konuşmalar yerine somut taahhütlerde bulunmalarını istedi. Maalesef bizim siyasetçiler de, özellikle kimi yerel yöneticiler de de bu uyarıyı almalı. İçeriksiz, somuta dayanmayan, dayansa da laftan öteye geçmeyen söylemler maalesef.

KONUŞAMAYANLAR İÇİN İCAT
Yıllar öncesinden bir kadın mitingindeki pankart aklıma geldi. Gazetelere de manşet olan o pankartta şunu yazıyordu “Başkaları Ayla, Biz Ayılarla Uğraşıyoruz.” Hakikaten durum budur. İsrailli bilim adamları, şimdide köpeğe komutun uzaktan kumanda ile verilmesini sağlayan ‘akıllı yelek’ geliştirdi. Bu yelekler sayesinde, konuşma engelliler rahat edebilecek.

UYKUDA KONUŞMAK
Yıllar boyunca uykuda konuşma durumunuz yokken, birden böyle bir şey başladıysa dikkat. Bu Parkinson riski, hatta bunama olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar bunu gösteriyor. Tabi her konuşmadan da bu anlam çıkmaz. Bununla beraber, birçok halde, uykunuzda konuşmak tamamen masumdur ve herhangi bir rahatsızlık ya da zihinsel problemle alakalı değildir.

SIKLIKLA “ŞEY” DEMEK
Konuşurken “şey” kelimesini çokça kullanmak genel kültürle, kelime dağarcığıyla ilgilidir. Lakin tıbbi bir araştırma buna yeni bir boyut kattı. Doç. Dr. Hatice Balaban’a göre bunun Parkinsonla bağlantısı olabilir. Araştırmasına göre “Hastalarda en sık görülen ve dikkat çeken ise kelime bulma güçlüğüdür. Söyleyecekleri kelime yerine ‘şey’ sözcüğünü sık kullanma görülür. Tutuk konuşma ve cümle uzunluğunun kısalması, evet-hayır şeklinde kısa kelimelerle yanıt verme diğer dikkat çeken durumlardır.” diyor.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST