ÇOCUKLARA MASAL OKURKEN BUNLARI YAPIN

KALEM Farkıyla...

ÇOCUKLARA MASAL OKURKEN BUNLARI YAPIN

ÇOCUKLARA MASAL OKURKEN BUNLARI YAPIN

Çocukların konuşma yeteneklerini artırmak için masal ve hikaye okuyun. Konuşma ve dil terapisti Janet Cooper, BBC’ye bu konuda çok değerli bilgiler verdi. Kısa kısa özetleyelim;
Başlamak için erken diye bir şey yoktur. Masal okumak için bebeğin doğmasını bile beklememelidir. Bebekler hamileliğin 24. haftasından itibaren duyabilmektedir. Masal için geç zaman da yoktur. Çocuğunuza masal okuyacaksanız doğru anı seçin. Çocukların çok yorgun, ilgisiz olduğu anlarda kitap masal okumayın.
En iyi masal okuma zamanı genellikle dinlenme ihtiyacı duydukları zamanlardır. Yatmadan önce kitap okumak doğru zamanlamadır. Televizyon veya dikkat dağıtıcı bir müzik açıksa masal okumayın. Masal okurken kitaptaki resimleri görebilecek bir pozisyonda oturtun.
Çocuklar tekrarı sever. Hikayenin nasıl devam edeceğini tahmin etmeye başlamak onlara keyif verir. Bu dinleme yeteneklerini geliştirmek için faydalıdır. Bir hikayeyi kaç kere anlattığınız hikayenin kendisinden daha önemlidir.

SES KISIKLIĞINA NE İYİ GELİR?
Ilık tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Ağrılı ve tahriş olmuş boğaz ve ses kısıklığı için ılık tuzlu su ile gargara yapmak etkili sonuçlar verebilir. Solunan havayı nemlendirmek, boğaz pastilleri kullanmak, elma sirkesi içmek, ballı papatya çayı tüketmek ve zencefil kökü kürleri etkilidir.

KONUŞMADA AHLAK
McCloskey’e göre konuşmanın ahlaki ilkeleri vardır. Bir konuşmada yalana yer vermemeli, alay edilmemeli, işbirliğine açık olunmalı, yüksek sesle konuşulmamalı, diğer insanların konuşmalarına da izin verilmelidir. Açık fikirli olunmalı, sorulara makul cevaplar verilmeli, kendi fikrini kabul ettirmek için şiddet ve kandırma yoluna gidilmemelidir.

ETKİLİ KONUŞMACILARIN TEHLİKESİ VAR MIDIR?
“Hatibin hastayı hekimden daha çok inandırabileceği doğruysa bilgisiz olan, başka bilgisizleri inandırmada bilgiliden daha ustadır” ifadesinde izlendiği gibi, hatip en temelde konuştuğu şey konusunda bilgisizdir, fakat yine de karşısındaki bir bilgisizi kandırma yeteneğine sahip olandır.

BÜYÜKLERİMİZİN BUNA İHTİYACI VAR
65 yaş üstü vatandaşlarımıza dijital okur yazarlık ve dijital ortamlarda konuşma bilgi ve becerilerinin sunulması lazım. Dijital okuryazarlık bugün onlar için çok büyük ihtiyaç. Yaşlılarımız yakınlarını arayabilmeli, görüntülü konuşmalı, konum gönderebilmeli, e-devlet, e-nabız gibi çok ihtiyaç duyulan sitelerin kullanabilmeli. Bunun için çalışılmalı.

YÖNETİCİYSENİZ DİKKAT
Yönetim yazınında bilinen ilk yazılı belge, Eski Mısır’da M.Ö. 2700 yıllarında şehir yöneticisi Ptah Hotep tarafından papirüs kâğıtlarına yazılmıştır. Hotep, yönetimde konuşma hususunda şunları ifade etmiştir: “Konuşmayı bir sanat haline getirirseniz, güçlü olursunuz çünkü kişinin gücü dilinde gizlidir ve konuşma bütün dövüşlerden daha etkilidir”

NİKAH MEMURU KONUŞMASIYLA GÜNDEM OLDU
Mersin Büyükşehir Belediyesi Nikah Memuru Dilek Yörük Türkiye’de en çok merak edilen nikah memuru oldu. Yeni evlenen çiftlere vermiş olduğu tavsiyeler ayakta alkışlanırken Yörük’ün tavsiyeleri viral oldu İşte Mersin Dilek Yörük’ün tavsiyeleri…
Peri masallarına aldanmayın, çünkü gerçek değiller. Öyle bir evlilik hayali ikinizi de üzer. Mükemmeli aramayın, hiçbirimiz mükemmel değiliz. Birbirinizin geçmişini sorgulamayın. Eşinizin sizin zihninizi okumasını beklemeyin, maalesef bunu hiç kimse yapamıyor. İstediğiniz ve istemediğiniz ne varsa açık açık söyleyin birbirinize. Konuşarak her şeyi çözebileceğimize inananlardanım. Birbirinize yaşam alanı bırakın. Evlendiniz diye her şeyi birlikte yapmak zorunda değilsiniz. ‘Duvarlarınızı yıkın’ demiyorum, siz de birbirinizden bunu istemeyin ama o duvarlara el birliğiyle pencereler açın ve hayatı o pencerelerden birlikte izleyin. Hayatınızı hesapsız yaşayın. Etrafa bakmadan yol alın. Lütfen birbirinizin sahibi değil, yoldaşı olmaya çalışın. Kulak verin birbirinizin söylediklerine, ne demek istediğini anlamaya çalışarak dinleyin birbirinizi” diyerek çiftleri kutluyor.

RETORİK NASIL DOĞDU?
Antik Yunan’da retorik (konuşma) sanatının ön plana çıkmasını hazırlayan bir dizi gelişmeler olmuştur. Özellikle Pers savaşından sonra adli ve hukuki olarak değişen Atina’da oluşan yeni düzen ikna gücüne dayanmaktadır. Gerçek olayın ayrıntılı aktarımından çok konuşmacının, yeni toplumsal düzende ortaya çıkmış bulunan deneyimsiz ve saf yargıçların duygularına seslenmek dava sonucunu belirleyici unsur haline gelmiştir. Mahkemelerdeki bu yeni oluşum, güzel konuşmayı, retoriği öğrenmeyi zorunlu kılmaktaydı. Böylesi bir ortamda eğitimcilik yapan sofistler, söylevde mantık üzerine çalışarak bir şey ”nasıl kanıtlanır”, “nasıl çürütülür”ü açıklamaya çalışmışlardır.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST