Çocukları oyuncaklarıyla baş başa bırakmayın

KALEM Farkıyla...

Çocukları oyuncaklarıyla baş başa bırakmayın

Çocukları oyuncaklarıyla baş başa bırakmayın

Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İlknur Maviş: – “Henüz okul çağı gelmemiş çocuğa da maalesef ‘Sen sessizce otur, oyuncaklarınla oyna’ diyoruz. Bu tür yalnız kalan çocuklarda tek başına oyun kurmak iletişimi zayıflatıyor. Yalnız kalan çocuklarda tek başına oyun kurmak iletişimi zayıflatıyor. Ebeveynler bu pandemi süresince çocuklara kitap okuma, onlarla oyunlar oynama gibi iletişimi kuvvetlendirecek aktiviteler yapmadılarsa, dil ve konuşma bozukluğu da peşi sıra geliyor.” dedi

İLK KEZ KONUŞMA EVRAKLARI SERGİLENDİ
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919’da gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan ve 108 gün Milli Mücadele’nin merkezi olan Sivas’ta, tarihi kongrenin 102. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk ve Kongre Müzesi’nde, delegelerin konuşmalarını içeren 26 tutanak ve 6 belge sergilenmeye başlandı.

UNUTULMAZ BİR SÖZ
1958 yılının bugünkü gibi bir 5 Eylül tarihiydi. Kamuoyunun bir müddet konuşacağı iki cümle tam da o gün sarf edilmişti. – Ana Muhalefet Lideri İsmet İnönü, “Sehpalar kurulursa nasıl işleyeceğini kimse bilemez” dedi. Demeç; Başbakan Adnan Menderes’in, “idam sehpalarında can verenlerden ders alsalar ya” açıklamasına yanıttı.

BU SÖZLER ÇOK TARTIŞILIYOR
Usta sanatçı Ferhan Şensoy, törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törende konuşan tiyatrocu Cihat Tamer’in yaptığı konuşma ise törene damga vurdu Tamer, “70 senedir bu ülkeyi din bağımlısı hükümetler yönetiyor” dedi ve bu sözler sosyal medyanın gündemine oturdu.

SINIFTA KONUŞMAK YASAK
Corona virüsü salgınının en çok etkilediği alanların başında eğitim geliyor. Guardian gazetesi, Delta varyantının artış gösterdiği Asya-Pasifik ülkelerinde okulların durumunu mercek altına aldı. Yüz yüze eğitime başlayanlar sıkı kurallar uygularken, düzenli test şartı, sınıflarda konuşmamak ve yemeği evden getirmek gibi örnekler dikkat çekiyor.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST