Çocukların Akran İlişkileri

KALEM Farkıyla...

Çocukların Akran İlişkileri

Çocukların Akran İlişkileri

Kıymetli okur bu hafta bilgi köşemizde çocukların akran ilişkilerine ve bu ilişkilerin çocuk ruh sağlığı üzerinde ki etkisine gelin, hep birlikte bir göz atalım.
Okul öncesi dönemle birlikte çocuğun sosyal çevresinde de bir gelişme gözlenir. Çocuk yetişkinler dışında akranlarıyla daha fazla paylaşımda bulunacağı yeni bir ortama dahil olmuş olur. Bu başlangıç bir ömür boyu farklı ya da aynı kişilerle, farklı bağlılık seviyelerine göre kuracağı arkadaşlıkların da başlangıcı olmuş olur.
Bu arkadaşlıklar çocuğun sosyalleşmesi için çok önemli bir yere sahiptir. Oluşturulan uygun ortamlar sayesinde olumlu davranış kazanımı artarken, olumsuz davranışlarında sönmeleri görebilmemiz mümkündür. Örneğin: Çok yemek seçen bir çocuğun akranlarını örnek alarak yediği yemek çeşidi sayısında bir artış gözlenebilir. İnatçılığın törpülenebileceği bu dönemde, sıra alma, duygu kontrolü, duyguları anlama becerileri gelişebilir. Akran ilişkilerinin özellikle anne baba yoksunluğu yaşayan çocuklar üzerinde çok daha etkili olduğunu ifade etmekte de fayda görüyorum.
Akran ilişkilerinin çocuk ruh sağlığı üzerinde ki olumlu etkilerinden söz ediyoruz ama olumsuz etkileri de olabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Uygun arkadaşlık ilişkileri geliştiremeyen veya akranları tarafından reddedilen çocuk kaygı, yalnızlık ve veya depresyon gibi problemlerle karşılaşabilir saldırganlık, reddetme, hiperaktivite gibi davranış problemleri de gösterebilir.
Son zamanlarda daha çok karşılaştığımız akran zorbalığı da değinilmesi gereken ayrı bir konu. Çocuğa akranlarından biri veya birkaçının uygulayabileceği sosyal, psikolojik ve fiziksel tüm olumsuz tutumlara karşı önceden hazırlıklı olmalı, bu sorunlarla karşılaşmaması için gerekli tedbirleri almalıyız. Erken yaşlarda akranları tarafından olumsuz yaşantılar edinen bir çocuğun bunun izlerini de ömür boyu üzerinde taşıyabileceğini unutmamalıyız.
Hayatın her alanında olduğu gibi burada da ‘’Kar ve zarar kardeş’’ gibi duruyorlar öyle değil mi?
Peki biz yetişkinlere düşen görevler neler?
Eğer öncesinde çocuğun kardeş veya kardeşleriyle yaşadığı sorunlar varsa bunun akran ilişkilerine de sirayet edebileceği unutulmamalıdır. Arkadaş edinmekte zorlanan çocuklarda bu sosyal problemin kaynaklarının neler olduğu tespit edelim, daha çok imkân ve uygun ortam sağlayalım. İlerleyen yaşlarda akran ilişkileri neticesinde ortaya çıkabilecek sorunları önlemeye çalışalım. Eğer sorun ortaya çıkmış ise çözümü için elimizden geleni yapalım.
Okullarda ki Son durum
Risk haritasının değişmesiyle beraber her ilde farklı kararlar alınmaya ve uygulanmaya devam ediyor. Bazı illerde 5.,6.,7.,9.,10. Ve 11. Sınıflar tümüyle uzaktan eğitime geçti. Bazı illerde bu uygulama 1 Marttan itibaren devam ediyordu. ‘’Diğer sınıflarda bir tasarrufa gidilecek mi?’’ diye akıllarda dolaşan soru işaretleri de artmaya başlamıştı. Hafta içerisinde konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Sayın Bakan ‘’Bu süreçte emek verenlere teşekkür ediyorum çünkü zor bir süreç yaşıyoruz ama bunu hep birlikte başarıp atlatacağımıza inanıyoruz. Bir taraftan aşı süreci devam ediyor. Her gün, her an değişimleri izleyerek ortak kararlar almaya çaba gösteriyoruz. İstiyoruz ki önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime çok daha katılımlı, çok daha yüksek bir şekilde devam edelim. Bu koşullar bir an önce düzelsin. Önceliğimiz tabii ki yüz yüze eğitim. Salgın şartlarını dikkate alarak okulları açık tutma isteğimize rağmen diğer ülkelere baktığımızda daha fazla kapalı olduğunu görüyoruz ama bu, sağlık öncelik prensibimizden kaynaklanıyor.’’ Şeklinde açıklamalarda bulundu.
Şu an uzaktan eğitime devam eden sınıfları bilmem ama yüz yüze eğitime devam edenler yaz tatiline kadar sıraları doldurmaya devam edebilirler diye düşünüyorum.
Bu haftayı da Robert Louis Stevenson ile noktalayalım kıymetli okur;
‘’ Arkadaş, kendi kendinize verdiğiniz bir armağandır.’’
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Özel Eğitim Uzmanı Eğitim Koordinatörü

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST