ÇOCUKLARINIZIN DAHA İYİ KONUŞMASI İÇİN BUNLARI YAPIN

KALEM Farkıyla...

ÇOCUKLARINIZIN DAHA İYİ KONUŞMASI İÇİN BUNLARI YAPIN

ÇOCUKLARINIZIN DAHA İYİ KONUŞMASI İÇİN BUNLARI YAPIN

Herkes çocuğunun daha iyi konuşmasını ister. Bunun için onlarla sık oyun oynayın ve oynarken onlarla konuşun. Yanısıra çocuklarına kitap okuyan, çevrelerinde ilgilendikleri, işaretle gösterdikleri şeyler hakkında çocuklarıyla sohbet eden ve çocuklarıyla daha yalın ve sade bir dil kullanmayı tercih eden ebeveynlerin çocuklarının dil gelişimlerinin daha iyi durumda olduğu görülmüştür.

ETKİLEMEK İÇİN BETİMLEME
Konuşmanın güzelliği betimlemeyle mümkündür. İyi betimleme yapanlar daha çok dinlenir. Özellikle dini hitabette bu çok geçerli bir yoldur. TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanlığınca üç ayda bir Türkçe ve İngilizce yayımlanan Radyovizyon dergisinin bir sayısında “Türkçenin Dil Bekçileri”nden Halit Kıvanç ile röportaj yapıldı. Büyük usta röportajın bir yerinde “öyle canlandıracaksınız ki dinleyici gözünün önüne getirebilecek anlattıklarınızı.” diyor. O halde bunun için daha fazla okumak ve daha fazla hayal gücünü canlandırmak lazım.

KÜFÜR ETMENİN KİTABI ÇIKTI
Nükte ve hakaret arasındaki ince çizgi küfür. İfade etmekte zorlanılan bazı şeylerin yansıması. Bu yadırganan iç dökme eylemi kitaplaştı. Melissa Mohr “Küfür Etmenin Kısa Tarihi” isimli bir kitap çıkardı. Yazara göre “dil alet kutusuysa küfür çekiçtir”. Günlük konuşmanın yanında, tiyatro oyunlarında, şiirde ve romanda da yer alan küfür, örnekleriyle bu kitapta paylaşıldı. Yazara göre dilin bir zenginliği olan küfür ile ilgili merak ettiklerinizi bu kitapta bulabilirsiniz. Bense yine de küfürden değil nükteden ve zekice yapılmış yergiden yanayım. Bu konuda ise Nejat Muallimoğlu’nun “Politikada Nükte” isimli çalışmasını incelemenizi öneririm.

GÜLERKEN DİKKAT
Beden Dili Kutsal Kitabının yazarı Judi James, gülümseyişimizin mutlaka gözlerimize yansıması gerektiğini, bunun ağzın gülümsemesinden çok daha önemli olabileceğini belirtiyor.

60 SANİYE KURALI
Avam Kamarası başkanı tarafından hazırlatılan 5.500 kelimelik raporda, Twitter’da gaf yapmamak için öneriler sıralanıyor. “Çok çabuk ve kolay olduğundan, insanlar tweet atarken hatalar yapıyor. Önemli isimlerin siyasi gaflar yaptıklarına tanık olundu. Mesajı göndermeden önce 60 saniye durup bekleme kuralı uygulanırsa, Twitter daha güvenli hale gelir.” denilen önerilerde, içkiliyken asla tweet atmamak gerektiği de belirtiliyor.

KONUŞMADA AĞIZ KOKUSU PROBLEMİ
Şüphesiz bu konu diş hekimlerinin alanına girer ama konuşma da önemli bir problem olduğu için birkaç bilgi paylaşmak istedim. Konuşmanızın dinlenmesi için ağzınızdan çıkan kelimeler kadar ağzınızdan çıkan koku da önemlidir. İşte ağız kokusunu yenmeniz için birkaç etkili yöntem.
– Dişlerin günde en az iki kere fırçalayın.
– Diş ipi, köprü altı ipi ve ara yüz fırçası kullanın.
– Dişler fırçalandıktan sonra dil yüzeyini de fırçalayın.
– Yatmadan önce gargara kullanın.
– Uyku öncesinde dişler fırçalayın.
– Özellikle çinko eklenmiş sakızlar çiğneyin.
– Karanfil çiğneyin.
– Düzenli yoğurt tüketin.
– Tarçınlı içecekler kullanın veya ağızda tarçın çiğneyin.
– Sık ve bol su tüketin.
– Yemeklerden sonra ağzı suyla çalkalayın.
– Aç kalmamaya çalışın.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST