Çocuklarla, Ölümü Konuşmak

KALEM Farkıyla...

Çocuklarla, Ölümü Konuşmak

Çocuklarla, Ölümü Konuşmak

Bu ara bazı cenazelere katıldım. Oralarda çocuklar gördüm. Olayı anlamlandırmaya çalışıyorlardı. Psikologların bu hususlardaki önerilerini inceledim. Size de bir özet sunmak isterim. Ölüm kelimesini kullanın. Ölen bir kişi için gitti, uyuyor gibi ifadeler kullanmayın, öldü deyin. Dünyadaki tüm canlıların bir yaşam süresi olduğunu, yaşam süresi bitince ölündüğünü’ söyleyin. Ölen bir kişinin nereye gittiğini sorarsa “o öldü, ölen kişileri bir daha göremiyoruz ama onlara olan sevgimizi hep hissederiz, istersen birlikte resimlerine bakabiliriz, onunla ilgili konuşabiliriz” diyebilirsiniz

Mezarlıkları ‘ölen kişileri hatırlamak için isimlerini yazdığımız taşların olduğu yerler’ olarak tarif etmek ve çocukları okul öncesi dönemde bir cenaze törenine götürmemek daha uygundur. Ayrıca “ben yanındayım, buradayım, ben seninle uzun yıllar birlikte olmayı, uzun yıllar yaşamayı planlıyorum” deyin. Kısacası açık olmak, ölümü soyut açıklamalarla anlatmamak, çocuğun duygusunu yaşamasına izin vermek, kendi duygunuzu da gizlemeden yaşamak bu süreçte yapabileceğiniz uygun davranışlar olacaktır.

 

SİNEMANIN EN BÜYÜLEYİCİ KONUŞMASI

Chaplin’in Adolf Hitler’i hâlen iktidardayken acımasızca tiye aldığı hiciv klasiği The Great Dictator (Büyük Diktatör), en bilinen filmlerinden birisidir. Bu filmi ve özellikle hitap sahnesini izlemenizi öneririm. Muhteşem. Hitler’i hicvettiği filminde, onu kendi silahıyla yani konuşmayla vuruyor olması da gerçekten takdire şayan. YouTube’daki Brows Held High Kyle (KallgrenBHH) isimli kanalda yer alan bir video bu sahnenin başarısının altında yatan nedenleri inceliyor.

 

KESİNLİKLE GİDİLMELİ

İl halk kütüphanemiz, Üniversite kütüphanemiz gerçekten harika. Yöneticileri ve çalışanlarına teşekkürler. Konuşma yeteneğimizi, iletişim kuvvetimizi artırmak için bu muhteşem ortamlar bize olanak sunuyor. Kısa ve pratik önerim şudur. Kitap rafları arasında dolaşın. Farklı konularda kitaplar alın ve okuyun. Bunu bir ibadet gibi, yeme-içme gibi yapın. Özellikle çocukların ve gençlerin ayağını buna alıştıralım. Göreceksiniz ki konuşma ve hitabet yeteneğiniz artacaktır.

 

KADINLARA İLHAM VEREN KONUŞMA

Madonna, 1958 yılında bugün dünyaya gelmişti. Yıllarca dünya gündeminde kaldı. 2016 yılında “Yılın Kadını” seçilmişti. Yaptığı konuşma ile dünya gündemine oturmuştu. Müthiş sözlerdi. Kadınlara ilham veriyordu. İşte o konuşmanın bir bölümü:

“Kızsan oyunu kuralına göre oynaman gerekir. O oyun nedir? Tatlı, şirin ve seksi olmana izin vardır ama zekice davranmaman gerekir. Fikrin olmasın. Statükonun dışına çıkan bir fikrin olmasın. Erkekler tarafından objeleştirilmene izin vardır. Fantezilerini dünyayla paylaşma, tekrarlıyorum, paylaşma. Erkeklerin olmanı istediği şey ol. Ama daha da önemlisi erkekler senin çevrendeyken kadınlar nasıl rahat hissedecekse öyle ol. Ve son olarak, yaşlanma. Çünkü yaşlanmak günahtır. Eleştirilirsin, kötülenirsin ve kesinlikle radyoda çalınmazsın.”

 

SİZİ DAVET EDİYORUM

Değerli okuyucular, Edremit Belediye Başkanı sevgili ağabeyim Selman Hasan Aslan bir müddettir büyük bir kitap fuarına hazırlanıyor. Çok saygın, kıymetli ve popüler yazarlar 17-25 Ağustos tarihlerinde Edremit’te buluşuyor. Bu işin organizasyona ben de katkı sunmaktan onur duyuyorum.  Katılımlarınızı öneriyorum. Detaylarını Edremit Belediyesi sosyal medya hesaplarından bulabilirsiniz.

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Çocukların yüzde 7’si kekemelikle savaştığını, kekemeliğin 2 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda görüldüğünü, bu yaş aralığını problemsiz geçiren çocukların, ilerleyen süreçte nadiren kekeme olduklarını biliyor muydunuz?

 

HAFTANIN GAFI

Deniz Akkaya geçtiğimiz gün “İstemiyorum abi. Çirkin insanlarla arkadaşlık etmekten hoşlanmıyorum. 1. çirkin, 2. şişko insanlar…” diyerek hayli tepki duyulan bir gaf yaptı.

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST