Çok pahalıcılar geldi, kaçın

KALEM Farkıyla...

Çok pahalıcılar geldi, kaçın

Çok pahalıcılar geldi, kaçın

Gayrimenkul sektöründe fiyatlarından artmasıyla beraber enteresan bir güruh ortaya çıktı. Özellikle sosyal medya platformlarında gayrimenkul pazarlayan emlakçıların ilanlarına üşüşen bu güruh başlıyor saydırmaya. Yok efendim çok yüksekmiş fiyatı, yok efendim Allah korkusu kalmamışmış, yok efendim vicdansızmış mal sahipleri, yok efendim emlakçılar şişiriyormuş fiyatları vs vs vs…

Açıkçası bana komik geliyor bu gereksizlikler. Özünde kendisini değersiz hisseden kişilerinin kendilerini değerli hissetme çabası diye görüyorum bu anlamsız yorumların ana fikrini. Yoksa bir insan bir ilanın altına gidip de neden böyle saçma sapan yorumlar yapsın. Satan başkası, alan olacaksa o başkası, pazarlayan başkası gelip yorum yapan bu güruhtan birileri. Ama enteresan kısmı hep aynı tipleri veya bu kafadaki rahatsızları görmek bu yorumlarda; çok bilen ama öyle böyle değil hayata ve hatta öte dünyaya dair ne varsa bilen, bilmenin ötesinde başlı başına ahlak timsali olup bu ahlakı başkalarına da empoze etmeye uğraşan vasıfsız şahsiyetler arz-ı endam edip kendilerini gösterme yarışında. Böyle düşününce de siyasette bulunup çok bilip hep yanılan biri geldi aklıma ama neyse o konulara hiç girmeyelim…

İşin özüne gelirsek; bir gayrimenkulü yüksek fiyattan alıp pazarlamaya çalışmak daha en başta gayrimenkul danışmanı için son derece hatalı bir yaklaşımdır. Birinin gelip o mülkü kendince pazarlamaya uğraşan gayrimenkul danışmanına küfretmesine, laf sokmasına veya bu tarz yorumlarda bulunmasına zaten gerek yoktur zira gayrimenkul danışmanı kendi kendini yormaktan başka bir iş yapmıyordur. O mülk satılmayacaktır ve hatta satılmayacaktır ve yine söylüyorum ki satılmayacaktır. Hadi en fazla bilgi anlamında yanlış yönlendirme varsa o konuyu sorar geçersiniz illa bir şey yazacaksanız.

Çok yüksek fiyattan satmaya uğraşan mal sahibine de küfretmeye gerek yoktur çünkü o da o mülkü o fiyattan zaten satamayacaktır. Ben kendi adıma bu tarz mal sahiplerini kendi hallerine bırakıyorum bazıları 8-10 aya doğru fiyata ikna oluyor, bazısı yıllarca ikna olmuyor, bazısı satmaktan vazgeçiyor veya 3-5 yıl sonra istediği fiyata çıkınca piyasa satılıyor vs vs vs ama o mülk o gün o fiyattan satılmıyor. Adam mülküne ister 1 milyon ister, ister 10 milyon ister; mülk onun keyif onun. Ben gayrimenkul danışmanı olarak çalışmıyorum, siz de öyle bir mülk bakıyorsanız zaten orayı almayacaksınız. O zaman ortada sorun yok, yapacağınız yorumdan da adamın haberi olmayacaktır veya olsa da umurunda olmayacaktır.

Bizim ülkemizde asıl problem bilgisizlikten kaynaklanıyor ki Uğur Mumcu bu konuyu yıllar önce çok güzel özetlemişti. Fikrimiz var ama bilgimiz yok; her konuda fikrimiz var, her konuyu çok iyi bildiğimizi düşünüyoruz. Vay efendim 350.000 TL’ye 1+1 mi olurmuş, İstanbul’da bile bu kadar değilmiş. Klasik “ben atıyorum ama bilmiyorum” klişesidir bu. Bakın ben şu an Bursa’da çalışıyorum ve çalıştığım bölgede bazı projelerde 1+1 fiyatı 750.000 TL – 850.000 TL arası değişiyor, henüz bitmemiş projeden bahsediyorum. Oturduğum bölgede 550.000 TL altında 1+1 yok. Ama bununla beraber başka bölgelerde 1+1’i 250.000 TL’ye de bulmak mümkün olabiliyor. Kısacası her bölge kendi özelinde ve kendi dinamiklerinde değerlendirilir; “İstanbul’da bile bu kadar değil, vicdansızlık bu” özelinde bir değerlendirme kriterimiz yok maalesef. Uzun bir süre olacağını da düşünmüyorum günün birinde kafayı yemezsek eğer bu yorum yapan güruhtakiler gibi.

Çanakkale kendi dinamikleri ile, Bursa kendi dinamikleri ile ve aslında tüm iller, tüm mahalleler kendi dinamikleri ile hareket eder. İnşaat maliyeti başlı başına belirleyici değildir ve hatta şu anki ekonomik durum dikkate alındığında çok daha karmaşık dinamikler söz konusudur. Bu sebeple siz siz olun bu yorumcu güruhtakileri değil de işinin ehli olan gayrimenkul profesyonellerini dikkate alın ki yarın öbür gün zarar etmeyin…

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST