ÇOK PARA HİÇ GIDA!..

KALEM Farkıyla...

ÇOK PARA HİÇ GIDA!..

ÇOK PARA HİÇ GIDA!..

Bilim insanları uzun yıllardan beri iklim değişikliğine dikkat çekmek ve alınması gerek önlemler konusunda açıklama yapıp duruyor. Ama bütün dünyadaki siyasi oluşumlar, aç gözlü çıkarcılar, zenginliğine zenginlik katmak için her yolu mübah görenler bilim insanlarının uyarılarını hiç dikkate almıyorlardı ta ki son noktaya gelinene kadar. Artık önümüzdeki çok kısa zaman içerisinde belki de üç beş yıl içinde gıdaya ulaşım çok zorlaşacak. Pandemi ve Rusya Ukrayna savaşı gıda sorunu konusunda bütün gelişmiş ülkelerin kulağına kar suyunu akıttı. Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten ülkeler arasında yer alıyorduk. Yanlış tarım politikaları yüzünden gıda da dışa bağımlı durumuna düştük. Siyasiler artık tarımda ipin ucunu kaçırmış durumda ve ne yapacaklarını hiç bilmiyorlar. Tarım politikaları öyle etkisini birkaç yılda gösterecek oluşumlar değildir. En az beş ya da altı yılda tam olarak etkisini gösterir.
Geçtiğimiz haftalarda tahıl koridoru görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı ve Ukrayna’dan tahıl yüklü gemiler İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndan geçmeye başladı. Türkiye tahıl koridorunda ara bulucu olarak görev üstlendi ve bunu siyasi olarak kullanabildiği kadar kullandı. Ama iş tahıl koridorunun açılmasıyla bitmiyor. Gıdaya ulaşım konusunda elimiz ayağımız bağlanmış durumda. Üretici tarlalarını girdi fiyatlarının yüksekliğinden dolayı terk etmek zorunda kaldı. Enflasyon yüzde yetmiş dokuz olarak açıklandı ama bu rakamların çok üzerinde olduğunu vatandaş her alışverişe çıktığınsa hissediyor. Asgari ücret 2022 yılının ortasında eriyip gitti ve zam yapmak zorunda kaldılar. Önümüzdeki sonbahar ve kış ayları çok sıkıntılı geçecek. Ne kadar paran olursa olsun ulaşabileceğin sağlıklı gıda sınırlı olacak. Öyle param var her şeyi alırım diyemeyecek hiç kimse. Önümüzdeki kış aylarında ise elektrik ve doğal gaz faturaları geçtiğimiz yılın en az iki katı fazla gelecek. Ulaşım derseniz o da aynı olacağa benziyor. Bir yerden bir yere gitmek lüks olacak gibi. Yaz ayları canım-cicim ayları olarak hafızalarda kalacak. Hele bir turizm sezonunun hareketliliği bitsin işte dananın kuyruğu o zaman kopacak.
DOMATES, BİBER, PATLICAN
Geçtiğimiz yıllarda dar gelirli vatandaşlar bu aylarda domates ve biber salçalarını rahatlıkla yaparlardı. Kapya biberin kilosu 3-5 liraya kadar düşerdi. Bu yıl ise biber pazarlarda bile hala 15-20 liradan satılıyor. Bu günlerde salçalık domatesinin kilosu hala 10 liranın üzerinde. İncirler kurutulurdu. Bir ara incirin kilosu 100 liranın üzerine çıktı. Meyve reçeli yapmak bile satın almaktan daha pahalıya geliyor. Belki de bu günlerde en ucuz şeftalinin fiyatı. Şeftali üreticisi maliyetinin altında satmaktansa tarladan toplamıyor bile. Önümüz sonbahar ve sonrasında kış ayları gelecek. Herkes ayağını yorganına göre uzatmaya çalışacak ama yorgan kısa gelecek ve ayaklar dışarıda kalacak.
SİYASET
Daha birkaç ay önce muhalefet ağzından erken seçim lafını düşürmüyordu. Bu günlerde artık erken seçimden bahseden yok. Sadece 2023 seçimlerinin mayıs ayında yapılması konuşulanlar arasında. Seçim atmosferine girildiğinde biraz piyasalar normalleşir gibi olacaktır ama sonrasında seçim sonuçlarına bağlı olarak neler olacağını bekleyip göreceğiz. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde bir anormallik olduğu kesin. Sanki birileri dünyayı büyük bir kaosun içine sürüklemeye çalışıyor ve bunu da başarmak üzereler. Kutuplaşmış ülkeler arasında gerginlikler sürekli tırmanıyor. Bir kıvılcım koparsa sanki kıyamet kopacak gibi. Kısacası kocaman dünyaya sığamıyoruz.

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST