ÇÖP BESİNLER BAĞIMLILIK OLUŞTURUR

KALEM Farkıyla...

ÇÖP BESİNLER BAĞIMLILIK OLUŞTURUR

ÇÖP BESİNLER BAĞIMLILIK OLUŞTURUR

Yüksek şeker ve früktoz şurubu yoğunluğuna sahip, trans yağ açısından zengin, raf ömrü uzatılmış ve besin değeri ise çok az olan besinlere çöp besinler diyebiliriz. Bu besinler bazen verdikleri geçici tokluk ve haz ile bağımlılık oluştururlar. Dikkat edilmezse günlük beslenmemizin yerine geçer ve kronik hasatlıklara yakalanma riskini arttırırlar.
Atıştırmalıklar ise porsiyon olarak azaltılmış ancak besin değeri dengesini koruyan ve uzun süreli tokluk yaratan besinler arasından seçtiklerimiz olmalıdır.
Öğün, ara öğün ve içecek tercihlerinde olduğu gibi atıştırmalık seçimlerinde de çeşitliğe, dengeye ve aşırılığa kaçmamak amacınız olsun.
Doğru tercihler yapıldığında atıştırmalıklar hem eğlenceli hem de kilo kontrolüne yardımcıdırlar.
Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta sürekli hale getirmeden öğün aralarımızı zenginleştirmek ve zevkli hale getirmektir…
* Çeşitlilik!
Diyetinizi daha besleyici ve zevkli hale getirmek için tek yönlü atıştırmayın, her besin grubundan besin seçin. Geleneksel olmayan lezzetleri de seçebilirsiniz, farklı kültürlerden örnekler seçebilirsiniz.
* Atıştırmalıklarınızı kendi besin ihtiyaçlarına uygun hale getiriniz!
Meyve, sebze, süt, yoğurt (sade veya meyveli), tahıllar, küçük tost veya sandviçler ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz…
* Gerçek açlık hissettiğinizde atıştırın!
Kendinizi kötü hissettiğinizde, sıkıldığınızda, mutlu olduğunuzda veya streste hissettiğinizde atıştırma isteğinizi kontrol edin! Mesela çöp atmaya gidin veya arkadaşınızla sohbet edin…
* Atıştırma miktarına ve enerjisine dikkat edin!
Yüksek kalori içeren besinlerden değil, düşük enerji içeren sebze ve meyve içerikli olanları tercih edin.
* Atıştırmayı bilinçli yapın!
Televizyon veya bilgisayar başında, herhangi bir şey okurken, yani ikinci iş olarak atıştırmayın…
* Yağ içeriklerine dikkat!
Atıştırılan besinlerin yağa içeriklerine dikkat edilmeli ve etiket okuma alışkanlığı edinilmelidir… Trans yağ içerenler tercih edilmemelidir.
* Ana öğünleri atıştırma ile geçiştirmeyin!
Bir ana yemek yerine asla kullanmayın… İştahınızı açacak ve ayrıca ana öğünden fazla enerji almanızı sağlayacaktır…
* Planlama yapın!
Evinizde, iş yerinizde veya atıştırma yapacağınız her hangi bir yerde atıştırma yapacaksanız lezzetli, besleyici ve tüketime hazır besinler bulundurun.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST