Çöp mü? Geri dönüşüm mü?

KALEM Farkıyla...

Çöp mü? Geri dönüşüm mü?

Çöp mü? Geri dönüşüm mü?

Bu sorunun cevabını vermek yaşadığımız çağ gereği biraz zor oluyor. Çünkü plastik ürünler hayatımızın her noktasında varlar.
Dünya plastik çöplerin açmış olduğu sorunla uğraşıyor ve bu sorun her geçen gün artıyor.
Ucuza mal olmasından dolayı tercih ediliyorlar. Dünyada her yıl 500 milyar ile 1 trilyon arasında plastik poşet çanta kullanıldığını biliyor musunuz?
Ucuza mal olduğu gerekçesiyle hayatımıza sokulan naylon poşetlerin, çevreye ve yediğimiz besinler üzerinde ciddi, tehlikeli kimyasal etkiye sahipler.

Son yıllarda neden kanser vakalarının arttığını hiç düşündünüz mü?

Eski günleri bir hatırlayın, annenin hiç plastik kap kaçak kullandığını gördün mü. Mutfaklarda cam, seramik, bakır ve çelik içerikli ürünler kullanılırdı.
Salçalar, reçeller, turşular cam kavanozlara kurulur. Bakliyatlar özel hazırlana bez torbalar içinde saklanırdı. Bakliyatlar böceklenmesin diye içine defne yaprağı ve sarımsak konurdu.
Pazara alışverişe çıkılınca file yanına alınır, aldığımız sebze ve meyveler tamamen doğal olan kese kağıtlarına konurdu.

Türkiye’de 1980’lerin sonunda kullanılmaya başlanan naylon poşetlerin, doğadan tamamen yok olabilmesi için karada 800 yıl, denizde ise 400 yıl kadar bir zaman geçmesi gerekli.
Doğada çözünür poşetler çıkmış olsa da doğaya ve canlılara vermiş olduğu zarar çok büyük.

Bizde kendi üzerimize düşeni yapıp plastik ürünlerden uzaklaşmalıyız.
Nasıl mı?
Çözüm basit;
* Yanında matara taşı
* Alışveriş için bez torban olsun
* Eğer plastik bir ürün kullanmak zorunda kalırsan,geri dönüşüm kutusuna at
* Okul, apartman ve site önlerine geri dönüşüm kutuları oluştur.
* Farkında ol. Fark ettir. Sen tek kişilik orkestrasın unutma.

Bak gördün mü tek başına ne çok şey yaptın.

Dünya’da birçok ülkede plastik poşet kullanımı yasak. Bu ülkeler yapmış bizde yapabiliriz.

* Meksika
* Hindistan, hatta yasaklanma konusunda lider konumda.
* Bangladeş
* Ruanda
* Avustralya’nın 12 şehrinde kullanımı yasak.
* Bozcaada

Plastik poşetlerin zararı saymakla bitmiyor.

* Kanser vakalarının artışının en büyük sebebi
* Doğaya atılan poşetleri yiyecek sanan yunus, fok, balina, deniz kaplumbağaları gibi canlıların ya boğazına takılıyor ya da vücuduna takılıp geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Çoğu zamanda ölümüne sebep oluyor.
* Siyah renkli poşetler taşındıkları sebze ve meyvelere daha çok kimyasal madde veriyor.
* Naylon poşetler doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yayar ve bu maddeler toprağa, suya karışarak besinleri ve bizi yavaş yavaş zehirler.

Sanayinin yarattığı sorunlar ortada. Ancak satın aldığımız ürünleri etrafa atmak ya da atmamak bizim elimizde.

Lütfen tehlikenin farkında olalım, çocuklarımızı çöplerini çöp kutusuna atması gerektiğini, onlara örnek olarak gösterelim.Daha güzel bir dünya için çocuklarımızı sevgi ile büyütelim.

15 Eylül Dünya Temizlik gününde 120 ülkede 5 yaşından 80 yaşına kadar milyonlarca kişi sokaklara çıkarak, etrafa atılan tonlarca çöpü temizlemek için birbiriyle yarıştı.Etkinlik sadece sokaklarda değil mahalle, deniz, sahil, orman ve nehirlere atılan, uzun süre doğa da kalan çöplerde toplandı.

Türkiye’de bu işin öncüsü Prof.Dr.Selçuk Şirin, şirin 26 Ağustos’ta kaleme aldığı köşe yazısında bir günde temizlenen Slovenya örneğini gösterdi ve Türkiye için genel temizlik çağrısı yaptı.Türkiye’de sosyal ağlarda bireysel ve sivil toplum örgütleri sürekli hatırlatmalar yaptı.

Çanakkale’de Lions Kulübünün katkıları ile düzenlenen ‘Worldcleanupday2018’Hashtagli projesi kapsamında, 15 Eylül sabahı Dardanos sahilini çoluk çocuk hep birlikte, bazen söylenerek bazen eğlenerek ve yüzmeye gelen tatilcilerinde katılımıyla keyifli bir şekilde gerçekleştirdik.Bu projeyi gerçekleştirdikleri için. Çanakkale LionsKulübüne, sonsuz teşekkürler.

Çanakkale Lions Kulübü Başkanı,
Sayın Mehmet Köşkeroğlu
4. Kısım Başkanı
Sayın Öznur Benderlioğlu Doğangün
Ufuk Turba
Fulden Yazıcıoğluna
Bilge şimşek
Didem ve Umut Güner

Küçük katılımcıları unutmamak lazım çünkü canla başla çalıştılar,Derin şimşek, Kayra Birce Güner, IrmakŞimşek, Berkin Yazıcıoğlu, Doğa ve Buse’yede çok teşekkürler.

Bu etkinliklere katılan ve çöpleri toplayan insanlar gelecekte daha duyarlı olacak ve çevreye çöp atmayacaktır.

Galeri

Düşünceleriniz...

Pınar Şimşek

Pınar Şimşek

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST