Coronavirüs: En çok kim ölüm riski altında?

KALEM Farkıyla...

Coronavirüs: En çok kim ölüm riski altında?

Coronavirüs: En çok kim ölüm riski altında?

AFP’ye göre, şu ana kadar 61 ülkede coronavirüs vakaları görüldü.  Bugüne kadar yaklaşık 3.000 ölüm yaşandı,  86.000 kişi de risk altında. Ancak genel ölüm oranı belirsizliğini koruyor.

Dünya Sağlık Örgütü küresel risk değerlendirmesini Cuma günü en üst seviyesine çıkardı.  Virüs bulaşmış olanlar arasında, önceden mevcut kalp rahatsızlığı veya hipertansiyonu olan yaşlı nüfus bulunuyor.  Şubat ayı ortasından itibaren laboratuvar testleri ile doğrulanan 44.700 enfeksiyonlu hastanın yüzde 80’den fazlası en az 60 yaşındaydı. Ve yüzde 70’in yarısından fazlası ile yapılan çalışma Çin CDC Weekly’de yayınlandı. Çin dışından gelen ilk raporlarda, İtalya’da dışında yaşanan 12 ölüm çoğunlukla 80 yaşlarında rapor edildi.  Hiçbiri 60 yaşın altında değildi. Bazılarının kalp problemleri vardı.  Çinli bilim insanları erkeklerin ölme olasılığını ise 3’te 2 olarak açıklıyor. Özellikle de Çin’de sigara içen erkeklerde bu oran artış gösteriyor.  Çinli bilim insanlarının çarpıcı bir bulgusu ise, vakalar arasında neredeyse çocukların olmamasıydı.

10-19 yaş grubu arasında ölüm oranı yüzde bir olarak açıklandı. 10 yaşın altındaki çocuklarda ölüm oranı yüzde birin altındaydı ve hiç ölüm bildirilmedi.

Çocukların az hasta olması şaşırtıcı

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Fogarty Uluslararası Merkezi’nde çalışan epidemiyolog Cecile Viboud, yaptığı röportajda, “Küçük çocuklar yetişkinlerden daha az hassas oldukları için mi, enfekte olmadıkları için mi? Yoksa daha az hastalıkları var bu yüzden mi enfekte olmuyorlar bilmiyoruz. Ama çok genç insanların enfeksiyon oranlarının düşük olması şaşırtıcı. Çünkü viral veya bakteriyel olan hemen hemen tüm solunum yolu enfeksiyonları, çocuklarda sert bir şekilde gerçekleşme eğilimindedirler.” Bu konuda Toronto Üniversitesi’nde epidemiyolog olan David Fisman’ın yazdığı bir yazı da dikkatleri çocukların üzerine çekti. Ünlü doktor yazısında; “Enfekte çocuklar nerede ???,Bu kritik öneme sahiptir – belki de çocuklar hafif semptomları olduğu için test edilmemektedir” gibi ifadelere yer veriyor.

Çin’deki çocukların, virüsün yayılmaya başladığı Ocak ayında yeni yıl tatili için okula gitmemeleri de çocuklarda virüsün az görülme nedenlerinden biri olarak yakın zamanda açıklandı. Yani özetle coronovirüsün daha çok yaşlı nüfusu etkilediği görülüyor.

Birçok virüslü henüz tespit edilemedi

Çin’den gelen diğer bir dikkat çekici açıklama ise, COVID-19’a sahip birçok kişinin henüz tespit edilememiş olması.  Onaylanmış vakaların ölümlere oranı yüzde 3,4 olarak açıklandı.  Melbourne Üniversitesi Doherty Enfeksiyon ve Bağışıklık Enstitüsü müdürü Sharon Lewin’in, Avustralya’nın yerel bir televizyonuna verdiği demeçte söylediği, “Şu anda gerçek ölüm oranını bilmiyoruz” sözleri de endişe doğurdu.

Çin CDC çalışmasında COVID-19 kapsamında teyit edilen vakaların yüzde 80’inden fazlası için “hafif” bildiriminde bulunması da inandırıcı bulunmadı.

 

Düşünceleriniz...

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST