Coronavirüs’e karşı örnek belediye: Çan belediyesi

KALEM Farkıyla...

Coronavirüs’e karşı örnek belediye: Çan belediyesi

Coronavirüs’e karşı örnek belediye: Çan belediyesi

Konuşma üzerine bugüne kadar Kalem Gazetesi’nde 163 yazı, kısa kısa 1000’e yakın bilgi ve pratiği sizinle paylaştım. Bunlar hep iletişime dairdir. İletişim becerilerine ilişkin, dünyanın özel gündemi Coronavirüs bağlamında bir yerel yönetime ve başkanına dikkat çekmek isterim. İşte nedenleriyle ve örnekleriyle bu krizin iletişiminde örnek ve başarılı bir model:ÇAN BELEDİYESİ,Belediye Başkanı BÜLENT ÖZ ve Belediye ÇALIŞANLARI.

 

İletişimde Etkili Bir Örnek: ALO BAŞKAN HATTI

Evinden çıkamayan ve belediyecilik hizmetlerinden faydalanmak isteyenler için Çan Belediyesi’nin başlattığı bu uygulama gerçekten örnek. Türkiye’nin bu anlamda öncülerinden olduğunu düşünüyorum. Çanakkale’de sadece Çan ve Küçükkuyu’da olduğunu sanıyorum. Bu sistemde iyi bir iletişim örneği veriliyor ve vatandaş başkana cep telefonundan direkt ulaşabiliyor. Mavi Masa diye bir uygulama daha başlattılar ki, burnundan kıl aldırmayan belediye başkanınız varsa Çan’ı takdir etmekte haklısınız.

 

İletişimde Süreklilik: GERİBESLEME ÇALIŞMALARI

Şöyle ki Çan Belediyesi Coronavirüs çıktığı andan itibaren süratle bilgilendirme ve enformasyon ağı kurmuş. Bu durum iletişimin olmazsa olmazı. Ulusalla birlikte yerelde olanı da halkıyla paylaşıyor. 14 kural başta olmak üzere dikkat edilecekleri, yanısıra tüm eylem ve planları kamuoyuna aktarıyor. Bunu hem belediyenin ilgili ekibi hem de başkanın kendisi yapıyor. Çan Belediyesi zabıtaları bilgilendirme sürecinin aktifleri. Çanakkale’nin tüm belediye başkanlarının paylaşımlarına bakın. Sosyal medyayı bu süreçte en iyi kullanan, ileti sayısı ve etkinliğiyle, Bülent Öz’dür.  Kim kendisini beğenmiş, kim sevmediklerini beğenmiş diye maaşlı adam tutan belediye başkanları (!) da var bu şehirde.

NABIZ TUTAN İLETİŞİM

Kelimenin tam manasıyla durum budur. Çan’da halkın, ruhlarına tercüman olan bir iletişim süreci yönetiliyor. Popülistlikten uzak. İşte bunun örneklerinden biri sağlıkçılar adınadır. Hatta Bülent Öz, bunun için klip bile çekmiş. Onları ziyaret etmiş, otobüsleri onlara ücretsiz yapmış, jestlerde bulunmuştur. Yani oturduğu yerden alkışlayan bir yönetici olmaktan uzak. Öte yandan hayvanseverlerin en büyük derdi olan sokak hayvanları için yaptıkları da bu kapsamda değerlendirilebilir. Yaşlılar için yapılanlar da cabasıdır.

 

TAKİPÇİ DEĞİL ÖNCÜ İLETİŞİM

İletişim süreçlerinde etken ve edilgen, takip eden ve edilen şeklinde bir ayrım var. Çan bunlardan hangisine girer? Gördüğüm kadarıyla ilk sokak dezenfektasyonu yapan Çan Belediyesi’dir. İlk kez mücavir alanı dışında hizmet götüren Çan Belediyesi’dir. Konutların su borçları kesintilerini 2 aylığına iptal edilmesi, kiraların iptal edilmesi hep öncü örneklerdir. Gıda satışı yapan işletmelerin eldivensiz satış yapmaması konusunda çalışmalar yapan onlardır. Bunlar alkışı haketmektedir.

 

İNOVATİF İLETİŞİMDE ÖRNEK 

Yani yenilikçi bir iletişimleri var. Mesela Çan Belediyesi’nin bir spor eğitmeni ile evde kalanlara belediyenin sosyal medya hesapları üzerinden spor programı düzenlemesi de böyle bir örnektir. Yanısıra sokaklara sinek ilacı gibi ilaç sıkan belediyeler görüyorum. Oysa Çan Belediyesi, atomizer ilaçlama modeli geliştirdi. Mesela toplu taşıma araçlarının temizlendiğini görüyorum ama Çan Belediyesi, laf diye değil gerçekten hakkını vererek yapıyor. Mesela sokakların temizlendiğini görüyorum ama Çan Belediyesi, esnafların iş yerlerine kadar temizliyor. Bazı belediyeler dezenfektan kuruyor, Çan onunla birlikte birde dezenfektan tüneli kuruyor.

 

Ezber Bozan İletişim: MORAL KONSERİ

İşte son zamanın iki örneği biri müzik biri spora dair. Çan Belediye Başkanı Bülent Öz sokağa bir müzik ekibiyle çıktı ve “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” şarkılarını söyledi. Sağlıkçılar başta olmak üzere evde kalanlara moral verdi. O andan sonra Çan’da birkaç öğrencimle internetten görüşme yaptım. Hepsi halkın bu konudaki memnuniyetini dile getirdi. Tebrik ederim. Çan Belediye Başkanı Bülent Öz ve Çan Belediyesi çalışanlarını candan kutluyorum.

 

 

 

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST