Crohn ve İBS Hastalıkları

KALEM Farkıyla...

Crohn ve İBS Hastalıkları

Crohn ve İBS Hastalıkları

Crohn hastalığı, sindirim sisteminin farklı kısımlarını etkileyebilen bir tür inflamatuar bağırsak hastalığıdır (IBD) ve sıklıkla irritabl bağırsak sendromu (IBS) adı verilen inflamatuar olmayan durumla karıştırılır. İki bozukluk benzer isimleri ve bazı semptomları paylaşsa da birbirlerinden farklıdırlar.

IBD, Crohn hastalığı ve ülseratif koliti içeren sindirim sistemini etkileyen bir grup inflamatuar durum için kullanılan terimdir. Öte yandan, IBS esas olarak kalın bağırsağı içeren alt gastrointestinal (GI) sistemi etkiler. Crohn hastalığı ve IBS’nin bazı belirti ve semptomları örtüşse de her iki durumun da farklı nedenleri ve tedavileri vardır.

Crohn hastalığı
Crohn hastalığı, en sık ince bağırsağın sonunda ve kolonun (kalın bağırsak) başlangıcında bulunmasına rağmen, ağızdan anüse kadar GI yolunun herhangi bir bölümünü etkileyebilen geniş bir IBD spektrumuna aittir. Crohn’da bağışıklık sistemi, GI kanalındaki yiyecekleri, bakterileri veya diğer malzemeleri yabancı maddelerle karıştırır ve beyaz kan hücrelerini bağırsakların zarına göndererek yanıt verir. Bağışıklık sisteminin saldırısının sonucunda olan kronik iltihaplanmadır.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
IBS, kronik karın ağrısı ve değişen bağırsak alışkanlıkları ile karakterize, GI kanalının kronik fonksiyonel bir bozukluğudur. IBS’li kişilerde, kolon kası, durumu olmayanlara göre daha fazla kasılma eğilimindedir. Bu kasılmalar kramplara ve ağrıya neden olur. IBS’li kişiler ayrıca daha düşük bir ağrı toleransına sahip olma eğilimindedir ve genellikle normal test sonuçlarına sahip olan bir hastalığın klinik belirtilerini göstermezler.

Crohn hastalığı ve IBS nasıl tedavi edilir?
İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Crohn için tedaviler ciddiyete göre değişir. IBS genellikle yaşam tarzı değişikliklerine ve tetikleyicilerden kaçınmaya iyi yanıt verir ancak irritabl bağırsak hastalığı (IBD) tedavisi daha karmaşıktır.
-IBS, bağırsak antispazmodikler (hyoscyamine veya dicyclomine) gibi bazı ilaçlarla tedavi edilebilir.
-Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri IBS’ye en çok yardımcı oluyor gibi görünmektedir. IBS’li kişiler, bazı besinleri hayatlarından çıkarmak ya da azaltmak zorunda kalabilirler.

Crohn hastalığında ise birincil amaç, zamanla bağırsaklara zarar verebilecek iltihabı tedavi etmek ve önlemektir. Crohn hastalığı için yaygın tedavi seçenekleri şunları içerebilir:
-Kortikosteroidler
-5-ASA ilaçları (aminosalisilatlar)
-İmmünomodülatörler
-İnfliximab ve adalimumab gibi biyolojik ilaçlar
-Ameliyat
-Diyet değişiklikleri

*Bu hastalıkların tedavisi için doktor ve diyetisyenin birlikte bütüncül bir tedavi uygulaması gerekmektedir!

Düşünceleriniz...

Bihter Taşdelen

Bihter Taşdelen

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST