Cumhurbaşkanı, Turp ve Çanakkale

KALEM Farkıyla...

Cumhurbaşkanı, Turp ve Çanakkale

Cumhurbaşkanı, Turp ve Çanakkale

Çanakkaleli Aysel Sezer teyzemiz 5 kilo 190 gram ağırlığındaki kırmızı turp yetiştirmiş. Tezgahta görenler şaşırıyor. Dostlar turp çok önemli. Hatırlar mısınız Cumhurbaşkanı, Van ve Diyarbakır konuşmalarında sesini büyük oranda kaybetmişti. O günlerde çok sayıda ses ve opera sanatçısı, akademisyen, doktor kendisine tarifler ilaçlar gönderdi. Ama en etkilisi ballı turptan elde edilen sıvı oldu.
Erdoğan’ın özel karışımına göre büyükçe bir kırmızı turpun üzeri, ceviz büyüklüğünde, bıçakla oyuluyor. Oluşan çukura tepeleme bir tatlı kaşığı kadar bal dökülüyor. Turp bu halde çukur bir tabağa koyulup 24 saat bekletiliyor. Ertesi gün, tabağın dibinde biriken sıvıdan, üç beş saat arayla birer kaşık içiliyor.

CHP’DEN ÇARPICI İRONİ
Efendim ironi Fransızca kökenli bir kelime. Alay etmek, etkiyi artırmak için tersini söylemek anlamına gelir. Bir örneği önceki gün CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından yapıldı. Ağbaba, TBMM’de yaptığı konuşmada “FETÖ CHP’nin eseri” manşeti atan Yeni Şafak gazetesine ve AKP’ye sert yanıt vererek “Yakında ‘Bu Fetullah Gülen’in annesi 1941’de hamile kaldı, ey İnönü, ey tek parti dönemi, niye kürtaj yaptırmadınız’ derlerse şaşırmayın” dedi.

UNUTMAYIN
Erken tanı ve tedavi dil gelişimi için çok çok önemlidir. İşitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavidir. Bu anlamda bir sıkıntı hissediyorsanız vakit geçirmeden hekimlere başvurun.

KONUŞMA ÜZERİNE YENİ BİR KİTAP
Değerli dostlar, konuşma ile ilgili kitapların az bir kısmı kıymetlidir. Birçoğu birbirine tekrar eder. Konuşmayı bilmeyenlerce yazılanları ise hayli çoktur. Ben size Nihal Şirin Yücelgenyeni çıkan eserini önermek isterim. Kitapta özlü konuşmak, hikayeleştirme, konuşmaya hazırlık konusunda güzel bilgiler var. Tavsiye ederim.

AYAKTA ALKIŞLANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün şehit kızı Gülay Demir’i kürsüye davet etti. Kürt çocuklarının artık kendi filmlerinin senaryolarının kendilerinin yazdığını belirten şehit kızı, sözleriyle salondakileri ağlattı. Zalimler için yaşasın cehennem diyerek sözünü bitirdi ve ayakta alkışlandı.

2 YAŞINA KADAR YASAKLAYIN
Amerikan Pediatri Derneği’ne göre çocukların 2 yaşından önce kesinlikle televizyon, tabletten uzak tutulması gerektiğini belirtiyor. Bu dönem beyin gelişiminin en hızla olduğu dönem. Ekranla değil, insanla iletişim kurulmalı.

SÖZÜ NEDEN UZATIYORUZ
Bazen bilgimize çok güvendiğimiz, bazen detaycı olduğumuz, bazen özet yapamadığımız ya da kafamız karışık olduğu için sözü uzatıyoruz. Böyle isek net mesaj veremeyiz. İkna oranımız düşük olur. Mermerin içinde gizlenen heykele ulaşmak için fazlalıkları temizlemek gerekir. Kelimelerde tasarrufa gitmeliyiz.

GÜNÜN SÖZÜ
Kafanıza Göre Konuşmayın
Devlet Bahçeli

BRAVO ALAN BAŞKANLIĞI
İnsan gibi kurumlarında kendilerini geliştirmeleri paha biçilmez. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bu anlamda ‘Etkin İletişim ve Takım Ruhu’ adlı hizmet içi eğitim semineri düzenlemiş. Candan kutlarım.

BU SÖZÜ TUTTUM
“Kepez kongresini yapıyoruz mesele eski olunca burada olmak yeniyken değil. Yeniyken herkes gelir ama eski olduğun halde buradaysan sen başkasın.”
Bülent Turan – Ak Parti Grup Başkanvekili

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST