Cumhurbaşkanının konuşmaları kopya mı?

KALEM Farkıyla...

Cumhurbaşkanının konuşmaları kopya mı?

Cumhurbaşkanının konuşmaları kopya mı?

Euronews’e röportaj veren Ali Babacan, ilginç bir açıklamada bulundu ve şöyle dedi: “Ve bakın bizim şu son bir aydır kongrelerde söylediğimiz cümleleri şu anda hükümet kullanmaya başladı. Demek her ne kadar sizden ders almayız diyorlarsa da kopya çekmekte fena değiller, onu görüyoruz.” Babacan’ın röportajında şu ifadeleri de okudum: “Cümle cümle, ifade ifade benim o konuşmalardan alıp bakıyoruz, cumhurbaşkanının konuşmasına ifadeler, cümleler taşınıyor.”

ABD BAŞKANININ KONUŞMA TEKNİĞİ
Amerika’nın meşhur başkanlarında biri Woodrow Wilson’dur. Siyaset öncesi rektörlük yapardı. Konuşmalarını nasıl hazırladığı kendisine sorulur. Şu cevabı verir: “İlkin üzerinde durmak istediğim başlıkları yazarım. Birbiriyle ilişkilerine göre düzenlerim. Konuşmanın kemiklerini böylece birbirine bağlarım. Sonra onları bir kağıda geçiririm. Ardından daktilomun başına geçer, yazarken ibareleri değiştirir, cümleleri düzeltir ve yeni malzeme eklerim.

DERBİ ÖNCESİ KONUŞMA
Siyah-Beyazlıların deneyimli hocası Sergen Yalçın, derbi öncesi yaptığı konuşmayla takımın motivasyonunu en üste çekti. Başarılı hoca Fenerbahçe’yi son olarak 17 Nisan 2005’te Kadıköy’de 4-3 yendikleri maçı futbolcularına izlettirdi.

HAFTANIN GAFLARI
KELİMELER KARIŞTI BÖYLE OLDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Kurul Toplantısı’nda 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” ne de vurgu yapmak isterken “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” yerine “Kadına Karşı Mücadele Günü” demesi sosyal medyada gündeme oturdu.

KADIN VE ÇOCUKLARA “HAYVAN” DEDİ
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, kadına yönelik şiddetle ilgili konuşurken inanılmaz bir gaf yaptı ve “Kadınlar hayvandır, çocuklar hayvandır. Hakları olan hayvanlar.” dedi.

ÇOCUKLARA BUNU SÖYLEDİ
Ünlü şarkıcı Demet Akalın, çocukların da olduğu etkinlikte sahnede olduğunu unutunca olanlar oldu. Şarkılarını söylerken şaşıran Akalın, çocukların da olduğu seyircilerin karşısında “Sı.t.k” diye bağırarak şoke etti.
NOT: BUNDAN SONRA ÇANAKKALE’DE YAPILAN GAFLARI DA PAYLAŞMAK DA FAYDA GÖRÜYORUM.

SÖZLERİNİZ DÜNYAYI DEĞİŞTİRİR
Amerikalı yazar Hal Urban’ın, Positive Words, Powerful Results adındaki kitabında şöyle der: “Konuştuğumuz dil, kullandığımız sözcükler hayatı nasıl yaşadığımızı göstermenin bir yolu aslında. Sözcüklerin ne derece güçlü olduğunu belki çoğumuz bilmiyoruz, ama iyi seçilmiş, yerinde kullanılmış sözler, belki de dünyayı değiştirme gücünü içinde barındırır”

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ KİMDİR?
Üniversitelerde bulunan dil ve konuşma terapisi bölümü sesli iletişim konusunda yaşanan aksaklıkları çözecek uzman kişileri yetiştirirler. Dil ve konuşma terapisi bölümü de sesli iletişim konusunda yaşanan problemlerin engellenmesi için çalışmalar yapan bir disiplindir. Dil ve konuşma terapisi sayesinde insanlarda yaşanan konuşma bozuklukları, ses ve yutma problemleri gibi konularda çalışmalar yapılır. Yaşamın her evresinde meydana gelen bu problemlere yönelik çözümler de geliştirilir. Bu kapsamda dil ve konuşma terapisi alanında profesyonel kişiler yetiştirilir.

DAMLACIK SAÇILMASI NEDİR?
Damlacık Yoluyla Bulaşma; öksürme, hapşırma veya konuşma sırasında ortaya çıkan ve patojen etken taşıyan vücut sıvılarının (damlacık) hasta kişiden etrafta bulunan başka kişiye/kişilere ulaşmasıdır. Damlacık saçılması, hasta kişinin “konuşma, gülme, hapşırma, öksürme ile ortama enfekte salgılar” saçması olarak tanımlanıyor ve bunların havada 1 metre kadar yayılabileceği belirtiliyor.

GÜNÜN SÖZÜ
“Söz kalpten çıkarsa kalbe kadar gider, dilden çıkarsa kulağı aşamaz.”
Arap Atasözü

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST